Ještě něco o (pseudo)živorodkách

22.03.2009 | Žádné komentáře

Pěkný jarní den přeji všem, i když prozatím bez blahodárného sluníčka a potřebného tepla. Nic sice není dobré uspěchat, ale myslím, že se nakonec všichni teplého jara dočkáme. Mimochodem, všimněte si, že má jaro vliv i na život v akváriu. Při jeho průběžném pozorování zjistíte, že nejpodstatnější změny se v akváriu dějí vždy na podzim a na jaře. Je přitom jedno, máte-li akvárium například v temném sklepě a svítíte umělým osvětlením. Změna ročního období má vliv na růst rostlin i chování živočichů tak jako tak. Akvaristé dobře vědí, že některé druhy ryb se v těchto ročních obdobích ochotně vytírají a plánují si podle toho svou činnost. Velmi zajímavý poznatek mám z pěstování určitých druhů tropických rostlin. Přestože se v tropech roční období tak, jak to známe z našich krajů nestřídají, změna je na jejich růstu v této době v akváriích přece patrná. U některých druhů rostlin se dá dokonce říci, že zásadní. Tento poznatek mám například u překrásné leknínovité rostliny Barclaya longifolia.

Po zveřejnění minulého článku jsem obdržel několik reakcí a dotazů na chov i odchov živorodek obecně. Pravda, o živorodkách byly napsány celé knihy, ale myslím, že některé poznatky a zkušenosti z chovu by mohly být pro mnohé z Vás potřebné.

Hned zpočátku by bylo dobré napsat, že živorodky jsou dnes již všeobecně považovány za běžně se vyskytující ryby v akváriích. Je to pravda sice částečná, ale o většině z nich se to dá opravdu říci. Napsal-li jsem „běžně se vyskytující“, rozhodně to neznamená „nenáročné“! Vím, že se to všeobecně tak uvádí a s tímto tvrzením se setkáte i v některých odborných prodejnách. Budu se opakovat, ale musím napsat, že tato pravda je zase pouze částečná.
Jak to tedy je? Vezmeme-li v úvahu opravdu obvykle se vyskytující druhy, tedy některé zástupce z rodu Xiphophorus, Poecilia, Heterandria a třeba i vysloveně dravý rod Belonesox, je skutečně pravdou, že jejich chov v tom správném prostředí není problematický. Kde je tedy ten problém? Ten si bohužel povětšinou vytvoříme sami.

Živorodky jsou i při své průměrné velikosti povětšinou robustní ryby, které spotřebují poměrně velké množství potravy. Mají ale zároveň jednu, pro akvarijní prostředí nedobrou vlastnost, a tou je jejich trávení. Totiž, je poměrně nedokonalé. Znamená to, že z poměrně velkého množství spotřebované potravy na straně jedné, vyjde z ryby na straně druhé mnohé nestráveno. No a jak již víme z minulých článků, taková organická hmota je přímo podhoubím k následným problémům v akváriu(znečištění vody dusičnany, mechanické nečistoty, potažmo řasy – atd.). Z těchto vět jasně vyplývá, že problém je v množství chovaných ryb. Zkrátka, živorodky do společenských akvárií ano, ale v rozumné míře! Mohu s klidným svědomím a bez přehánění napsat, že v poměru na jednu vzrostlou živorodku – deset neonek. A i zde platí to staré pravidlo: NEPŘEKRMOVAT!

Proč jsou některé, byť běžné variety živorodek poměrně drahé?

Živorodky jsou svou stavbou těla a barvou velmi variabilní a proto slouží chovatelům jako vděčný objekt genetického šlechtění. Odchovat, ale hlavně udržet ustálenou linii je velmi obtížné a dokáží to pouze opravdoví a velmi trpěliví akvaristé. Je k tomu zapotřebí mnohá zkušenost teoretická, ale zároveň dlouhá cesta praktického chovu. Akvaristé si vyšlechtěných a ustálených linií ryb velmi cení a právě proto jsou některé z těchto variet dražší, než ryby běžně chované. Pozor ale, u některých druhů ryb a nepatří mezi ně pouze živorodky, už dnes těžce sháníme naopak formy původní, tedy přirozené přírodní. Je to právě z důvodu cíleného křížení a odchovávání mnoha různých variet toho kterého druhu. Toto pochopitelně ovlivňují též ekonomické důvody. S tímto zároveň souvisí odpověď na další dotaz:

Proč jsou některé druhy živorodek v obchodech mnohdy dražší, než například neonky, které se oproti živorodkám tak složitě rozmnožují?

Tento zajímavý dotaz přišel z Liberce a navazuje přímo na řádky, které mu předcházejí. Chovatelé vědí, kolik vody je třeba na umístění potěru živorodek, na rozdíl od potěru neonek či některých jiných druhů teter. Toto ale ještě zdaleka není jediný důvod. Vezmu-li v úvahu ekonomické náklady na chov a rozmnožování, tak při znalosti způsobu reprodukce neonek si uvědomíte, jak nízkonákladné tyto ryby jsou. Nejsou náročné na prostor a množství vody, jsou velmi tolerantní na kvalitu a množství potravy a až na dobu rozmnožování nejsou náročné ani na kvalitu vody. Tím nemám na mysli, že je můžete chovat doslova v žumpě, ale od jistého vzrůstu velmi dobře prospívají ve vodě tvrdší i měkké.

Pravým opakem jsou živorodky a kdybyste měli některé z druhů živorodek chovat v množství stejném v poměru k neonkám, čekaly by Vás velké ekonomické náklady a velký požadavek na prostor.
Další důvod je ten, že každá z variet, ať se jedná o jakýkoliv druh ryb, je složitější na chov a má větší ekonomické nároky. Tyto odchylky od původních přírodních forem vyžadují pro chov vyšší teplotu a jejich reprodukce je pro chovatele mnohdy podstatně obtížnější. Nejde pouze o genetické znalosti a osobní zkušenosti, ale samy tyto rybí variety jsou mnohem citlivější na chov a mají v převážné většině podstatně menší množství potěru než druhy původní.

A jak je to u živorodek s vodou? Rozhodně jsou na vodu náročnější a to jak na množství, tak na kvalitu. Pominu-li dobu reprodukce, kterou v dnešním článku porovnávám s neonkami, tak musím napsat, že živorodky potřebují všeobecně vodu tvrdší a stále čerstvou. Z předešlých článků již víme, že měkká voda je pro akvaristy až na některé výjimky pohroma a její stabilita je velmi labilní. Z výše uvedených důvodů se jistě dovtípíte, že mnoho potěru živorodých ryb v akváriu s měkkou vodou je téměř neudržitelný stav a je možné to napravit dvěmi způsoby. Buď zvolíme režim neustálé výměny vody, což je časově velmi náročné, nebo režim chemické úpravy vody do hodnot, které její stabilitu „pufrují“(udržují na určitých hodnotách, tedy stabilizují). To je ale velmi citlivé z důvodu hlídání mezních hodnot vody, kdy odpadní látky vyloučené z těla ryb v podstatě vodu otráví.

K tomuto je nutné poznamenat, že čerstvá voda pro chov živorodek je velmi důležitá a kde jsem se setkal s chovem těchto ryb, tam byl zrovna tento problém nejpodstatnější. A ještě jeden poznatek: nejskvostnější živorodky jsem viděl v chovech, kde byl zaručený trvalý průtok čerstvé vody. To je ale v dnešní době ekonomicky velmi nákladné.

V příštím článku si řekneme něco o rozmnožování živorodek.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Březen 2009
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...

Vše dobré do roku 2024 přeje kolektiv DAJANY   Karáskové jako škodiči a karáskové jako miláškové   Karas obecný - Carassius carassius, karas stříbřitý – Carassius gibelio, karas zlatý – Carassius auratus, Závojnatka – Carassius auratus auratus, karas...

Vzkazy 2023/28

Vzkazy 2023/28

Nejprve pěkný pozdrav všem chovatelům a akvaristům zvlášť. Štědrý den se kvapem blíží a mnozí z nás si oddychnou, až zasednou ke svátečnímu stolu, že to vše mají za sebou a u mnohých teprve zavládne ta pravá sváteční nálada a chvíle klidu.   Akvaristika je ale...

Může se ryba utopit?

Může se ryba utopit?

Případný úsměv nad dnešním titulkem není na místě. Ryby se skutečně můžou utopit a dokonce se to stává v akváriích poměrně často. Tedy nejen v akváriích. Stane se to vždy, když červené krvinky v krvi přestanou mít schopnost zásobovat tělo kyslíkem. Zkušenější už...