Vzkazy 2009/20

4.10.2009 | Žádné komentáře

Hezký podzim přeji všem a příznivcům našich stránek dvakrát! Tady u nás v Lužických horách začíná to pravé období pro snění a nekonečnou inspiraci. Ponuro, ranní i podvečerní mlhy, plískanice, mrholení a vítr, který tomu všemu dodává neklidnou a tajemnou atmosféru. Ahá, řeknete si, Růžička se konečně pominul, ale to je omyl! Tento čas mám vskutku rád a celý rok na tyto dny čekám. Pravda, sice tiše, protože nechci být ukamenován okolím, ale konečně jsem ve svém živlu a zároveň využívám tu podzimní inspiraci pro náměty k článkům a povídkám. Tak mi promiňte ten pochmurný úvod a raději se budu věnovat našemu tématu.

Dnes tu mám konkrétní dotaz od naší milé kolegyně Evy na krásnou rostlinu a to Aponogeton ulvaceus. Předem bych rád odkázal na již některé údaje, které jsem uvedl na těchto stránkách. Za zmínku stojí článek z 31.5.2009.

Aponogeton ulvaceus(kalatka šroubovitá) je, jako ostatně většina Aponogetonů, skvělá rostlina vhodná právě pro pěstování v akváriích. Pochází z Madagaskaru, tedy z ostrova, který je pro nás chovatele suchozemce přímo exotickým rájem.
Tuto vodní krásku můžeme zakoupit v odborné prodejně buďto v podobě vzrostlé rostliny, nebo v podobě kulovité hlízy. V tom druhém případě se to ale stává výjimečně, protože importované hlízy povětšinou nechávají dovozci v pěstírnách dorůst, aby byla rostlina snad vhodnější, ale hlavně atraktivní pro prodej. Pro začátek se dá napsat, že je to rostlina velmi křehká a rychle rostoucí. Velmi dobře na ní poznáte denní přírůstky. V době, kdy jsem se kdysi začal zajímat krom akvarijních ryb též o pěstování vodních rostlin jsem zjistil, že mnohé co je o nich napsáno se neslučuje s mojí zkušeností. Další poznatky z praxe mě vedly ale k tomu, že je to vše tak trochu jinak. Jsou sice základní a neměnné taxonomické znaky, které jsou dané a u vědecky popsaného druhu by měly platit. V těchto údajích by se skutečnost rozcházet neměla. Jsou ale ukazatele, které jsou odlišné přímo astronomicky a bez znalosti těchto proměn není šance ihned rozpoznat byť již známý druh. Také z těchto důvodů často a rád uvádím, že akvaristika je vždy originální, a že zaručené návody povětšinou nefungují.

Tak se stalo, že jsem s jasným záměrem zasadil tento krásný Aponogeton po třiceti létech znovu, ale ve zcela jiném prostředí. V tom prvním případě rostl v Praze na Žižkově a v tom druhém v Lužických horách. V prvním případě měl vodu středně tvrdou, neutrální až slabě zásaditou a nad sebou 50 cm vody. Osvětlení umělé, teple bílá zářivka, teplota vody průměrně 24°C.
V tom druhém případě byl ve vodě vyloženě měkké se slabě kyselou reakcí, vodní sloupec 40 cm a osvětlení kombinované, tedy opět teple bílá zářivka + denní světlo. V tom prvním případě byla rostlina překrásná, asi tak 30 cm vysoká s 15 až dvaceti listy, jejichž délka byla v poměru délky řapíku a čepele vyvážená a šířka listů byla tak okolo 4 cm. V druhém případě byla rostlina ještě krásnější až krásně obludná. Tento tvar jsem použil zcela záměrně, protože její růst se po krátké době změnil ve zběsilé a nekompromisní zaplnění celé 300 l nádrže. Je pravda, že k rostlinám též chybí údaje o původu výskytu. Geneticky mohou být totiž odlišné a to se může též projevit na jejich rozdílném růstu v alternativních podmínkách v akváriích. V každém případě byla ta druhá rostlina mnohonásobně objemnější než ta první, pěstovaná v Praze. Bohužel jsem vývoj první rostliny v té době nedotáhl do konce a tak nemůžu porovnat její chování v době květu a později i sběru semen(výše doporučený článek z 31.5.2009). Tato zkušenost mnohé napovídá, nikoliv však potvrzuje.

Ať tak či tak je jasné, že striktní podmínky pro pěstování tohoto Aponogetonu nejsou nutné, a že roste jak ve vodě středně tvrdé, tak ve vodě měkké.

Rád bych se ale zmínil ještě o několika zvláštnostech v pěstování tohoto Aponogetonu. Budete-li se snažit o jeho kvetení a později i rozmnožení semeny, je dobré mu vytvořit období vegetačního klidu v podobě ochlazení vody až na 17°C. Zda 15 či 18°C je otázka, záleží též na světelných podmínkách, ale těch zimních v průměru 17°C mám vyzkoušených. V tomto případě na zimu zásadně omezí růst nových listů a tzv. zatáhne. Jeho hlíza do jara zesílí a po postupném oteplení vody po období zimního klidu se začnou dít prapodivné věci. Zarážející je hlavně rychlost růstu nových listů.

Necháte-li ale ulvaceus v zimním období ve vodě teplé přes 20 °C, zachová částečně růst listů, tedy nadzemní část, ale pouze v omezené míře. Rozhodně se pak z jara neprojeví s tak startující vitalitou jako Aponogetony pěstované přes zimu v chladnějším prostředí. Ale i v teplé vodě může dojít dokonce k celkové destrukci nadzemní části rostliny. Vysvětluji si to tím, že záleží na celkovém režimu alternativního pěstování, tedy intenzita a druh osvětlení, teplota vody a další, mnohdy nevýrazné, ale překvapivě významné ovlivňující faktory.

Nejednou se mi za mé praxe v obchodě stalo, že na podzim, při začátku zimního období přicházeli zákazníci s tím, že jim ulvaceus chřadne, a nebo že jim zašel. Pozor! Toto se stává u mnoha druhů rostlin a žel to mnohdy končí tím, že „zbytek“ rostliny její majitel vyhodí z akvária a tím ji vlastně zmaří. Je to omyl z neznalosti a bohužel, mnohdy i konec života rostliny. Rostlina si tímto omezením sama reguluje růst a potřebný odpočinek. Jaké je mnohdy překvapení v prvních jarních měsících, kdy se rostliny v akváriu opět objeví a velmi zdárně rostou. Po takovém odpočinku většinou dojde i ke květu a tvorbě semen. Z pochopitelných důvodů je dobré odstraňovat z akvária odumřelé části rostlin, ale vždy bychom měli vědět, co vlastně likvidujeme. K tomu bych ještě rád dodal, že většina akvárií umístěná v bytových podmínkách je ovlivněna byť částečně, denním světlem. Na podzim se začne intenzita a doba osvětlení snižovat a to je mnohdy příčinou nevyrovnaného růstu rostlin. Člověk tyto dny očekává, je na ně zvyklý a přesto ho ovlivňují. Tropické rostliny, v jejichž domovině průběh změn období probíhá ve zcela jiném režimu, toto velmi značně ovlivňuje a my si ani neuvědomujeme, že bychom měli s poklesem světelného toku také změnit tepelný režim akvária. Je ale pravda, že v dnešních akváriích jsou umístěny živé organismy téměř z celého tropického světa a tak bychom na druhé straně mohli poškodit ty. Je proto dobré vždy přihlížet k výskytu chovaných živočichů i pěstovaných rostlin a podle toho je do akvárií vybírat.

Rád bych ještě uvedl některé poznatky, jež jsou pro pěstování této rostliny též důležité. Trvalé umístění tohoto Aponogetonu v příliš teplé vodě bez období vegetačního klidu vede k jeho vyčerpání a z toho důvodu po několika sezónách hyne. Květenství je bílé, někdy slabě nažloutlé. Některá literatura uvádí květenství žluté. Toto jsem nikdy neviděl. Květenství má dva klasy a je samosprašné. Lepší je ale jeho umělé opylení. V článcích se též uvádí, že je dobré hlízu na podzim z akvária vyjmout a uložit ji do chladu a vlhka až do jara. Toto jsem nikdy nezkoušel a tak nemohu s čistým svědomím teorii potvrdit, ale je-li možné snížit teplotu vody přímo v akváriu kde ulvaceus roste, jistě si poradí sám.

Foto: Aponogeton ulvaceus – odrostlé semenáčky

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Říjen 2009
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...