Bylo to kdesi na začátku mého vážnějšího zájmu o akvaristiku, kdy jsem v sobě hromadil první znalosti o akvaristice a snažil se je co možná nejvíce zapamatovat. Znáte to, potom přišla na řadu vojna, po ní rodina…
Neomylně se ale stalo to, co následovat muselo. Zanedlouho po vojně jsem u kamaráda spatřil akvárium a bylo opět jasno – a tak to zůstalo. Od té doby jsem v zajetí krásného koníčka, který se posléze stal i mým zaměstnáním. Zkrátka, splnilo se přesně to, co jsem si vždy přál.
Proč ten úvod? Rád bych dnes uvedl něco o bludech, legendách i tajemných návodech na to, aby se už konečně některé z chovaných ryb vytřely! Věřte, že historek a všelijakých návodů za tu dobu bylo hodně, a některé se dokonce staly i jakousi akvaristickou „latinou“.
Když se pustíte do akvaristiky a překonáte první neúspěchy, které jistě přijdou, začnete se zajímat o rozmnožování i těch druhů ryb, které se Vám do té doby zdály pro reprodukci velmi složité a dosud jste si nepředstavovali, že je budete sami vytírat. Jenže s jídlem roste chuť. Poznáte základy chovu, poznáte postupně i chování jednotlivých skupin živočichů, probudí se u Vás cit pro důležité situace při přípravě na tření u jednotlivých druhů a jednoho dne to přijde. Zkrátka, odněkud si přinesete ne až tak obvyklý druh ryb a začnete se pídit po „návodu“ na jejich rozmnožení. Kde se ale poptat? Vezmete-li to z gruntu, následně vyhledáte chovatele, navštívíte akvaristickou burzu, budete se ptát po odborných prodejnách, zabrousíte na stránky internetu…Zkrátka, červík ve Vás bude hlodat a ne a ne se ho zbavit.
Budete-li mít trochu toho štěstí, jakýs takýs návod na chov a odchov si dáte z uštědřených rad dohromady, ale prakticky záhy Vám dojde, že je to vše velmi málo a propadnete trudomyslnosti. Začnete pást po nějakém tom profesionálním triku, který Vás dovede do úspěšného konce(nebo vlastně spíš začátku). Navíc, čím víc se budete poptávat, tím více protichůdných informací budete získávat. Neznamená to ale, že Vás za každou cenu někdo bude chtít odradit od chovu, nebo Vám chov znepříjemnit. Jde právě o tu již mnohokrát zmiňovanou mnohotvárnost akvaristiky. Zkrátka, každý máme své zkušenosti. Teď už asi chápete, co bude následovat. Jistě, vlastní zkušenosti jsou k nezaplacení, říkával už můj děda. A tak Vás, ať chcete či ne, čeká štrapáce, na které si možná mnohokrát vylámete zuby, ale věřte, když vydržíte, téměř vždy vede k dobrému výsledku. I když to může trvat roky, je nutné prostě vydržet! Proto neustále a velmi často opakuji, že základní vlastností akvaristy je trpělivost.
Protože se v této oblasti chovatelství pohybuji již mnoho let, pročetl jsem za tu dobu mnoho odborných časopisů, knih a sledoval mnoho přednášek a diskusí o různé problematice v akvaristice. Konec konců, stačí se podívat na některé stránky s touto problematikou na internetu. Chci tím říci, že některá sdělení jsou jasná a čitelná, některá již méně, a některá jsou vyloženě lživá a do posledku vymyšlená. Ta poslední uvedená v předešlé větě jsou často dále a dále interpretovaná a předávaná. Tak se k Vám dostanou různé finty, všelijaké triky, stoprocentní návody, které když nakonec vyzkoušíte, budete rádi, když chovné ryby zůstanou vůbec naživu. Jak se v té různorodosti vzkazů tedy vyznat? Nakonec zjistíte, že jen vlastní práce, zkušenost a bezmezná trpělivost je často jedinou cestou k úspěchu. Když se ale dopracujete k oné vytoužené metě zjistíte zároveň, že mnohé z oněch dobře míněných rad od různých kolegů v samotném začátku Vašeho snažení, jsou zcela vedle. A to je přesně ta chvíle, kdy si řeknete jako už poněkolikáté v životě, že ani v akvaristice není možné se dopracovat k úspěchu snadno a cestu ke zdárnému konci obejít či urychlit jakýmsi zázračným návodem. Vždy je zapotřebí vytrvalá práce a často dlouhodobé snažení k tomu, aby se dobrý výsledek dostavil. Dovolím si zde popsat jeden krátký příběh, jehož jsem byl sám účastníkem.
Je tomu již více jak dvacet let, kdy jsem se pokoušel škemrajícímu příteli z řad začínajících akvaristů prakticky vysvětlit ani ne tak obtížný postup tření rybek z rodu Capoeta. Vše měl již nějakou dobu hotové, připravené. Ryby se zdály být v kondici a když jsme tak u těch jeho akvárií stáli a já se snažil vysvětlovat postup přerušil mě a řekl, že již delší dobu zkouší všecko možné, a že by rád, abych s ním výtěr připravil tak, jak bych to dělal sám. Věděl jsem do čeho jdu a jaká to nese rizika, ale nakonec jsem souhlasil. O nic vlastně nešlo, ale již v té době jsem věděl, že mu stejně až tak moc nepomůžu, protože jak jsem již výše napsal, vlastní zkušenost…
Všechna čest, přítel měl vše připravené vzorně a tak jsem mu ukázal vše tak, jak bych to dělal sám, tedy zrovna tak, jak on chtěl a přidal jsem dokonce i několik těch „triků“. Po nedlouhé době byla připravena vytírací nádrž i s vodou odpovídajících hodnot a kamarád se na mne tázavě podíval. Rád by jaksi hned. Vysvětlil jsem tedy, že musí vydržet a počkat, až přijde čas. Celý nervózní se ptal, kdy že ten čas už přijde a já mu znovu od začátku vysvětlil přípravu ryb na výtěr. Začali jsme potravou, pak teplotou a skončili stavem, kdy by měly být ryby připravené k výtěru. No, nebudu to prodlužovat. Nakonec jsem k němu jezdil ještě nějaký čas, než jsem u ryb spatřil jasné příznaky tření. Odlovil jsem odpovídající pár a přitom mu vše znovu objasnil. Výtěr začal hned na druhý den časně ráno a kolega mě vzbudil telefonem celý rozrušený. Ospale jsem řekl, ať je nechá v klidu a jde raději do práce.
Celá tato akce skončila triumfem. Jen mě trochu mrzelo, když jsem zaslechl na nastávající burze, jak se v hloučku zvědavců chvástá právě s potěrem od krásných Capoet. Jak slavný výtěr triumfálně proběhl, tak také fofrem ustal. Jeho příprava na druhý výtěr byla marná zrovna tak, jako další a další. Ještě několikrát telefonoval, ale já již neměl chuť trávit další marný čas u jeho akvárií. Ne z toho důvodu, že se chvástal, každý to máme tak trochu v sobě, ale věděl jsem, že bez vlastní zkušenosti a bez mnoha praktických pokusů stejně nikam moje vysvětlování již nepovede. Teorii měl docela dobře nabiflovanou, ale opět jsme se dostali na začátek, vlastní praxe a získání intuice, „oka“ a citu pro určité momenty v akvaristice jsou prostě nepřenosné. Bylo to jednoduché, to co měl vidět zkrátka neviděl.
Budete-li tedy stát před problémem a nějaký ten druh krásných ryb se Vám ne a ne vytřít, věřte, že shánění veškerých možných informací je dobré a dokonce i nutné, ale ty sta a tisíce hodin u akvária Vám nikdo v sebelepším článku nepředá, to si musí každý odkroutit sám. V tom je akvaristika právě tak krásná.
Přeji hodně zdaru a trpělivosti
0 komentářů