Pozor na zákaly

2.10.2011 | Žádné komentáře

Jaro se vrátilo do hor! Tady u nás v Lužických je ho tedy fůra a myslím, že krásnější čas jsme tady v letošním roce ještě neprožili. Zkrátka NÁDHERA!!!

Ale k věci, zákaly jsou stále se opakující problém a stávají se i znalým akvaristům. To se tak jednoho dne probudíte a těšíte se na ranní podívání do akvária a ouha! Krom neprůhledné, až odpudivě vypadající vody v akváriu nevidíte téměř nic. A bohužel, až teď nastává ta chvíle, kdy si začnete v hlavě dělat inventuru všech kroků, které jste při práci s akváriem v poslední době udělali. Oči sklouznou téměř reflexivně na teploměr, zkontrolujete práci filtru a mozek zároveň usilovně přemýšlí, co se vlastně děje, a co že jsme vlastně v poslední době zanedbali.

Kolik těch nových ryb jsem poslední měsíc do akvária pustil? Nepřekrmil jsem? Kdy jsem vlastně naposledy propral filtrační hmotu a odkalil dno? Neblíží se jaro? A co ta nová zářivka, nemůže to snad být od ní? Jak se chovají ryby, není v akváriu nějaká z nich uhynulá? A proč se vlastně zdržují u hladiny a „troubí“ jako o koncertě, dusí se, mají snad otravu? Těch otázek nám proběhne v první vteřině hlavou asi daleko více a je to pochopitelné. Situace si žádá rychlé řešení, ale pozor na ukvapené akce!

Prvním vodítkem a impulsem k počátečním opatřením nám může být zabarvení a hustota či neprůhlednost zákalu. Velmi povšechně mohu, když pominu zákal způsobený mechanickými nečistotami, zákaly rozdělit do dvou kategorií a to na zákal nazelenalý a na zákal šedavý. Oba v různém stupni neprůhlednosti. Zkušenější již asi ví, kam mířím. Zelená barva nám ve většině případů značí přítomnost jednobuněčných zelených řas a v tomto případě jejich nadměrný výskyt. Podle toho můžeme také zvolit následné řešení. Z již uvedených článků na těchto stránkách můžete čerpat mnohá řešení, ale v podstatě jde o základní údržbu akvária včetně proprání filtrační náplně a hlavně změnu režimu podávání potravy. Nejméně tři následné dny žádnou potravu rybám v akváriu nepodávat a potom opatrně a postupně dostávat akvárium do normálního režimu. Pozor a i zde platí nadále základní pravidlo akvaristiky – NEPŘEKRMOVAT!!!

Šedavý zákal je o něco problematičtější, ale také se s ním dá vypořádat. Šedá barva je známkou přítomnosti některé ze skupin nálevníků či jejich kombinací. Proč je tento zákal horší, než zákal zelenavý? Je to z toho důvodu, že nálevníci mohou být dosti agresivní a v mnoha případech i draví. Nejde tedy pouze o pasivní zákal, který ohrožuje ryby svým přemnožením, ale může být aktivně agresivní, což si žádá skutečně rychlou nápravu.
V tom lepším případě zjistíme, o co vlastně jde. Realita je ovšem taková, že téměř nikdo z akvaristů nedokáže původce tohoto zákalu určit a je to pochopitelné. Je k tomu zapotřebí dobré technické vybavení a hlavně též zkušenost a znalost a myslím, že až tak do hloubky se mnoho akvaristů nepouští a zvláště pak tam, kde máme doma jedno či dvě pokojová akvária. A mimochodem, tak jako tak by nám to téměř k ničemu nebylo.

I v tomto případě je potřeba vykonat základní údržbu akvária a hlavně filtru a dále nepodávat potravu. Pozor ale, budete-li v dobrém úmyslu chtít akváriu pomoci rychle a neustále měnit vodu za čerstvou, zákalu pouze prospějete! Po základní údržbě nechte filtr pracovat na maximální výkon a hlavně neměňte dále vodu. Již druhý den začne zákal ustupovat a po týdnu či deseti dnech bude ta tam. Po celou dobu nekrmte!
Zákaly vody nejsou pouze estetickou vadou v akváriu, jak se mnozí domnívají. Zákaly vody mohou velmi znatelně poškodit zdraví ryb, a proto si musíme dát dobrý pozor na jejich výskyt a hned v počátku jim zamezit.

A ještě něco k minulému článku

To, že někteří z nás mají to štěstí a vybudují si onu vysněnou místnost pro několik desítek či stovek akvárií, je samozřejmě jenom dobře už proto, že sny a přání bychom si alespoň částečně měli plnit. Ono totiž dodnes platí, že v líhni akvarista zapomene i na kocovinu… Co ale musel prožívat za muka náš čtenář, který mi napsal, že onou místností, kde si plnil své životní touhy, byla ta nejmenší místnost bytu, kam i samotný císař chodí pěšky. Malý byt, dvě děti a tak jediná možnost…
Ta touha je v mnohých z nás tak silná, že i taková místnost je dobrá. Znal jsem v minulosti několik takových akvaristů, kteří nemohli přenést přes srdce, že ostatní na schůzkách v klubu vypráví o svých „plantážích“ například v bývalém dětském pokoji a oni žádný takový volný nemají!
Ano, i v minulosti byla mnohá WC v domácnostech takto poctěna a dokonce si pamatuji na kolegu, který zaplnil i místo u stropu této komůrky, kam by člověk s větším chodidlem musel couvat, a když chtěl obhospodařit své miláčky, musel si z předsíně přinést štafle a to dělal minimálně dvakrát denně! Musím ale s úsměvem napsat, že takové řešení má i své výhody, například s vytápěním. Vzpomeňme ale, že mnohé z největších vynálezů lidstva nevznikaly také v komfortu s nejlepším vybavením !

Duše akvaristy je křehká nádoba, ale na pevném podkladu. Jsou i horší chvíle, které ten náš celoživotní úděl ztrpčují, ale téměř ze všech je východisko. Znám ale jeden moment, který není ve své podstatě řešitelný, a který doprovází každého akvaristu, i kdyby sebevíc nechtěl. Ta chvíle je paradoxně vrcholem a vlastně i výsledkem našeho chovatelského umu a mně tedy rozhodně vadí. Je to ten den, kdy balíme úspěchy našeho společného snažení s chovanými poklady do igelitových sáčků a odnášíme je do světa.

Co dá práce doslova vypiplat některé druhy ryb, co nervů nás to stojí a po několika málo týdnech celé to snažení sbalíme a nazdar! Je to děsivá představa, ale nedá se s tím nic kloudného dělat. Potěr a posléze již vzrostlé ryby by se nám v akváriích hromadily a hromadily a hroma… Co s tím? Pominu-li ekonomickou stránku, řešení neexistuje. Ryby snad nemnožit? Zachovávat pouze nepatrné množství potěru? Řešení vskutku neexistuje a musí se s ním dříve či později každý akvarista smířit. Ve výhodě jsou pochopitelně ti, kteří tento akt berou ponejvíce z hlediska ekonomického, ale to zdaleka všichni nejsme.

A tak na konec dnešního článku přeji všem odchovaným potomstvům, toulajícím se po takřka celém světě, ať se dostanou alespoň do dobrých chovatelských rukou a hlavně do krásného akvária s čistou a voňavou vodou!

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (1)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...