Hezké přáníčko a hodně potěru!

18.12.2011 | Žádné komentáře

Tak jako každým rokem, se i ten letošní chystám popřát klidné Vánoce všem známým a to pochopitelně nejen na těchto stránkách. V takových případech velmi nerad jmenuji konkrétně z toho důvodu, abych na někoho nepozapomněl. Ale to asi dobře znáte! Tedy, užijte si to a hlavně…nezapomeňte na své čudly!!!

Jinak je to v těch případech, kdy komunikace probíhá v odlišných kolejích a přát běžným způsobem zkrátka nelze. Myslím tím právě popřáníčko všem tvorečkům, co jich v akváriích máme. To ale řeším již po mnoho let jednoznačně. Připravím si již předem nejrůznější dobroty a potom, o Štědrém dnu, je opatrně předkládám do akvárií. Jde hlavně o čerstvě vylíhlou Artemii, Cyclops, mraženou Daphnii, Corethry, patentky, Artemii a ještě další kombinace a to pochopitelně z krmiv od Dajany. S těmi mám velmi dobré zkušenosti a zvláště pak při chovu i odchovu závojnatek. Tato sváteční hostina musí být ale velmi střídmá, protože překrmení, jak všichni víme, je v akváriu velmi nebezpečnou záležitostí.

V letošním roce, ostatně jako každý rok o Vánocích, se u mne v líhni v akváriích tetelí na tisíce mini čudel , které stále loudí nějakou tu baštu. Vy, kteří čtete naše stránky pravidelně již jistě víte, že toto je právě vhodný čas k výtěrům závojnatek. V letošním roce jsem měl obzvláště milý a důležitý úkol a tím bylo zachování rodu krásných exemplářů variety závojnatek, kterým se říká po jejím „tvůrci“ a to Ryukin. Tyto závojnatky jsem si dlouho přál a také je z nejrůznějších zdrojů nakoupil, ale vždy to jaksi nebylo ono. Tyto závojnatky jsou známé svým vysokým hřbetem, souměrným tělem a malou hlavou. Podobně je tomu i u jihočeského kapra, ale to je již jiné povídání.
Po několika méně úspěšných pokusech a létech shánění jsem tento rok zkrátka „padl“ snad na ty pravé, tedy, zdá se alespoň z prvního dojmu a hlavně z jejich anatomické stavby a barvy. Zaujala mě též jejich čistota a neporušenost linií z hlediska degenerace při chovu. Toto je při nákupu jakýchkoliv vyšlechtěných variet ryb velmi důležité a leccos to o varietě napovídá. Zvláště pak, jde-li o takové ryby, jakými jsou závojnatky, kde můžeme zcela reálně očekávat, že mají za sebou mnoho set let chovatelské práce na genetických odchylkách.

A to je další a vlastně ten nejpodstatnější ukazatel ustálení chovatelské formy, chcete-li správně, tedy variety. Každý zkušený chovatel nikdy nejásá tak zcela naplno nad fyzickým vzhledem generačních ryb. Vždy má někde v podvědomí onu tajemnou a veledůležitou větu: „No, ještě bych rád viděl, jak jste na tom geneticky!“ O čem mluvím? Je to prosté, každý chovatel se raduje a žasne nad tím, když své nové a krásné ryby rozmnoží, zvláště pak, jde-li o chovatelský „špek“, tedy rybu vzácnou svým vzezřením, barvou, velikosti ploutví či jinou sympatickou a hlavně nezávadnou odchylkou od normálu. Jenže, rozmnožit ryby je věc jedna a potom ještě čekat, jaké vlastně potomstvo od vysněných ryb získáme, je věc druhá.

Zvláště mne kdysi dávno v mých akvaristických začátcích nadchl kolega, starý a zapálený praktik, který mi při návštěvě u něj ukazoval rybu v hejnu se slovy: „No tamta…no ta nahoře“ prst mu jezdil divoce po předním skle akvária a oči mu div nevypadly z důlků „no podívej… vidíš, jak má v druhé řadě odshora za skřelemi tu zvláštní šupinku!?“. Skutečně jsem to po chvíli urputného sledování spatřil též, ta šupinka byla tak trošičku jiné barvy než ostatní. On s ní počítal do dalšího chovu a sliboval si, že vyšlechtí novou barevnou varietu tohoto rybího druhu. Tehdy jsem jasně pochopil, co je to chovatelský kumšt a cit pro detail.

Je to vše tak trochu sázka do loterie, ale pokud neznáte chov a chovatele samotného a jsou-li ryby například ještě z importu z dalekých zemí, nikdo Vám nikdy nezaručí čistotu, nebo alespoň částečnou ustálenost variety. No ale, protože se jedná o výtěry vánoční a protože je naděje, raduji se z potěru, jako kdybych je vytíral poprvé. Ostatně, dobrý výtěr ocení akvarista vždy!

Je ale nutné si uvědomit, že závojnatky jsou velmi variabilní a tím, že jsou chované po tisíciletí, je jejich genetická informace nesmírně pitoreskní a lehce se může stát, že ze dvou vybraných ryb pro výtěr odchováte několik tisíc jedinců a z nich pouze několik málo jedinců může být podobných svým rodičům. Zato se v tom samém výtěru mohou ukázat jiné formy, které Vás zaujmou, a najednou zjistíte, že jste ve svém snažení zcela ztraceni, že potřebujete další a další akvária a techniku a větší byt a …

A dále, hodláte-li ustálit konkrétní linii, je nutné dochovat všechen ten plůdek alespoň do juvenilního věku. Stačí si spočítat nárok těchto ryb při jejich množství a robustnosti na energii, potravu, místo… a máte jasno. A to je pouze jediný výtěr v jedné generační linii. Kolik jich bude potřeba, aby se chovatel skutečně dopracoval alespoň k částečně ustálené formě? A to se nezmiňuji o speciálních nárocích na potravu. Do takového dobrodružství se může v běžných chovatelských podmínkách pustit skutečně jen značně znalý, ale zároveň potrefený akvarista. Právě i z toho důvodu je většina závojnatek na našem trhu importovaných. V krajích odkud pocházejí tyto závojnatky, je pro jejich chov nepoměrně výhodnější podnebí.

Tak tedy ještě jednou a všem, kdo se účastníte radovánek s chovem i odchovem akvarijních ryb i ostatních pišišvorů, hezké popřáníčko do nadcházejících svátků a ještě více radosti s chovem Vám přejeme všici z Dajany.

.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Prosinec 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...