Vánoce, dárky a chovatelství

30.11.2008 | Žádné komentáře

Hezký předvánoční čas Vám všem přeji a dovolte dnes již tak trochu tradiční zamyšlení nad nadcházejícími svátky a to hlavně z pohledu zkušeností jak chovatelských, tak ze strany obchodu.

Každý rok se touhle dobou zamýšlím nad zcela nevhodnými dárky v podobě skleněných koulí s jednou či více závojnatkami, tzv. „akvarijními želvičkami“, papoušky a všemi možnými druhy zvířat věnovanými jako překvapení, bez vědomí budoucího majitele. Do tohoto výčtu patří i ryze domestikovaná zvířata, jako jsou psi a kočky. Všichni, kdo vlastníme psa nebo kočku víme, jak odpovědné je převzít péči o tato zvířata. I přes všechnu lásku a vztah k nim, marná sláva, každodenní péče a starosti zůstávají. A i když se často pomíjí z hlediska jakési samozřejmosti či skromnosti náročnost ekonomická, je velmi důležité si ji uvědomovat a zrovna tak o ní hovořit. Jiný ekonomický nárok má velký pes, než malá kočička a ještě menší potom například akvárium. Úplně jinak je to, když jde o jejich zdraví. Tam mohou nároky, třeba na léčbu, narůst do opravdu velkých finančních částek. Vraťme se ale na začátek a řekněme si něco o dárku z oblasti vivaristiky.

Akvárko pod stromeček!

Tato krátká věta napadne před Vánocemi mnoho lidí a myslím, že zejména ze strany tatínků vzhledem ke svým ratolestem. No řekněte, není někde v koutě naší dušičky ukryto již z dětství přání vlastnit akvárium? A teď je na to zrovna ta vhodná doba, synovi(dceři) je zrovna deset a to je právě ten čas…

Jo, jo, jo! Dobrá, je to právě ono a osobně si myslím, že není vhodnější příležitost, jak uchopit či odhalit v dětské dušičce nadání či případný směr jeho životní dráhy. Všichni se mnou budete jistě souhlasit že nadání, eventuelně vlohy k určitému oboru, se projevují již v útlém věku a je třeba je co nejdříve rozpoznat či v dětské dušičce odhalit. U chovatelství to platí dvakrát. Myslím si totiž, že člověk, který nemá vztah ke zvířatům a chovatelství v srdíčku, nemůže chovatelství praktikovat. Už jsem několikrát uváděl také proč, ale jeden z důležitých momentů je, že chovaná zvířata zkrátka nemůžete na nějaký čas uložit např. do skříně, nebo do komory na poličku a věnovat se jim, až „bude čas“. Tedy například tak, jak se tomu mnohdy děje ve sběratelství. Živým zvířatům, tedy chovancům, se zkrátka musíme věnovat neustále a čas na to potřebný se prostě nedá odkládat. Chovatel si život upravuje nejen podle svých možností, ale hlavně podle toho, jakou časovou náročnost jeho chovanci mají. Zkrátka, musí se přizpůsobit on, nikoliv chovaný miláček. A ještě jednu důležitou věc bych rád pojmenoval. Totiž, pohled na roztomilého chlupáče, nebo vkusně zařízené akvárium probudí u kdekoho zápal pro věc, zvláště pak u dětí, ale opravdový zájem a potřeba se projeví až právě v praxi. A to je právě mnohdy velký problém nejen pro zprvu nadšeného chovatele, ale hlavně pro chované zvíře.

Je dobré si tedy uvědomit, že darováním jakéhokoliv zvířete komukoliv, ovlivňujete obdarovanému do budoucna jeho časový rozvrh a to nejen dočasně. Na tomto místě si řekněme, že některé druhy papoušků, želva a například některé druhy ryb žijí mnohdy mnoho desítek let…

Nebudete-li si jisti, že budoucí majitel darovaného zvířete je k takovému kroku připraven jak ve své duši, tak ekonomicky a časově, nikdy takové překvapení nerealizujte. Můžete tak zavinit velmi smutný osud zvířeti, ale zároveň velké trápení obdarovanému.
Není dobré spoléhat pouze na rady obchodníků. Znám jich mnoho a věřte, jsou mezi nimi opravdu poctiví a odborní pracovníci, ale ruku do ohně bych za všechny rozhodně nedal. I když se v dnešní době většina prodejců snaží opravdu vyhovět a fundovaně poradit, je možné, že se najdou i takoví, kteří upřednostní výdělek nad rozmluvou takového dárku. Z obchodního hlediska je to ale velmi krátkozraké.

Dobře míněná rada

Jak tedy na to? Jak zjistit, že zápal pro vytoužené akvárium je pro naše dítě ten správný a za několik dní ho prvotní nadšení neopustí? To je možné pouze v praxi, a i když Vám radím vyzkoušejte to, zároveň vybízím k maximální rozvážnosti. Mohu nabídnout řešení, které je z chovatelského hlediska přijatelné, a které i Vám může ušetřit mnoho starostí. Konec konců, nejdůležitější stále zůstávají chovanci a jejich osud.

Rozhodně nekupujte jakékoliv malé akvárium, které Vám přijde pod ruku. Dnes se prodávají jakési mini sady, ve kterých je již vše zahrnuto v jedné ceně. Jde o barevně lákavé zboží, které se ale pro běžnou akvaristiku nehodí! Jsou to produkty vyrobené cíleně pro děti a svým provedením a barvou lákají ke koupi. Nic proti tomu, určití živočichové se mohou v těchto nádržích cítit dobře, ale jde opravdu o specifický okruh živočichů a tím to končí. Mohu-li z této pozice opravdu poradit, zvolte velikost prvního akvária alespoň okolo padesáti litrů. Je-li to možné, zakupte akvárium rovnou s osvětlením. Takové sady se dají bez problémů sehnat v každé větší prodejně a vyvarujete se možným budoucím problémům s montáží např. amatérsky vyrobeného osvětlení. Sice ušetříte pár desetikorun, ale je nutné si uvědomit, že k akváriu bude mít volný přístup dítě a kombinace 220V a vody je v amatérském pojetí velmi nebezpečná.

K osvětlení, které je většinou vyrobené přímo na míru akvária a esteticky vhodné, zakupte techniku. Tedy topné tělísko s termostatem, teploměr, vzduchovací kompresorek, filtr a základní potřeby. Síťku, chytací zvon, odkalovací zvon. Mohu-li doporučit, zakupte k akváriu ještě jednu elementku. Tedy malé akvárium, které se Vám bude velmi hodit(viz. článek o karanténě ryb z 26.10.2008). Dále je dobré zakoupit dekorační předměty a štěrk pro tvorbu dna. Množství štěrku se jednoduše vypočte z plochy akvária. Zvolte minimální průměrnou vrstvu dna cca 5 cm. Dekorační předměty zvolte přírodní. Tedy kameny, kořeny…Nedoporučuji plastové napodobeniny vraků lodí či vodníčky. To ale pouze z důvodu estetického, vodě ani rybám tyto předměty nevadí. V žádném případě nekupujte ryby ani rostliny. To ponechte na dobu pozdější a nebojte se zklamání, když v novém akváriu nebudou pod stromečkem hned plavat rybičky.

A nakonec bych rád zdůraznil snad nejdůležitější potřebu pro nejen začínajícího akvaristu a tou je odborná kniha, nebo jakákoliv odborná literatura pro začínající či pokročilé. V klidu přes sváteční dny proberte se svým dítkem základy a založte akvárium. Vymodelujte dno, napusťte vodu, zapojte filtr, topení, osvětlení. Uvidíte, že i tak bude Vaše akvárium krásné a budete se společně těšit na rostliny a hlavně ryby. Je pravda, že až živé organismy udělají z akvária právě to, po čem všichni touží.

A nakonec znovu ještě jedno upozornění, které si neodpustím. Nikdy neplánujte překvapení v podobě jakéhokoliv živého zvířete, když si nebudete opravdu jisti, že jeho budoucí majitel je na něj připravený! Když dovolíte, je to i moje přání letošní k vánočnímu stromečku.

Foto: Radek Kupča

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Listopad 2008
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...