Vzkazy 2010/14

3.10.2010 | Žádné komentáře

V dnešním článku se musím zpětně věnovat některým nezodpovězeným dotazům.

Betta imbellis (bojovnice nebojovná)

Zatímco v minulosti byla ponejvíce známá Betta splendens, dnes je na našem trhu, a potažmo i v našich akváriích, těchto zajímavých labyrintních druhů ryb hned několik. Jako zajímavou novinku v jednom obchodu ukazoval prodavač zákazníkovi Bettu imbellis. „Je menší, než Betta splendens“, říkal poučně, „a hlavně je snášenlivá. Zkrátka, je k ostatním druhům ryb v akváriu mírná a ne jako bojovnice pestrá“. Onen prodavač měl vcelku pravdu, ale ten první údaj jsem nevydýchal a hned po jeho obchodním vystoupení jsem za ním zašel a přátelsky mu sdělil, že Bettu imbellis jsem množil v akváriích na Žižkově už tehdy, kdy ještě nebyl na světě. Novinka to rozhodně není, ale pravda je, že tato zajímavá rybka se běžně v akváriích nevyskytuje.

Betta imbelis byla objevena sice poměrně později než běžné akvarijní ryby, až v roce 1970, ale v našich akváriích se objevila již několik málo let poté. Její chov je na rozdíl od bojovnice pestré zčásti rozdílný. Už proto, že není na své druhy a „spolubydlící“ v akváriu agresivní. Liší se ale i v jiných projevech. Jedním z nepříjemných projevů při chovu bojovnice nebojovné je vyskakování z akvária. Nebudete mi to možná věřit, ale tato nesmírně vychytralá rybka se dokáže dostat z akvária i velice malou škvírkou. Zajímavé na tom je, že všichni počítáme a máme tu zkušenost, že ryba může z akvária vyskočit, ale již nás nenapadne, že ryba může z akvária i vylézt. Moje praxe s chovem této rybky to dokazuje.

Akvária v běžném provozu přikrýváme sklem. Tím zároveň chráníme ryby před vyskočením, udržujeme v akváriu déle potřebnou teplotu a vodu v akváriu chráníme před prachem a snad i před jinými spadlými předměty. Pro usnadnění každodenního přístupu z důvodu podávání potravy bez toho, abychom neustále manipulovali s krycím sklem, vykroužíme uprostřed krycího skla několikacentimetrový otvor. Průměr může mít i patnáct centimetrů a praxe nasvědčuje, že nehrozí, na rozdíl od škvíry u bočního skla, vyskočení ryby z akvária. Navíc, když poměřujeme velikost ryby a otvoru v krycím skle nad hladinou, většinou bereme v úvahu její délku a robustnost, než průřez těla. Je zatěžko si představit, že ryba z akvária vyskakuje jako torpédo a „cpe“ se do otvoru sotva většího, než je průměr jejího těla.

Jednoho dne ale zjistíte, že letitá zkušenost má trhliny! Začátky každého akvaristy jsou spojeny s mnoha chybami a pochopitelně jsem jim neunikl ani já. Mám na svědomí též mnoho uschlých rybek na podlaze pouze z toho důvodu, že jsem podcenil správné umístění krycího skla. Každá takto skončená fáze mého chovatelství měla za následek poučení. Akvaristika je ale důstojná dáma a jen tak svá tajemství neprozradí. Když jsem tedy před téměř pětatřiceti lety stál před již druhou Bettou imbellis, uschlou na podlaze pod akváriem, nestačil jsem kulit oči! Akvárium přikryté, že byste sirku neprostrčili…a přece!

Ještě více jsem tedy utěsnil veškeré otvůrky a číhal na chvíli, kdy by se dalo vypozorovat, jak k podobným útěkům z akvária dochází. Několik dnů jsem nic zvláštního nezpozoroval, až jednou v noci. Pochopitelně, že noční obcházení akvárií patří k věci a nikdy jsem nevydržel, abych při různých příležitostech i v noci svá akvária nezkontroloval. Je pravda, že v noci a při rozsvícené baterce vypadá ten krásný vodní svět zase trochu jinak než ve dne. Dokonce můžete objevit to, co se Vám ve dne při osvětlení velmi dobře skrývá. Například výskyt ploštěnek v akváriu.

Ale abych se vrátil k betám, zkrátka, jednou v noci jsem opět takhle pronásledoval baterkou v akváriu šneka a najednou si mé cvičené oko všimlo podivné věci. Beťák, byl to již takový zdatný dorostenec, šplhal vzhůru rohem akvária a blížil se ke škvírce, kde bylo místa, že byste opravdu tu sirku neprostrčili. Ahátě! Povídám si pro sebe a čekám, co se z toho vyvine. Představte si, že se začal cpát do toho otvoru, ale po chvíli urputného snažení spadl zpět do vody.

Tato, tak trochu zvláštní příhoda mě utvrdila v tom, že překvapení je v akvaristice stále dostatek. Bylo mi hned jasné, proč jsem nacházel občas na zemi uschlé jedince, i když bylo akvárium téměř dokonale přikryté. Z jakého důvodu to tyto bety dělají mi není jasné a nikde jsem se o tom nedočetl ani zmínku, potvrdil mi to ale přítel Dr. Frank. On měl totiž podobnou zkušenost.

Betta imbellis má jinak velmi ráda živou potravu, zvláště pak Cyclops. Ale velmi rády přijímaly i Artemii, menší druhy Daphnií, nitěnky a téměř bez výjimky malé komáří larvy. Při 26°C se ochotně třou a jejich potěr, mimochodem, ne tak početný jako u bojovnic pestrých, byl bez problému odkrmován Artemií. Když jsem ale přivezl od rybníka prach, dokázaly se jím doslova nacpat. A ještě jednu věc, při krmení přírodní stravou se dočkáte minimálně dvakrát tak početného potomstva, než když používáte ke krmení stravu umělou. Těmto betám postačí menší akvárium s nízkým sloupcem vody, zarostlou hladinou a teplou vodou. Společenství jiných menších a mírumilovných ryb není na závadu.

Tolik k tématu Betta imbellis a zároveň k dopisu Ivy, která má to štěstí a párek Bett si obstarala v odborné prodejně. Že má štěstí píši záměrně, protože tyto bojovnice jsou na trhu velmi málo k vidění.

Nitěnky

O nitěnkách bylo na našich stránkách napsáno již také pár řádků, ale abych splnil co jsem slíbil, odpovím též. Pane Zdeňku, nitěnky ano, pro mnoho druhů ryb a zvláště pak pro sumce, jsou téměř nepostradatelné ale… Nitěnky zakoupené v obchodu nikdy nekrmte ihned!!! Potřebují „odležet“ a vyčistit a navíc, neznáte jejich původ. Nitěnky nechte minimálně tři dny pod kapající vodou a potom je můžete umístit s trochou vody do dolních pater ledničky. Zkrmovat vždy znovu propláchnuté a hlavně bez kalu. Když krmíte nitěnkami, musí se po propláchnutí vznášet ve zcela čisté vodě. Budou-li nitěnky plavat v kalu, NEKRMTE!!! Je vždy lépe jich většinu slít, než s nimi jedinkrát zkalenými nakrmit. Nitěnkami nepřekrmujte a je dobré si pořídit krmítko pro nitěnky speciálně vyráběné. Raději krmte několika malými dávkami, než najednou větší porcí. Mnoho jich také zůstane ve dně. A ještě jedno upozornění, s nitěnkami si můžete do akvária přinést mimo jiné i ploštěnky. Jsou to ploší červi a velmi obtížně se s nimi bojuje ve smyslu jejich vyhubení či trvalého odstranění z akvária.

To je pro dnešek vše, a kdybyste potřebovali jakoukoliv informaci, napište do vyhledávače nad články stěžejní slovo a objeví se Vám články s Vámi hledanou tématikou. A kdyby přeci jen ne, napište na moji adresu, odpovědi se jistě dočkáte.

Děkujeme za důvěru

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Říjen 2010
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...

Vzkazy 2023/20

Vzkazy 2023/20

  Když budu psát něco o řasách a jejich výskytu v akváriích, mnozí se chytí za hlavu a řeknou si, no ještě toho trochu… Řasy jsou skutečně začasto značným problémem a hlavně pro ty, kteří ještě nepronikli do tajů akvaristiky a bojují ve svém akváriu s mnoha...

Vzkazy 2023/19

Vzkazy 2023/19

Pana Ondru nepotěším a pokud má někdo podobné trable s rybami, musí tuto informaci přijmout ať chce či ne. Pan Ondra mi telefonoval a potřeboval doporučit léčbu podivně se chovající rybě. No a myslím, že by bylo dobré o tom napsat několik řádků i pro naše čtenáře....

Rozmnožování ryb

Rozmnožování ryb

U většiny ryb, a to jak mořských i sladkovodních, dochází k rozmnožování tzv. vnějším oplozením. Co to znamená? U těchto druhů ryb dochází k oplodnění jiker, tedy vajíček, až ve volné vodě, kdy samička vypustí jikry do vody a sameček v tu chvíli uvolní spermie a...

Vzkazy 2023/18

Vzkazy 2023/18

Je to zvláštní pocit… Před časem jsem navštívil akvaristu, který měl vzorně vedené akvárium, vodu víc než křišťálovou, malé množství rostlin, ale velmi dobře rostlých, obložených velkými křemeny a mezi nimi plavaly ryby několika druhů. S tím, že bychom měli v jedné...

Vzkazy i to ostatní

Vzkazy i to ostatní

Nechtěl jsem, ale musím! S nadsázkou hlásím, že začínáme osmnáctý rok Článků…   Nejsem si jist, zda mám tuto zprávu uvádět jako zajímavost či kam ji zařadit. Všiml jsem si v poslední době, že v některých článcích, kde se popisuje návod na chov či odchov...

 Venkovní nádrže

 Venkovní nádrže

No tak nevím, nevím, jeden den čtu, že se buďto při oteplení uvaříme, nebo upečeme a hned druhý den vyjde článek, že spějeme do doby ledové… Už je to v dnešní době tak, téměř veškerá média soutěží o sledovanost a tak se asi všeobecně rozhodlo, že se bude strašit a...