Vzkazy 2011/18

23.10.2011 | Žádné komentáře

Zdravím pana Václava a všechny příznivce akvaristiky i našich stránek. Vzápětí po zveřejnění minulého článku jsem dostal dopis, v němž se pan Václav zmiňuje o tom, že krmí své ryby v akváriu výhradně sušenou potravou, a že jeho ryby jsou po celou dobu v dobrém stavu a dokonce se už těší z nějakého toho potomstva. Dále píše o tom, že často zdůrazňuji potřebu krmit potravou živou a tak se ve slušnosti ptá, proč, když je při podávání živé potravy takové nebezpečí infekce a vůbec, shánění živé potravy je dnes velmi složité a časově náročné?

Již mnohokrát jsem tuto skutečnost uváděl a tak lze vše vyhledat v minulých článcích. Nelze ale přijmout toto tvrzení, pokud ho sami nevyzkoušíte! V následujícím obsahu popisu zajímavého a poměrně jednoduchého pokusu pominu nesporný vliv na vitalitu a neporovnatelný vliv na reprodukci ve všech aspektech a pokusím se alespoň rámcově naznačit, v čem že je tak skvělé to přírodní živé krmivo.

Máte-li tu možnost, udělejte si tedy tento pokus:

Připravte čisté akvárium bez jakékoliv dekorace. Akvárium napusťte vodou, zapojte vzduchovací kamínek a po nutné době, kdy je voda již připravena k umístění ryb, obsaďte nádrž rybami. Je dobré zvolit takové množství, které je přiměřené k velikosti akvária. V běžném režimu ryby krmte umělými krmivy, byť té nejvyšší kvality. Do akvária nedávejte jakékoliv filtrační zařízení a akvárium po celou tuto dobu nijak neudržujte, pouze třikrát denně pravidelně krmte.

Začněte krmit jeden den ráno a podávejte rybám potravu třikrát denně. Potravu vhodně kombinujte a krmte přiměřeným množstvím. Ryby budou v čerstvé vodě s ochotou potravu přijímat. Toto dodržujte po tři dny. Třetí den večer si udělejte zápis o tomto pokusu a odečtěte veškeré hodnoty, které jste schopni změřit. Doporučuji zvláště pH a dusíkaté látky. V akváriu se zřejmě vytvoří neprůhledný šedavý zákal. To je následek tvorby biologického života ve vodě z důvodu podávání sušených krmiv a také překrmování. Zvláště si pak všimněte, kolik a jaký kal se na dně akvária usadil.

Tento pokus později opakujte a podávejte umělou potravu pouze jednou denně a to ráno. Rozdíl bude markantní a tak velmi snadno zjistíte, jak často a kolik potravy vlastně rybám do akvária dávat, aby se prostředí v něm co možná nejdéle zachovalo přijatelné pro chov ryb. Rozdíl poznáte snadno v čistotě vody a v odlišných hodnotách naměřených veličin jak chemických, tak biologických. V zařízeném akváriu budete mít později jistě i filtr, který bude tyto negativní vlivy „hlídat“, ale pro potřebu tohoto pokusu ho nepoužívejte.

Pozor ale, toto je pouze jedna část pokusu a jeho druhá část je velice zajímavá. Příprava je totožná, ryby též. Pouze krmivo použijte od začátku výhradně přírodní, živé. Pravda, těžko můžeme porovnávat v tomto případě množství potravy, ale snažme se krmit opět přiměřenými dávkami. Použijte více druhů nalovené potravy a po třech dnech sami posuďte rozdíl. Zjistíte též, že usazeniny na dně akvária jsou zásadně odlišné a zákal o poznání slabší, pokud se vůbec po třech dnech nějaký zákal v akváriu objeví…

Tento pokus Vám může objasnit pouze některé výhody krmení živou potravou, ale zato velmi jasně a bez pochyb. Uznávám ale, že žijeme v době spěchu a stále se zrychlujícího tepu našeho života, kdy začasto nerozhoduje pouze naše vůle, ale také jistá pravidla, která každou dobu doprovází. Tak je tomu i dnes a jak jsem již mnohokrát napsal, najít „panenský“ rybník, kde si můžete bez omezení a třeba i jiných problémů „živou“ nalovit je kus kumštu. A tak je skutečně na místě se zabývat potravou umělou, kterou ale můžeme na rozdíl od té živé bez problémů sehnat v každém obchodu. Zbývá jen se naučit tuto potravu rybám podávat. Je to velmi důležité a hlavně, zcela odlišné od krmení živou potravou přírodní. A zakončení…? Vše se lze naučit a téměř vše lze v tomto ohledu nahradit, až na jednu důležitou věc a tou je odkrm rybího plůdku! Tam je jakákoliv náhražka živé potravy, až na výjimečné případy, prozatím nenahraditelná.

K vyráběné potravě pro živá zvířata snad ještě jednu radu navíc. Je jedno zda kupujete tuto potravu ve specializovaném obchodě, nebo například v obchodě pouze s potravou a potřebami pro zvířata. Originální balení je vždy zkrátka originál a tak se nemusíte bát o zdraví svých chovanců, je ale důležité kontrolovat vždy neporušenou plombu na balení a záruční či expirační dobu chcete-li. Po otevření originálního obalu nikdy neskladujte krmení na akváriu či v blízkosti vlhka. Potrava musí být uskladněna v suchu, jinak dochází k jejímu znehodnocení a je pro tvory v akváriu nebezpečná. Záruka, která je běžně dávána na dva roky, platí pouze v originálním balení, po jeho otevření záleží pouze na Vás!

Vzkaz neznámému

Nebojte se vyměnit přední sklo u akvária, je jen potřeba trochu pečlivé práce. Vyštípnuté „čočky“ nevadí, po nalepení zatmelíte lepidlem. Lepidla bez respektu použijte taková, která mají na obalu symbol akvária uveden, nebo jsou pro tento účel výrobcem doporučena a nic nepokazíte. Pozor na dokonalé odmaštění! POZOR, styčné plochy nikdy NEZABRUŠOVAT!!! Nepoužívat stará skla když neznáte jejich původ. Skla z vitrín, výloh a jiných staveb rozhodně nepoužívejte. Veškerá pravidla tohoto úkonu najdete ostatně v předešlých článcích.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...