Standardní projev biologického systému v akváriu vzhledem k filtraci vody

26.06.2011 | Žádné komentáře

Protože jsem obdržel několik dotazů a připomínek ohledně článku o filtrování vody, doplním ho ještě o podrobnější a snad názornější vysvětlení. Jde o to, jak odhadnout či zvolit velikost filtru, jak se máme orientovat při jeho koupi, respektive, jaký druh filtru vybrat a proč?

Obdaruje-li Vás matka Příroda tím správným instinktem, tedy tím vzácným atributem povahy, kterému se u lidí říká talent či nadání a přidáte-li několik let zkušeností a pilné práce, dopracujete se k tomu, že pouhým pohledem do akvária odečtete momentální stav tohoto krásného, leč umělého biologického systému. Díváme-li se ale do akvária kritickým okem z důvodu nápravy jeho nesprávné funkce a bídného stavu, je nutné posoudit též vybavení, jak technické tak i biologické. Když k tomuto základnímu zhodnocení ještě použijeme ty správné indikátory a zjistíme alespoň základní hodnoty vody, tedy její teplotu, pH, tvrdost celkovou i uhličitanovou, vodivost vody a obsah dusičnanů v ní, tedy NO3, budeme schopni v několika minutách téměř s jistotou říci, zda se celý systém vzhledem ke zjištěným skutečnostem chová standardně. Případně navrhnout opatření k nápravě.

Standardní chování zařízeného akvária zdaleka neznamená, že se chová tak jak potřebujeme, a jak jsme si ho vysnili. Standardní chování tohoto biologického systému může při nedodržení základních požadavků a dostatečné filtrace znamenat zrovna tak i jeho postupnou zkázu. Zkrátka, akvárium vypadá tak, jak se k němu chováme. Nesvalujme vinu na akvárium samotné! Vždy je to věc naše, protože toto prostředí je zcela v naší režii a je závislé pouze na nás. Obraz akvária je zrcadlo povahy, vědomostí a zkušeností jeho majitele.

To je základ k posouzení každého provozovaného akvária, když dojde k problému a je třeba ho řešit. Pochopitelně, že když už je třeba zasáhnout do zavedeného akvária a měnit jeho režim, je také třeba vzít v úvahu velikost nádrže vzhledem k množství ryb a rostlin. Tedy, je nutné vzít v úvahu typ akvária a k čemu je určené. V minulých článcích jsem popisoval, jak důležité jsou rostliny a množství ryb v akváriu, kde nevzduchujeme, případně mechanicky nefiltrujeme. Už vůbec si nedovedu představit akvárium byť větších rozměrů s africkými cichlidami bez účinné filtrace a pohybu vody. Ale abych se příliš neodchýlil od problému, pojďme na filtraci vody.

Co je to vlastně filtrace vody? Jak se na ni dívá laik a jak ji posuzuje zkušený akvarista? Filtry známe pochopitelně nejen z akvaristiky a samotné slovo „filtr“ je velmi široký pojem. Především se musím ptát, co vlastně filtrujeme, jak to filtrujeme, tedy, jakou technologii používáme a co filtrací chceme získat? V našem případě, tedy v případě filtrů používaných v akvaristice, jde o mechanicko-biologický systém, závislý na pohybu vody. Čím více biologicky zatížíme prostředí, které budeme filtrovat, tím objemnější musí být filtrační hmota a tím intenzivnější by měl být pohyb vody skrz filtrační hmotu. Toto ale nemusí vždy platit z důvodu typu filtru samotného. Výhodnější je, když zvolíme objemnější typ filtrační hmoty a průtok zvolníme. Na druhou stranu je ale vesměs chyba, používáme-li filtrační hmotu malých rozměrů a výkon čerpadla nastavíme na maximum.

V minulých článcích jsem uváděl funkci filtrů a jejich velký význam. Jejich nejdůležitější funkcí je poskytnutí prostoru pro osídlení nitrifikačních bakterií. Filtrační hmoty používáme z nejrůznějších materiálů. Dodnes se využívá molitan, ale existují již konkrétní hmoty, které jsou určeny právě pro tyto účely. Jsou k mání speciální pěny nejrozmanitějších hrubostí s ještě speciálnější strukturou buněk, vaty, písky, korálky, keramické a plastické segmenty s množstvím mikroštěrbin, které se používají právě k tomu, aby se v nich usídlily tolik potřebné bakterie. A právě na použitém materiálu, jeho množství a velikosti, záleží pak osud celého akvária a hlavně života v něm.

Mohu s naprostou jistotou napsat, že základem pro to správné zvolení typu a velikosti filtru je zkušenost. Asi budete mnozí tímto konstatováním zklamáni, ale naučit se to prostě nelze, protože každý systém, tedy fungující akvárium se chová jinak a je závislé na prostoru, kvalitě vody, na technice a hlavně na biologickém vybavení, tedy na rostlinách a množství a velikosti živočichů. A jsem opět u známé věty, která nám říká o akvaristice, proč je tak krásná a zajímavá. Zkrátka, dvě shodná akvária neexistují. I když je máte shodně zařízené a technicky vybavené, každé se chová jinak.

Lze ale přesto alespoň pro začínající akvaristy uvést, že nejvíce problematické jsou nádrže, kde se neustále mění nejen počet živočichů či rostlin, ale i dekorace. Biologicky ustálený systém je velmi citlivý na změny, i když v přírodě se tyto začasto dějí. Pozor ale, již mnohokrát jsem upozorňoval na skutečnost, že nesmíme porovnávat život v akváriu s životem ve volné přírodě. Akvárium je zcela umělé prostředí a biologicky je od volné přírody velmi odlišné. Proto bychom měli používat pomocná zařízení v podobě filtrů, která se doslova postarají o alespoň přijatelné prostředí pro umístění živočichů.

A velikost filtru vhodná k použití? Opět musím napsat, že nelze volit „od pasu“, ale je nutné posoudit, do jakého prostředí budeme filtr používat. Je nutné vzít v úvahu, jakou hmotu jako filtrační médium zvolíte. Výše jsem se zmiňoval o tom, že je v dnešní době na trhu velké množství nejrůznějších filtračních hmot, stačí se podívat na stránky internetu… Velmi výhodné jsou též filtry s dvěma náplněmi, protože při pravidelné údržbě čistíme tyto střídavě, například ob týden.

Nečekejte tedy, že Vám někdo s určitostí poradí jaký filtr do jakého akvária, ale dejte na vlastní zkušenost z vlastního prostředí a pozorujte bedlivě akvárium. Jedině tak se dopracujete k zdárnému výsledku. Je jasné, že časté zákaly vody a případné otravy ryb dusíkatými látkami jasně ukazují na přerybněnou nádrž, nebo na časté překrmování, nebo také na nevhodně zvolený filtr. Ale nějak se začít musí, namítnete. Jasně, začátky jsou myslím vždy podobné a vše začíná v obchodě, kde Vám vždy něco doporučí, ale dál musíte již sami.

A nakonec ještě jedno upozornění. Budete-li potřebovat poradit jak na filtrování a budete-li mít konkrétní dotaz, tedy myslím tím velikost akvária, jeho rybí obsádku atd., ozvěte se, základ dáme jistě dohromady… a časem se uvidí. Pokud se stane standardem ve Vašem akváriu ono nádherné a čisté vodní prostředí se zdravými rybami a rostlinami, nemůžete si přát z chovatelského hlediska nic víc!

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Červen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...