Vzkazy 2010/5

V dnešním článku bych rád odpověděl na dotazy z poslední pošty. V archívu Článků je již pěkná řádka stránek s nejrůznější tématikou a tak v mnohých případech doporučuji, napsat jedním slovem do vyhledávače nad článek téma, například „závojnatky“, a automaticky se Vám vyhledají všechny články s touto tématikou. Mám-li statisticky posoudit, kolik dotazů na již zodpovězenou otázku se opakovaně objevuje v mé poště, musím přiznat, že to bude jistě většina. Mimochodem, podobně je tomu i v Poradně Ing. Filipa. K tomu právě slouží vyhledávač v horní části stránky vpravo. Tímto se rozhodně nezbavuji mé úlohy na těchto stránkách, ale mnohdy dám v odpovědích přednost naléhavějším dotazům a z pochopitelných důvodů je upřednostňuji.

První z dotazů je klasickou ukázkou výše popsané skutečnosti. Přesto se ale u něj zastavím a rád několika větami odpovím. Rád odpovím i z toho důvodu, že paní či slečna Kristýna udělala přesně to, co by měl udělat každý, kdo touží po chovu kteréhokoliv živého tvora. Totiž, informovat se o jeho nárocích a potřebách ještě před tím, než si ho přiveze domů!

Stále živé téma – ZÁVOJNATKY

Kristýna se v dopisu svěřuje se svým přáním, pořídit si dvě či tři závojnatky a ptá se, co je pro ně a pro jejich chov důležité. Zmíním se tedy heslovitě o několika důležitých okolnostech. A ještě připomenu, že závojnatky jsou snad nejdiskutovanějšími rybami jak v poradně, tak zde v Článcích.

Pozor, pro závojnatky nikdy nevolte akvárium v podobě koule! Krom toho, že je to pro závojnatky velmi nedobré a nepřirozené prostředí, je to prohřešek i proti zdravému rozumu. Bohužel se ale stále tato situace objevuje ve všech možných sdělovacích prostředcích a dokonce už i v reklamě. Akvárium pro jejich chov by mělo být prostorné a doplněné výkonnou a kvalitní technikou. Závojnatka není „jednoduchá, nenáročná a odolná ryba“!!!, jak se mnohdy v různých článcích či z úst prodavačů dozvíte. Závojnatka dokáže sice tiše trpět a mnohé újmy přestát, ale to jistě není cíl našeho chovu.

Závojnatka je pro akvaristiku poměrně velká ryba s nedokonalým trávením. Znamená to, že její trus značně znečišťuje prostředí v akváriu (proto ta kvalitní technika) a navíc, je lehce rozpustitelný ve vodě. Budete-li závojnatku krmit odpovědně vhodnou potravou, poroste „jako z vody“ a brzy se budete divit, co se stane s jejím tělem. V odborných prodejnách a na různých fotografiích, ve filmech či v televizi většinou uvidíte závojnatku v kouli, která je veliká jako pingpongový míček.

Nenechte se ale mýlit, dobře krmená závojnatka může dorůst do poměrně velkých rozměrů. Sám jsem choval jednu krásnou samici, Kačenu, která vážila přes čtvrt kila. Takto veliká ryba má též pochopitelně, již výše zmiňovaný, nárok na prostor. K tomuto ještě jednu poznámku. Mnou zmiňovaných čtvrt kila ale není ještě zdaleka rekord. V chovech se vyskytují ještě daleko větší závojnatky a jistě nepřeženu, že rekordní velikost těchto ryb může s klidem dosáhnout váhy menšího kapra! To je ale v běžném akváriu nemožné, přesto je dobré počítat s větší hmotností této ryby.

Závojnatka je společenská ryba, tak doporučuji několik jedinců a k tomu také dostatečně velkou nádrž. Mám-li být konkrétní, pro, dejme tomu, pět závojnatek zvolte akvárium o objemu alespoň 100 litrů. Rostlinu dominantní a zároveň pevnou. Doporučuji velký typ Echinodoru, nebo větší Anubias. Rostliny nechte zasazené v keramických květináčích s hrubým štěrkem, protože závojnatka, a je to její přirozené chování, velmi ráda ryje ve dně. Upravíte-li dno, jako pro běžné druhy ryb a zasadíte rostliny, za krátký čas je závojnatka doslova vyryje. I tak se dá dno i ostatní interiér akvária přizpůsobit, aby byl z estetického hlediska vyhovující. Záleží pouze na vynalézavosti majitele akvária.

Musím se ještě zmínit o potravě. Pozor!!! Závojnatky zásadně krmte potravou pro ně určenou. Budete-li krmit často masitou stravou, nebo potravou pro jiné druhy ryb, například pro náročné druhy na bílkoviny a tuky, zaviníte tím téměř nevratné poškození těchto tvorů. Závojnatky jsou sice všežravci a nepohrdnou občas nitěnkou či komáří larvou, ale stálé podávání potravy s vysokým obsahem tuků a bílkovin, zaviní ztučnění jater. To je potom příčina často viděného jevu a to obracení závojnatky břichem k hladině. V poslední fázi tohoto onemocnění už ryba plave téměř stále břichem vzhůru. Zajímavé je, že může takto žít i několik let, ale v žádném případě to není přirozené a myslím, že se chudera rozhodně necítí ve své kůži. V tomto případě můžeme mluvit spíše o živoření a to je špatně!

Co se týká nemocí, trpí závojnatka často na onemocnění plynového měchýře a jarní virémii. Poslední jmenovaná infekce se dostavuje zvláště tam, kde krmíme přírodní potravou. Pozor též na dusíkaté látky, které se z důvodu velikosti těla a způsobu trávení závojnatky mohou v akváriu hromadit (viz poslední články na těchto stránkách).
Vidíte sami, že základy chovu závojnatek nejsou až tak zcela bez problémů, ale vytvoříte-li těmto krasavicím v akváriu vhodné podmínky, odvděčí se Vám! Stanou se bezesporu členy domácnosti a po jejich pojmenování na ně nedáte dopustit. Během krátké doby budou přijímat potravu přímo z ruky a jejich projevy Vás často ohromí. Jsou to krásné a chytré ryby.

Druhý dotaz je z oblasti zdraví všech chovaných tvorů

Karle, dotkl jste se podstaty léčení a diagnostiky infekcí nejen ryb, ale toto platí i u všech ostatních chovaných zvířat a konec konců i člověka. V žádném případě nemá cenu, a dokonce je to zásadní chyba, přidávat do vody jakékoliv chemické či jiné přípravky, když nevíte, co vlastně léčíte a hlavně co se stane po tom, když do akvária ten který přípravek přidáte. Už jsem tuto větu kdesi psal, je to to samé, jako kdybyste si bral každé ráno z lékárny namátkou několik pilulek jen z toho důvodu, co kdyby…

Léčit, nebo ovlivňovat jakkoliv složení vody v akváriu, má cenu pouze tehdy, když víme, proč to děláme a v závislosti na tom, čím to děláme! Tedy, můžeme ovlivňovat pH, tvrdost vody, vodivost, biologickou situaci ve vodě, její barvu, obsah mnohých důležitých látek a tak dále, ale opakuji, nikdy to nedělejte odhadem, nebo na základě pochybných a nepřesných údajů.

V domácích a zejména v amatérských podmínkách je většinou velmi obtížné stanovit přesnou diagnosu a tak se léčí kde čím. Jak tedy na to? V tomto případě je rada velmi drahá! Je pochopitelně možné, a mnozí z Vás toho využívají, poptat se po internetu a doplnit dotaz třeba i fotografií, ale z vlastní zkušenosti vím, že odpovídat na podobné dotazy je často velmi nepřesné. Není vždy zcela snadné ani rozpoznat infekci podle popisu v knihách. Záleží též na zkušenosti chovatele a jeho schopnosti správně popsat skutečný stav věci. Mimochodem, základem pro vytvoření prostředí v době karantény může být pouhé zvýšení teploty. Často toto jednoduché opatření postačí a neovlivníte tím negativně život v akváriu.

Mohl bych takto pokračovat dál, ale nakonec stejně napíši, že jedinou možností ke zdárnému určení diagnosy a aplikaci léčiv je vlastní studie, zkušenost, nebo posouzení zkušenějšího kolegy. A ještě jedna důležitá cesta existuje, i když velmi málo používaná, protože je nepohodlná a nákladná, i když nejpřesnější. Tou cestou je vyšetření v odborné laboratoři.

Ještě nehodnoceno

Ohodnoťe, prosím, článek

Tagy:

Napiš komentář

Napsat komentář

Váš email nebude publikován.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobné články

I zde jsme podezřelí!

Žijeme v době, kdy informace mají snad tu nejvýznamnější cenu. Závažné je na tom,...

Vzkazy 18/2017

Zda je a v jakém množství dusík škodlivý v akvaristice je skutečně důležitá a téměř nekonečná...

Vzkazy 23/2015

Výtěry ryb a jejich problematika Mnoho-li pak krát jsem upozorňoval zde na stránkách DAJANY...

Vzkazy 22/2015

Dnes z praxe a to rovnou z dnešního dne, tedy ze čtvrtka tohoto týdne....

Vzkazy 21/2015

Jak už je naším zvykem, tady u nás na DAJANĚ, dovolte, abych přivítal podzim...

Kdo to zažil, potvrdí…

Všeobecně a velmi vehementně se doporučuje krmit akvarijní ryby hmyzem, zvláště pak komářími larvami....

Vzkazy 20/2015

Dobrá, i když krutá zkušenost… V týdnu jsem měl rozhovor s jedním akvaristou, který...

Nejen reklama a nabídky

Prožíváme dobu až neskutečně mazaně vymyšlených reklam a obchodních sloganů, kdy firmy spolupracují s...

Vzkazy 19/2015

Nezmaři i ostatní… doporučení z praxe Je to začasto k neuvěření, ale nezmar se...

Suvenýr z dovolené…

Pamatuji na dobu, kdy jsme jako začínající akvaristé procházeli po lesích a hledali ty...

Vzkazy 18/2015

Zpočátku jedno upozornění: Dnes, tedy 11.7., jsem tady u nás v Lužických horách naměřil...

Vzkazy 17/2015

Nejprve jednou upozornění a to opět na LED osvětlení. Delší pojednání lze vyhledat v...

Vzkazy 16/2015

Rád bych dnes uvedl jedno upozornění, které vychází z našich činností, kdy se DAJANA...

Vzkazy 14/2015

Hezký víkend všem přejeme z Dajany a hodně úspěchů v chovu! Chováme-li akvarijní živočichy...