Nejen velikonoční beránek

4.04.2010 | Žádné komentáře

Dnešní článek nemůže mít jiný začátek, než vinšování klidného a radostného prožití svátků velikonočních za celou firmu DAJANA PET! I když je tento svátek původem věcí víry, myslím, že během dvou tisíciletí si získal i z jiných důvodů srdce mnoha lidí a ti všichni ho slaví po svém. Zkrátka, přijměte všici mé přání a je-li pro Vás tento svátek z jakýchkoliv důvodů alespoň trošku významný, slavte! A co hlavně, nezapomeňte při tom na své milášky, hlavně pak na ty z akvárií!

Módní trendy i v chovatelství?

Na tuto otázku lze jednoznačně odpovědět ano. A rozhodně to není otázka posledních let. Z toho, že jsem se setkával i v poměrně dávné minulosti s tímto jevem, soudím, že to je zcela běžná záležitost a již mnohokrát jsem se přistihl, že si v duchu porovnávám všechna pro a proti, zda je to zrovna v tomto oboru na místě. Z toho, co jsem bral v úvahu, musím za sebe jednoznačně napsat, že módní tendence v chovatelství mi nepřipadají jako dobrý nápad, tedy, alespoň všeobecně ne.

Paní móda je ale ušlechtilá dáma a nedá si jen tak cosi diktovat a tak se musíme smířit s tím, že bude dále existovat snad ve všech oborech, ve kterých existovat může, tedy i v chovatelství. Co je ale možné udělat, je aktivita všech, kdo mohou tuto nešťastnou tendenci kladně ovlivnit. Je tedy jedno, zda to bude na těchto stránkách či v jiných sdělovacích prostředcích, ale kladně ovlivňovat budoucí chovatele, by měla být všech zkušených povinnost.

Rád bych se s Vámi podělil o některé zážitky z mé praxe. Bude tedy pouze na Vás, zda ve chvílích určité vnitřní slabosti podlehnete či ne. Myslím tím podlehnutí, tedy ono slabounké, ale velmi, velmi vlezlé nutkání, si na základě určitých momentálních zkušeností neobstarat také takové milé a přítulné zvířátko, jako jsme viděli v ZOO, nebo třeba na návštěvě u přátel.

Tato chvilka, nebo spíše okamžité vnuknutí, může odstartovat neblahou životní zkušenost pro nás a mnohdy i fatální zakončení života nebohého tvora. A tak je přímo nutné si takový krok dobře rozmyslet a předem zjistit, co je k chovu toho určitého zvířete potřeba a hlavně, jaké má a bude mít během svého života nároky. Nejde zdaleka pouze o konkrétní potřeby, které lze dnes již jednoduše zakoupit v odborných obchodech (terárium, akvárium, technické potřeby, potrava…). Je nutné věnovat i potřebnou dávku času na obeznámení se s etologií budoucího chovance. Použiji znovu onu tolik frekventovanou větu na těchto stránkách: Zvíře není hračka, s kterou si čas od času pohrajeme, když máme zrovna volný čas!

Mám-li se rozepsat o zkušenostech přímo z mého oboru, začnu asi s jednou překrásnou rybou z čeledi Cichlidae a to Astronotus ocellatus. Je to zřejmě moje první zkušenost, kterou mohu uvést. Tato impozantní dravá ryba z Amazonie dorůstá i v akváriích velikosti menšího kapra a tak pochopitelně má i značné nároky na prostor. Jenže! Opět pouze znalí praktici a letití akvaristé si dokážou chov této ryby představit v reálu a dobře vědí, co je při tom čeká. Nejen nádrž velkých rozměrů, ale i shánění vhodné potravy a vše, co je s chovem těchto krásných a milých obludiček spojeno. A znovu jsme u znalostí a zkušeností. Jen bych rád dodal, že kompromis neexistuje! Tehdy se tyto ryby objevovaly na kdejaké výstavě a jejich obliba stoupala, až se stalo právě to, co je uvedeno výše. Vrubozubec paví, tak je pojmenována tato cichlida českým názvem, se dostal do mnoha domácností a byl mnohdy umístěn v menší nádrži, než by bylo třeba. Mnoho jich uhynulo ještě dříve, než stačili vyrůst.

Uvedu pouze jediný příklad chovatelské zoufalosti. Byl jsem u vyprávění, kdy zapálená žena popisovala vzrušující okamžik, kdy jejich hladový „astronaut“ honil malou myšku po nádrži, než ji polknul. Krmení malými savci není až tak výjimečné a v přírodě slouží tito běžně jako potrava, ale toto představení se dělo zásadně na večírcích a vše bylo řádně uvedeno jako kdejaká pouťová atrakce. Zkrátka, chovaný živočich a jeho oběť jako bezvadná podívaná!

Fretky, kuny a jiná milá zvířátka

Podobně jako výše uvedený příklad, se do bytů dostávají malí savci z čeledi lasicovitých. Dobře si pamatuji, že obzvláště po uvedení filmu či televizního seriálu s hrdinou v podobě například fretky, probudil často až enormní zájem o tato zvířata. Dalo nám dosti práce, abychom rodinám s malými dětmi tento záměr rozmluvili. V odborném obchodě by takové počínání mělo být zcela běžné a odmítnout prodej zvířete by neměla být výjimka. Děti totiž velmi často iniciují tento krok a ubití rodiče naléhání dětí nakonec poleví. Potřeby a nároky spojené s chovem zvířat v rodinách, tedy v bytech, jsou ale poměrně velké.

Všechny aspekty chovu si mnozí začínající chovatelé neuvědomují a zjistí je, až si vytouženého mazlíčka opatří. A to je pozdě! Mnohdy doprovází zvíře i jeho přirozený pach, tedy v lidské řeči zápach, a to je pro mnohé lidi nepřijatelné. Snaží se potom používat kdeco pro navonění srsti svého miláčka a ani si přitom neuvědomí, že taková pomáda může být velmi citlivému čichu zvířete nepříjemná. Zrovna tak denní starost o výměnu čerstvé vody a čistotu chovného zařízení je pro mnohé obtěžující. Toto je pochopitelně nutné zajistit i při nepřítomnosti. Všechny tyto aspekty platí pochopitelně nejen pro fretky, ale i pro další z dlouhé řady zvířat. Můžu jmenovat například morčata, křečky, osmáky, činčily, králíčky, myši, potkany a další.

Papoušci, kteří mluví a učí naše děti počítat

Další módní záležitostí jsou papoušci a mnozí jiní ptáci. Pozor, i když se na první pohled zdá, že zde nejde zrovna o velké starání, jde o omyl! Záleží totiž na povaze konkrétního opeřence. Mnozí z chovaných ptáků jsou silně socializačně nároční a jejich projev nemusí být zrovna každému příjemný. Hrozí zde různé alergie a to hlavně u dětí. Znovu upozorním na to, že zvíře není hračka a rozhodně ne na přechodnou dobu. A zrovna mnozí papoušci jsou dlouhověcí. Budete s nimi trávit zřejmě většinu svého dalšího života.

Hadi, ještěrky, pavouci…

Budete se možná divit, ale zrovna tyto milé potvůrky jsou pro chov v domácnosti, zrovna tak jako akvarijní ryby, snad nejvhodnější. Je to z toho důvodu, že žijí svým vlastním životem. Je zde ale velký nárok na vhodné chovné zařízení, ať se jedná o terárium, akvárium, paludárium a podobně. Zde naopak platí, že vhodné chovné zařízení je podstatou dobrého chovu. Zajistíte-li veškeré nároky pro chov, pro mnohé živočichy z této skupiny je dokonce Vaše nepřítomnost vítaná. Pozor ale, zrovna pro tuto skupinu živočichů budete potřebovat živou rozmanitou potravu. Připravte se na shánění cvrčků a jiného hmyzu, nitěnek, myší a myšat, králíků, potkanů, různých druhů červů, žížal, kuřat, ryb a všemožných jiných tvorů, kteří se používají jako potrava pro chované živočichy v domácnosti.

Rozhodně nebudu jmenovat všechny skupiny zvířat, o kterých lidé ve svých plánech často uvažují. Ať jsou to kočky, psi, tygři, lvi, opičky a já nevím co ještě. Je nutné si vždy uvědomit, co nás čeká a co vše musíme vytvořit pro zdárný a hlavně vyhovující chov každého zvířete. Nepodléhejte momentálním pohnutkám a žadonění dětí! Nepodléhejte reklamám a různým seriálům, kde se papoušci či jiná zvířata stávají rovnocennými partnery dětí. Je to fikce použitelná pouze pro ten jeden účel.

A nakonec ještě to nejdůležitější. Před každou takovou úvahou si prostudujte příslušné knihy a zákony! Navštivte zkušeného chovatele a zajímejte se o nároky na chov toho kterého zvířete. Rozvažte svoji ekonomickou situaci! Chovné zařízení, potrava, případná budoucí léčba a třeba i povinné očkování…to vše stojí mnohdy nemalé finanční prostředky.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Duben 2010
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...

Vzkazy 2023/20

Vzkazy 2023/20

  Když budu psát něco o řasách a jejich výskytu v akváriích, mnozí se chytí za hlavu a řeknou si, no ještě toho trochu… Řasy jsou skutečně začasto značným problémem a hlavně pro ty, kteří ještě nepronikli do tajů akvaristiky a bojují ve svém akváriu s mnoha...

Vzkazy 2023/19

Vzkazy 2023/19

Pana Ondru nepotěším a pokud má někdo podobné trable s rybami, musí tuto informaci přijmout ať chce či ne. Pan Ondra mi telefonoval a potřeboval doporučit léčbu podivně se chovající rybě. No a myslím, že by bylo dobré o tom napsat několik řádků i pro naše čtenáře....

Rozmnožování ryb

Rozmnožování ryb

U většiny ryb, a to jak mořských i sladkovodních, dochází k rozmnožování tzv. vnějším oplozením. Co to znamená? U těchto druhů ryb dochází k oplodnění jiker, tedy vajíček, až ve volné vodě, kdy samička vypustí jikry do vody a sameček v tu chvíli uvolní spermie a...

Vzkazy 2023/18

Vzkazy 2023/18

Je to zvláštní pocit… Před časem jsem navštívil akvaristu, který měl vzorně vedené akvárium, vodu víc než křišťálovou, malé množství rostlin, ale velmi dobře rostlých, obložených velkými křemeny a mezi nimi plavaly ryby několika druhů. S tím, že bychom měli v jedné...

Vzkazy i to ostatní

Vzkazy i to ostatní

Nechtěl jsem, ale musím! S nadsázkou hlásím, že začínáme osmnáctý rok Článků…   Nejsem si jist, zda mám tuto zprávu uvádět jako zajímavost či kam ji zařadit. Všiml jsem si v poslední době, že v některých článcích, kde se popisuje návod na chov či odchov...

 Venkovní nádrže

 Venkovní nádrže

No tak nevím, nevím, jeden den čtu, že se buďto při oteplení uvaříme, nebo upečeme a hned druhý den vyjde článek, že spějeme do doby ledové… Už je to v dnešní době tak, téměř veškerá média soutěží o sledovanost a tak se asi všeobecně rozhodlo, že se bude strašit a...