Vzkazy 2012/7

1.04.2012 | Žádné komentáře

Do černočerné tmy pronikl oslepující záblesk. Natrvalo to ani zlomek sekundy, ale záblesk byl tak mocný, že všichni přítomní byli na okamžik oslepeni… Jo jo, mohl by to být začátek napínavé povídky či jiného literárního tvaru, ale s trochou nadsázky jsem použil na začátek dnešního článku moji poslední zkušenost s topením v akváriu. No co, stane se…

První dotaz právě s tímto tématem souvisí. Pan Jan se ptá, jak silná topení má použít do akvárií a také, jak dlouho vydrží, tedy, jakou mají životnost. Je lepší koupit dražší topení, nebo je to snad zbytečné? Odpověď na tyto dotazy mohu poskládat pouze ze své osobní zkušenosti, protože jde o technická zařízení a u nich jde vždy tak trochu o štěstí. Ne však všeobecně. Je pravda, že u dražších a značkových topení je snad větší naděje na spolehlivost a na delší životnost. Stoprocentně se to ale doporučit nedá. Zde by se dala spíše použít klasická věta, která se používá při koupi automobilů: „Je to kus od kusu!“

Když jsem ale v historii své praxe také pátral po těchto informacích, dopracoval jsem se skutečně k jadérku věci. Byl jsem vyškolen a ne leckým, dostalo se mi skutečně věcných informací, byl jsem kdysi dokonce poučen přímo technologem výroby. Ve zkratce. Jde o technologické zpracování přístroje a o použité materiály. No a je to. Jste snad více chytří? Jasně že ne, co k tomu dodat? Asi Vás to samotné napadne. Dát na vlastní zkušenost a snad i na rady kolegů. Pravda, ono to vždy něco stojí… Abych zde jmenoval konkrétní značky je také zbytečné, protože jak jsem výše napsal, jde skutečně o trochu toho štěstí. Je pravda ale, že v obchodech najdete topení ve stejné kategorii od různých firem, která se cenou značně liší. Co s tím?

Snad zase trochu z praxe. Ve vlastní „sbírce“ nejrůznějších druhů topítek mám i takové, které funguje již třicet pět let a to nepřetržitě! Snad jen s výjimkou stěhování. Jedná se o 150W topení od francouzské firmy, která se dnes na našem trhu objevuje již pouze spoře. Delší dobu se chystám na pochvalný dopis přímo výrobci, ale znáte to… No, ale abych nepřechválil, od této firmy jsem měl v minulosti topítek více, ale pouze toto funguje po celá ta léta dokonale a doposud je „nesmrtelné“.

Pravidlo maximálního výkonu: K výkonnosti termostatických topných těles do akvárií mohu uvést, že je třeba vždy volit takový výkon topného tělesa, které při poruše termostatu, tedy při poruše regulace teploty, živé tvory v akváriu doslova neuvaří. Tedy, do stolitrového akvária nepoužiju rozhodně pětisetwattový ohřívač. A dále je nutné vzít v úvahu prostředí, ve kterém je akvárium umístěno. Tedy na chodbách, v zimních zahradách a ve všeobecně chladnějších místech je dobré zvolit topení s vyšším výkonem, ale stále platí pravidlo maximálního výkonu, viz výše. Běžné pokojové akvárium umístěné v panelákovém bytě vyžaduje naopak topení s minimálním výkonem a to pouze na vyrovnání nepatrného rozdílu teploty vody v akváriu s teplotou v bytě v jarních a podzimních měsících. Přičemž vždy používáme topná tělíska s termostatem.
Mohu ještě dodat, že posední výrobky tohoto druhu mají funkcí více a jedna z nich, a to velmi potřebná, je pojistka v případě snížení hladiny vody. Tedy, aby nepotopené topítko bez chlazení neprasklo, například při odkalování.

Jen bych ještě rád velmi varoval před samovýrobou. Pozor!!! Nejste-li zrovna elektrotechničtí specialisté, do podobných dobrodružství se nepouštějte. Jde skutečně o zdraví a mimochodem, dnes je na trhu tolik možností, že samovýroba je skutečně zbytečná! Vždy je lepší zakoupit třeba i ten nejlevnější profesionální výrobek, než se klepat u akvária pod napětím 220 V!

A ještě něco k předcházejícímu článku

Reakce byla takřka bezprostřední a je jasné, že o závojnatky a o informace z jejich chovu se zajímá mnoho lidí. Ještě bych se tedy rád zmínil o potravě, která s jejich chovem též souvisí. Jistěže s chovem souvisí potrava, ale u závojnatek je to opět specifické. Nejde snad nejvíce o to jak krmit a jak často, ale čím krmit! Že se nemá v akváriích překrmovat je všeobecná pravda a tak se všichni snažíme zvolit to nejúspornější, ale přece jen ještě dostatečné množství odpovídající potravy. U závojnatek ale dbejme na to, abychom jim nepodávali potravu s vysokým obsahem tuků a proteinů. Dříve či později se to projeví na jejich zdraví a to velmi negativně.
Souvisí to v tomto případě i s tvarem těla, jaký tyto ryby dostaly „věnem“ od lidí a to vytrvalým a dlouhodobým šlechtěním. Již na první pohled je tělo závojnatek robustní a dosti odlišné od původního přírodního druhu, tedy od karase zlatého. Tento tvar těla omezuje přirozený pohyb a v té souvislosti i trávení. Vyšlechtěné závojnatky jsou právě z tohoto důvodu na první pohled neohrabané a pomalé.

Tedy pozor na výběr potravy pro závojnatky, vždy kupujte krmení závojnatkám určené. Není problém si přečíst na obalu složení krmiva. Vždy dbejte, aby obsah proteinů nepřesáhl maximálně 40%, ale pro trvalé podávání je vhodnější 38% proteinů. A ještě něco, v mládí si můžeme dovolit potěru vydatnost potravy navýšit, ale již po půl roce je nutné potravu redukovat na výše uvedené hodnoty. Je též dobré přihlédnout ke tvaru těla a teplotě. Při vyšší teplotě vody dochází k intenzivnějšímu trávení a tak pozor na překrmení.

A ještě jednu radu nakonec, extrudovaná potrava je v poslední době oblíbená, ale málokdo ji podává rybám do akvária namočenou. Zkuste si odměřit krmnou dávku a před podáním ji namočte do kelímku s vodou. Po pěti minutách uvidíte ten rozdíl. Jednotlivé složky se několikanásobně zvětší. Stává se potom, že ryby, které se tímto krmivem doslova nacpou, po nějaké chvíli plavou po hladině břichem vzhůru. Je tedy vždy lépe před krmením tuto potravu na chvíli namočit.

A pro pana Milana s tím související…

Abych volně navázal na konec minulého odstavce, hodí se přesně dotaz od pana Milana. Psal jsem mu sice osobně, ale přece jen ještě něco. Jedná se o sumečky z rodu Corydoras a jejich krmení. Je to jako se vším! Je dobré sledovat etologii každého chovaného zvířete a potom navázat na přirozené projevy v chovu. Všimněte si, třeba na záběrech z přírody, jakým způsobem tito zajímaví tvorové žijí. Převážně v hejnu a začasto je spatříte v poměrně silném proudu, jak proti němu „makají“ co to dá. Není to pouze nutnost a dovednost se někam přemístit a zbůhdarma překonávat přírodní nástrahy. Sumečci, a nejen oni, využívají proud k tomu, aby podpořili trávení a vlnivým pohybem proti němu kladně ovlivnili trávící proces.

Je tedy dobré těmto druhům sumců umístit pod vodu, třeba do rohu akvária, malé čerpadlo a vytvořit tak u dna proud. Uvidíte, s jakou chutí se tito sumečci do něj vrhnou. To platí i u mnoha jiných druhů akvarijních ryb.

Foto: Uměle vyráběné dekorace

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Duben 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...