Karanténa ryb i rostlin

26.10.2008 | 2 komentáře(ů)

A je to tu zase! Kolikrát jsem na to již upozorňoval. Karanténa v podstatě všeho živého co do akvária vkládáte je bezpodmínečně nutná! Byla vždy, ale v dnešní době to platí dvojnásob. V době, kdy jsme chovali v našich nádržích ryby převážně z vlastních chovů, myslím tím z chovů československých akvaristů, se všemožné infekce objevovaly též, ale dnes jsou akvária infekcemi přímo zamořená. Proč je tomu tak?

Po roce 1989 se uvolnil trh prakticky s celým světem a tomuto trendu neunikla ani akvaristika. Ryby a rostliny se začaly exportovat i importovat v ohromném množství a během několika málo let už téměř nikdo nepoznal, až na opravdové znalce, jaké ryby pocházejí z našich akvárií, a které z importů. Je třeba se zmínit též o tom, že pohyb ryb v obchodní síti je opravdu celosvětový a pouze pro Vaši představu uvedu, že ryby pocházející například z Čech se mohou během několika hodin ocitnout v akváriích po celé Evropě. Ty samé ryby se ale přes další velkoobchody, například v Anglii, mohou přenést přes oceán a již další dny se prodávají v obchodech dejme tomu v USA. To samé si představte opačně, tedy ryby ze světa se stejnou cestou dostávají do akvárií v našich akvaristikách a potažmo i v akváriích u nás doma.

Ta představa je opravdu fantastická a pokud se obchodníci chovají podle těch správných pravidel, ryby jsou v pohodě a nikterak, i přes tyto štrapáce, netrpí. A tak je normální, že ryby, které koupíte v odborné prodejně se ještě před týdnem proháněly v akváriu třeba na Floridě či v Singapuru. Ale je tam právě ono ALE!
S pohybem ryb po celé zeměkouli se pochopitelně pohybují i různé infekce. A tím se v akváriích i u nás objevily nákazy, které si v době našich začátků nikdo ani nedokázal představit. Zásilky s živými rybami bývají během transportu i ve velkoobchodech ošetřeny různými přípravky, které ale veškeré infekce nezlikvidují, některé pouze potlačí. Je pravda, že by se měly ryby v každém velkoobchodu karanténovat, ale myslím, že je to pouze ideální představa. Jistě se tak vždy neděje a je tedy pouze na nás, abychom si dokázali zakoupené ryby karanténovat sami a tak se vyhnout problémům, které jsou téměř jisté.

V první řadě je nutné si uvědomit, že proti mnohým infekcím nemají ryby v našich akváriích žádné protilátky. Není tedy těžké si představit, k čemu dojde při zanesené nákaze. Rád bych upozornil na scestnou praktiku, kterou radí mnozí prodejci. Totiž, že Vaše akvárium vyvarujete infekcí, přidáte-li do akvária s novými rybami též léčivo například v podobě preventivních směsí. Zvláště pak, jedná-li se o antibiotika(viz. předešlý článek). To je nesmysl! Žádná, byť ta nejkvalitnější desinfekční látka nedokáže ryby ochránit před všemi nemocemi. Je to podobně nesmyslné, jako kdyby si kdokoliv z lidí bral každé ráno směs léků jen tak preventivně. Výrobci v dnešní době vyrábí mnoho kvalitních léčiv a nová stále vznikají. Je ale nutné předem nemoc správně diagnostikovat a potom léčit. Věřte, že je to mnohdy velmi nelehké a dokonce ani zkušení akvaristé nedokáží mnohokrát správně určit původce infekce.

Jak na to?

Krom akvária, které máte již zařízené, a které je již delší dobu v provozu, si pořiďte větší elementku, kterou vybavte až právě tehdy, budete-li ryby léčit či karanténovat. Je to zkrátka nutná potřeba každého akvaristy. Obsah této nádrže by měl být alespoň dvacet litrů. Tato karanténní nádrž se nezařizuje jako běžné akvárium a někdy se jí také říká „hygienické akvárium“. To proto, že obsahuje pouze nejnutnější vybavení pro uchování karanténovaných ryb, které po karanténě budete vpouštět do již zařízeného a fungujícího akvária k ostatním rybám. Tedy technické vybavení a v nutném případě i dekorativní předměty. To pro případ, kdy budete karanténovat citlivé či lekavé ryby, které potřebují úkryty. Pro tyto účely se hodí například vyvařené kameny, nebo jiné inertní předměty. Rostliny se do takových akvárií nevkládají vůbec. Je možné na hladinu položit například část plovoucí rostliny, ale po karanténě je lepší ji zpět do společného akvária již nevracet, zvláště objeví-li se během karantény skutečně některá z nákaz.

Je dobré si říci, jak dlouho vlastně ryby v karanténě přechovávat. Je to velmi citlivá otázka a rozhodně se nebudu s mnohými pokročilými z Vás shodovat. Jde také o vlastní zkušenost, ale mám vyzkoušeno, že se většina nežádoucích infekcí projeví do jednoho měsíce. Je též nutné si uvědomit, že ryby, které se dostanou do nového prostředí jsou oslabené a mnohdy je zpočátku jejich projev odlišný od normálu a tak je lépe dělat závěry o zdravotním stavu až druhý den po umístění do karanténní elementky. Odlišnost podoby a chování infikovaných ryb je v některých případech dokonce vodítkem a znakem pro identifikaci určité nemoci. Je dobré znát alespoň částečně základní podobu zakoupených ryb. Mnohdy stačí barevná odlišnost, zakalené části těla či očí, částečně zježené šupiny, tvar těla či ploutví, podoba trusu vycházející právě z ryby a další maličkosti, které upozorní již v prodejně odborníka na to, že mnohé není v pořádku. Je ale pravda, že některé tyto znaky jsou právě pro některé druhy ryb naopak přirozené. Pro začínajícího akvaristu tedy není opravdu lehké zjistit již při nákupu případnou infekci, i když je zjevná. Je tedy dobré, je-li ta možnost, si nechat od přítele akvaristy poradit a ryby vybírat v prodejně přímo s ním.

Máme tedy vyhlídnutý nový druh ryb, které si jdeme zakoupit. V tom případě je dobré mít připravenou i karanténní nádrž s vytemperovanou vodou a vzduchovacím kamínkem. Z důvodu snadnější identifikace případné infekce doporučuji elementku přiměřeně osvítit. Je těžké v tak omezeném prostoru popsat karanténu mnoha různých druhů akvarijních ryb, ale jsou určité zásady, které dodržuji již mnoho let, a které se mi osvědčily. Po přelovení ryb do karantény postupně zvyšuji teplotu až na 30°C. Při tomto musím ale pochopitelně vzduchovat, protože v takto teplé vodě se snižuje hladina obsahu kyslíku. Vodu nechám nejméně tři dny takto teplou a poté teplotu snížím na přiměřenou k tomu určitému druhu. Do vody se nepřidávají žádná léčiva! Nezjistím-li po této době nákazu, zavedu v elementce karanténní režim a dodržuji ho po celou dobu karantény. Objeví-li se ale příznaky infekce, je nutné ihned začít s léčbou. V tomto okamžiku je velmi důležitá správná diagnosa nemoci.

V karanténní době krmte kvalitním krmivem, ale podávejte pouze částečné dávky. Znamená to krmit případně dvakrát denně, ale v opravdu malých dávkách. Elementka, pokud to není vyloženě nutné(více ryb, větší druhy…), se v době karantény nevybavuje filtrem. Dbejte na hygienu a pečlivě odkalujte a doplňujte čistou vodu.

Na konec bych rád ještě jednou upozornil na to, že karanténa ryb, které si zakupujete a hodláte je umístit do již fungujícího akvária, je v dnešní době nutností!
Příště si řekneme něco o karanténě rostlin.

Foto: Radek Kupča – Akara hnědá

Ohodnoťe, prosím, článek

4.6/5 (10)

2 Komentáře

 1. Jana Kratochvílová

  Dobrý den, vážím si toho, že uveřejňujete Vaše články o rybičkách. Můžete prosím napsat ještě jeden na toto téma, ale vysloveně prakticky zaměřený ?
  Mě osobně zajímá toto : Karanténa 30 litrů, vzduchování clonou, topítko, světlo kdispozici. Ryba 15 cm. Léčba ploutví : jak často odkalovat a kolik % vody . Po skončení léčby : jak často odkalovat a kolik % vody.
  A druhá varianta : Stejná karanténa, ale s osmi 8cm velkými rybami.
  A zase : jak často odkalovat při léčbě a jak často po léčbě a samozřejmě kolik procent vody.
  A v neposlední řadě: teplota doplňované vody. Ryby přece můžou utrpět teplotní šok.
  Na léčivech pro ryby tyto údaje chybí a v běžných petshopech to všichni prodavači nevědí.
  Mně třeba funguje výměna jedné pětiny vody denně u té 15 cm vyléčené ryby. Které netopím.
  Ale když výrobce některých léků pro ryby napíše: po třech dnech vyměňte 50% vody a léčbu můžete opakovat až do odeznění příznaků, to logicky znamená deset 50. procentních výměn vody za měsíc. A to rybě, která má šanci se uzdravit, zničí kožní sliz, takže …
  Ono to asi vypadá, že chci zadarmo poradit, ale aktuálně se mě to už netýká. Jenže když někomu onemocní rybičky, tak musí postupovat rychle a správně a mně se nepodařilo najít tyto informace.
  Proto jsem Vás chtěla poprosit, jestli byste byl tak laskavý a něco takového napsal.
  Navíc nerozumím tomu, že existují návody, které přímo nabádají k léčbě ryb v osázeném akváriu.
  Přece když tam něco zanedbám až tak, že rybky onemocní, tak ho musím znovu a lépe založit.
  A nesviťte týden rostlinkám, určitě nezačnou uhnívat(ironie) a nefiltrujte v prostředí, kde už tak byly škodliviny( !). Výrobci léčiv vůbec nezmiňují karantény 🙁
  Myslím si, že karantény zaslouží velkou reklamu.
  Děkuji

  Jana Kratochvílová

  Odpovědět
  • Jiří Růžička

   Příští sobotu se budu tímto zabývat, děkuji za dotazy…
   J.Růžička

   Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Říjen 2008
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...

Vše dobré do roku 2024 přeje kolektiv DAJANY   Karáskové jako škodiči a karáskové jako miláškové   Karas obecný - Carassius carassius, karas stříbřitý – Carassius gibelio, karas zlatý – Carassius auratus, Závojnatka – Carassius auratus auratus, karas...

Vzkazy 2023/28

Vzkazy 2023/28

Nejprve pěkný pozdrav všem chovatelům a akvaristům zvlášť. Štědrý den se kvapem blíží a mnozí z nás si oddychnou, až zasednou ke svátečnímu stolu, že to vše mají za sebou a u mnohých teprve zavládne ta pravá sváteční nálada a chvíle klidu.   Akvaristika je ale...