Ach ty rostliny

22.01.2012 | Žádné komentáře

Dnes ale nejprve jedno upozornění, které zveřejňuji sice nepravidelně, ale které je důležité. Na stránkách Dajana Pet bylo již zveřejněno 300 článků. Občas kontroluji zpětně starší články a vždy zjišťuji, že je na ně reakce a třeba i vznesen dotaz. Je skutečně nemožné, a to hlavně z časových důvodů, pravidelně zpětně procházet všechny stránky a vyhledávat reakce na ně a hlavně potom dotazy. Prosím tedy, týká se to hlavně dotazů, pište raději na známou adresu. Poštu kontroluji denně a je-li to možné, ihned odpovídám.

Děkuji, Jiří Růžička

Jedna z prvních knih o akvarijních rostlinách u nás byla od Ing. Karla Rataje(1977) a jmenovala se „Akvaristika začíná u rostlin“. Povšechně bereme názvy knih jako jakousi administrativní pomůcku, ale v tomto případě se autor trefil přímo do černého! Tato jednoduchá věta by měla být, až na výjimky, mottem snad každé knihy pro akvaristy.

Už jsem mnohokrát napsal, že ryby je možné chovat v akváriích bez rostlin a je to skutečně pravda. Připomenu ale, že v určitých případech pouze za účasti moderní techniky. Záleží na mnoha okolnostech a rozhodující je též záměr akvaristy. Jde totiž o to, zda se jedná o nádrže určené pro výtěry, odchovná akvária, karantény, zkušební či technická akvária, holandská, nebo akvária určená k dlouhodobému umístění ryb …

Všichni, kdo jsme akvaristikou prošli nějaké to desetiletí víme, že rostliny jsou pro akvárium poklad a rozhodně nejen z pohledu estetického. Jejich význam je obrovský a z hlediska své biologické funkce jsou téměř nenahraditelné. Vzpomínám na jedno své akvárium, je tomu více než třicet pět let, o obsahu 450 l, které bylo tehdy domovem mnoha druhů akvarijních ryb a vévodil mu obrovský Echinodorus bleherae. Nádrž byla dlouhá 150 cm a vysoká 60. Ten „bleherák“ zabíral onu nádrž téměř celou, jak na výšku, tak na délku, a když jsem ho při rekonstrukci stojanu po létech z akvária vyndal, jeho kořenový systém prorůstal celé dno! Nedovedu si představit lepší biologický filtr. Od té doby jsem tak obrovskou rostlinu tohoto druhu neviděl, i když věřím, že se takové poklady v akváriích vyskytují.

Nerad bych tuze mentoroval, protože jsem sám v začátcích své akvaristické praxe viděl pouze ryby a až po nějaké době jsem zaregistroval, že existují též nějaké ty vodní rostliny. A když jsem se posléze seznámil v klubu s několika „služebně staršími“ akvaristy, začalo se mi mezi ušima rozsvěcet. V té době se ale po akváriích běžně vyskytovalo pouze několik druhů ortodoxně známých rostlin vhodných pro použití v akváriích, i když jich bylo možné získat již tehdy poměrně velké množství. Akvaristika byla ale hlavně o rybách! Z pochopitelného důvodu jsem se o vodní rostliny a hlavně o takové, které se daly použít v akvaristice, začal později blíže zajímat a můj akvaristický zájem tehdy přerostl až do sféry poměrně podrobného studia.

Pamatuji si, že jsem později na jedné z přednášek, myslím, že to bylo ve spolku na Praze 7, měl připravené živé rostliny v igelitových sáčcích jako demonstraci, jaké rostliny bylo do akvárií již tehdy možné použít a jaké rostliny se dají u nás v tu dobu sehnat. Mnozí, i ti starší a zkušenější byli překvapeni rozmanitým sortimentem. Byla to pro mne dobrá zkušenost a později v roce 1985, když jsem otvíral obchod v Praze 4, jsem mu dal do vínku větu o specializaci na vodní rostliny. Netušil jsem, co tím tehdy způsobím. V mé představě tehdy bylo, že soustředím v prodejních akváriích co možná nejpočetnější sortiment rostlin vhodných pro akvaristiku a tak jsem také uvažoval, ale v mé upřímné a téměř jednosměrné činnosti jsem pozapomněl na to, že vodní rostliny nejsou pouze rostliny používané v akvaristice. Při otevření jsme již tehdy soustředili na padesát druhů rostlin vhodných pro akvaristiku.

Již v prvních dnech po otevření jsem měl „co dělat“ nejen s velkým množstvím akvaristů snad z celé republiky, konec konců, s akvaristy jsem pochopitelně počítal, ale začali nás navštěvovat i mnozí fajnšmekři na vodní rostliny z botanických ústavů. To byla ohromná příležitost k získání nových a stále více potřebných informací a poznatků. Byla to nádherná léta poznávání a objevování nových poznatků o biologii. Vznikl tak neoficiální a nikde neregistrovaný klub při prodejně, kde se každý čtvrtek večer po zavření scházelo mnoho fandů, kteří měli co říci nejen k vodním rostlinám, ale posléze k celé problematice chovu vivarijních živočichů. Tak se paradoxně, až přes tehdy téměř opomíjené akvarijní rostliny, dali dohromady lidé z mnoha biologických oborů, kteří navzájem čerpali i z vědomostí ostatních kolegů. A tak se pro mne až akvarijní rostliny staly skutečně tím správným impulsem k poznání téměř nevyčerpatelného světa akvaristiky.

Jen bych rád připomněl tu dobu, kdy například Echinodory byly téměř vzácností a nebyly rozhodně nikterak levnou záležitostí. Zrovna tak můžu připomenout Cryptocoryny, některé druhy Blyx, Barclaye, Anubiasy, tehdy velmi módní Aponogetony, některé druhy kapradin a další v tu dobu málo známé druhy rostlin vhodné pro použití v akváriích. Ten malý sortiment byl zaviněn též nezájmem prodejen o rostliny s tím, že takový sortiment není z obchodního hlediska zajímavý. Mimochodem, z vlastní zkušenosti musím upozornit na to, že nabídka již tehdy byla, a byla poměrně slušná. Šlo ale o rostliny tzv. botanické, což ve slangu biologů znamená, že to byly rostliny původní, přírodní a nikoliv odrůdy.

V dnešní době je situace zcela opačná a ruka trhu se postarala, že nabídka všech možných druhů rostlin je obrovská a jde pouze o to, zvolit si ty pravé. A právě tato poslední věta je začasto tou nejnepřekonatelnější bariérou k úspěchu. Sleduji proces prodeje rostlin v odborných prodejnách a je mi jasné, že i přes skvělý sortiment nabízených rostlin se situace až tak oproti době výše popisované v mnoha podnicích nezlepšila. Pravda, nikoho nelze nutit podrobně studovat biologii rostlin pro to, aby si vůbec mohl založit akvárium! Je ale docela dobře možné si představit, že při nákupu rostlin dostanou zákazníci v odborných prodejnách alespoň rámcovou informaci. Ta informace je důležitá už pro tu představu, proč vlastně do akvária onu rostlinu zákazník vysazuje, proč je rostlina v akváriu důležitá, a hlavně, že nejde pouze o dekoraci!

Budete-li monitorovat sortiment rostlin v obchodech, dojdete k názoru, že v mnoha prodejnách jsou rostliny zastoupené pouze jako doplňkový a povinnostní sortiment. Toto je dopad neznalosti věci a neerudovanost odborných pracovníků. Mimochodem, rostliny se začasto prodávají ve zcela neodpovídajícím prostředí, kde nemohou přečkat ani potřebnou dobu, než si pro ně zákazník přijde. Jsme potom svědky zahnědlých a rozpadajících se torz, která by v obchodě již neměla co dělat.

Buďme tedy k rostlinám více všímaví a zvláště pak v dnešní době, kdy je možné sehnat velmi širokou nabídku rostlin do akvárií a již zdaleka ne pouze biologických přírodních druhů, ale i mnoha barevných odrůd. Hýčkejme rostliny v akváriích, protože nám je pomáhají udržovat nejen ve zdraví, ale i v estetické pohodě.

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (3)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Leden 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...