Kolik jich je a odkud?

19.02.2011 | Žádné komentáře

Odhady, kolik druhů ryb se vlastně nachází na naší planetě, se začasto rozcházejí i v odborných publikacích. Jejich počet se ale odhaduje téměř ke třiceti tisícům druhů. Všechny v akváriích z pochopitelných důvodů nenajdeme, ale ve světovém měřítku je jich v našich akváriích z tohoto množství pořádný díl. Jasně, že se při těchto úvahách a odhadech musíme opírat o literaturu a statistické údaje, které jsou ale alespoň v tomto případě velmi nevěrohodné. Z poměrně pravidelného sledování akvaristického dění jak u nás tak ve světě bych odhadoval, že počet chovaných druhů v akváriích se pohybuje okolo tří tisíc, i když se v literatuře najdou čísla smělejší.

Pozor, toto číslo je všeobecné a soustředím-li se na druhy, které jsou chované v akváriích více obvykle, tedy v akváriích domácích a ponejvíce dekoračních, vyjde mi počet druhů přibližně na pět set. Tento údaj je již daleko přesnější a vychází z jednoduché úvahy, totiž že takové množství druhů ryb se nachází v některých specializovaných prodejnách.

Půjdu-li v těchto úvahách ještě dále, označím počet obvykle chovaných druhů číslem sto padesát. Toto číslo se dá ale ještě více zmenšit a to na druhy, které jsou prodávány nejvíce, tedy na ty druhy ryb, které jsou obyčejně nabízeny v prvním sledu jako ty nejvhodnější do akvária a zároveň jako ty nejvhodnější pro začátečníky. Asi se o nich nemusím v širším měřítku zmiňovat, ale přece jen připomenu některé z nich.

Na těch nejvyšších místech pomyslného žebříčku prodeje budou zřejmě neonky a ostatní druhy malých teter, skaláry, diskusi a jiné druhy jihoamerických cichlid, některé druhy živorodek, sumci a to konkrétně Ancistrusi a některé druhy z rodu Corydoras, ryby labyrintní z rodu Trichogaster a Colisa, parmičky z rodu Capoeta, kardinálky, závojnatky… V posledních létech se v akváriích celého světa s oblibou chovají běžně též africké cichlidy a to ponejvíce druhy z jezer Malawi a Tanganika. V tomto výčtu by bylo možné pokračovat dále, až bychom se dostali na konec této řady. To jsou ryby ojediněle chované z důvodu své velikosti a třeba i barevně nezajímavé. Jsou to ryby umístěné především ve větších veřejných akváriích.

V tomto výčtu nejvíce prodávaných druhů ryb chybí z pochopitelných důvodů ryby mořské a je jasné, že mořská akvaristika je z hlediska podobných úvah daleko za akvaristikou sladkovodní, hlavně též z ekonomických důvodů. Pozor ale, to zdaleka neplatí pro oblast odbornosti či technické vybavenosti. Je tomu zrovna naopak! Proto se k mořské akvaristice uchylují chovatelé, kteří již o vodním světě mají značné poznatky. Jedině to jim umožní pořídit si slušné mořské akvárium nehledě k pořizovací ceně, která při zařizování středně velkého akvária může sahat do statisíců korun. Bez již pokročilých znalostí a slušného technického vybavení je holý nesmysl se do mořské akvaristiky pouštět. Jiná možnost je, a to zvláště v poslední době, objednat si mořské akvárium dodavatelsky od některé specializované firmy a to i s řádným a pravidelným servisem. To je ale již jiná kategorie akvaristiky.

Zajímavé jsou též údaje o mezinárodním obchodu s akvarijními rybami a o jejich objemu. I když se tato, třebaže legálně statisticky pořízená čísla, nemohou brát jako reálná, přece jen něco o celkovém pohybu akvarijních ryb napovídají. Ta čísla jsou astronomická a souhrnně se pohybují v miliardách korun. Dnes již nikdo nespočítá, jaké druhy odkud a kam cestují. Jasné je, že největší objemy jak v kusech ryb, tak ve finančních ukazatelích jsou odbavovány do celého světa z Asie. Následuje Evropa a až potom je v mezinárodním měřítku registrovaná Jižní Amerika, Střední východ, Afrika, Severní Amerika, dále Austrálie, Oceánie…

Zdaleka ne všechny druhy ryb se chovají či loví tam, odkud jsou do světa exportované a bohužel zdaleka ne všechny ryby toto ne vždy pohodlné „cestování“ přežijí. Obchod s akvarijními rybami se stal prostě obchodem jako takovým a mnozí obchodníci jej mají rovný s jakoukoliv jinou komoditou. Jsem si zcela jist, že se tato situace, ať již je jaká je, v blízké budoucnosti změní. To je ale již předmětem jiných úvah.

Je na druhou stranu jasné, že importované ryby nezůstávají v zemi, do které se importují a mnohé z nich cestují v rámci reexportu do dalších zemí, kde se ale děje to samé. Bylo by zajímavé, i když to není docela dobře možné, sledovat osud některých konkrétních ryb na jejich cestách po celém světě. Nebudu asi daleko od pravdy když uvážím, že některé ryby se po dlouhé cestě kolem světa dostanou téměř na původní místo od svého narození. Zkrátka, obchod je obchod. Ale je na každém z nás, jak se k živým tvorům budeme při obchodních cestách chovat a hlavně, jakým způsobem je pro tyto štrapáce zabezpečíme.

Ještě před nedávnou dobou se tzv. české ryby cenily na světovém trhu tou nejvyšší možnou známkou. V roce 1990 se však podstatně změnila v mezinárodním obchodu s akvarijními rybami situace a díky reexportu se dnes již bohužel toto ohodnocení vytrácí. Děje se tak i z toho důvodu, že aktivních akvaristů u nás ubývá a mladých adeptů je čím dál méně. Pamatuji si, jak jsem v roce 1990 byl v čilém kontaktu s přátelským obchodníkem z tehdy ještě pro nás západního Německa. Ten si ryby od nás pochvaloval ze všech nejvíce a velmi se těšil na každou novou zásilku. Ponejvíce to byly ryby z vlastní líhně a z toho důvodu jsem nemohl nabídnout celý sortiment běžně chovaných ryb. Po nějakém čase jsem mu chtěl udělat radost a při jedné návštěvě u něj jsem se zmínil, že bych mu obstaral i jiné druhy pro jeho obchody. On se ale ihned zajímal o jejich původ a řekl, že o ryby z Asie nemá zájem, i kdyby byly u nás karanténované.

Dnešní situace je zcela jiná a obchod s akvarijními rybami je vskutku globální. Importované ryby se téměř od našich obchodně neliší, dají se však začasto poznat na první pohled, protože jejich fyzická odlišnost je zjevná. A to nemyslím zrovna ty druhy, které se u nás z jakýchkoliv důvodů neodchovávají. Oko zkušeného akvaristy pozná na první pohled importované ryby a dokáže hravě rozpoznat jejich původ. Jasně, že ne vždy a každou rybu, ale byli, jsme, a když se něco podstatného a neuváženého ze strany legislativní nestane, budeme i v budoucnosti ti nejlepší v celosvětovém měřítku.

Je jen velká škoda, že nástupci z řad mladých se z logických důvodů zajímají více o výpočetní techniku, než o akvaristiku či jiné zajímavé obory. České ryby jsou tedy ve světě ještě pojmem, je jich ale čím dál méně a pouze budoucnost ukáže, zdali si ono pomyslné prvenství v chovu akvarijních ryb udržíme.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Únor 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...