Vzkazy (42) – želvy, pokračování

29.06.2008 | Žádné komentáře

Nejprve vzkaz všem, kterých se to týká: Hezké prázdniny a hlavně – přežít ve zdraví!

Potrava pro želvy

V jednom článku je prakticky nemožné sepsat veškeré potravní nároky želv, zvláště pak, mělo by toto doporučení platit vesměs pro(nesprávně) želvy vodní, mořské i suchozemské. Už z tohoto dělení je jasné, že želvy všeobecně přijímají stravu rozdílnou.

Suchozemské želvy jsou dosti náročné na kvalitu potravy, ale nejsou vybíravé(co jim mnohdy zbývá). Opět tedy záleží na našich vědomostech a fantazii, abychom jim dopřáli stravu pestrou a co možná nejvíce vyváženou. Suchozemským želvám podáváme ponejvíce potravu rostlinnou. Ta u většiny druhů převažuje nad stravou živočišnou. Tím ale nechci stravu živočišnou zcela vyloučit, naopak, je také velmi důležitá a rozhodně by neměla být tučná. Želvy vodní zase naopak přijímají ponejvíce stravu živočišnou. Želvy mořské mají ve svém jídelníčku mořské řasy, určité druhy medúz, měkkýše, ryby a jistě mnoho dalších pochoutek.
Pochybuji ale, že kdokoliv z Vás bude chovat v paneláku mořskou želvu. V potravě želv by rozhodně neměl chybět značný podíl kalcia a přísun vitamínu D je dobré podpořit sluněním.

Potrava rostlinná

Tento odstavec by mohl být nekonečný, protože rostlinná strava je nevyčerpatelný potravní zdroj pro želvy. Připomeneme si tedy pro představu některé druhy od ovoce přes zeleninu či běžně rostoucí flóru. Zajímavé je, že do této potravy můžeme zahrnout i jedlé houby.
Kde tedy začít. Snad u vařených příloh jako je rýže, mačkané brambory, kroupy. Ze zeleniny snad všechny druhy. Mrkev, květák, zelí, kapustu, řepu, špenát, ředkvičky, kedlubnu a další podle možností. Dále jsou to nepočitatelné druhy trav a volně rostoucích lahůdek, jako je například pampeliška. Některé druhy želv doslova milují její květ.
Další z možností je šťavnaté ovoce. Vyzkoušejte jablka, hrušky, broskve, meloun, švestky a vůbec vše, co bude Vašim chovancům chutnat. Ovoce je vesměs vhodnou složkou potravy pro želvy. Sladké a šťavnaté plody velmi rády přijímají i některé vodní želvy.

Znovu připomínám, že želvy potřebují sluneční záření, které jim dopřejeme v letních měsících při venčení na slunci. Sluneční záření, zvláště pak UV spektrum, umožňuje želvám přijímat vitamín D. Není-li možnost letního venčení, přidávejte vitamín D do potravy. V různých podobách ho právě pro tyto účely vyrábí mnoho firem. Většinou se podává v podobě kapek, často v kombinaci s jinými potřebnými látkami.
V této souvislosti bych se rád zmínil též o potravě pro želvy, vyráběné profesionálními firmami. Jedná se o různé granulované či sušené směsi s přídavkem vitamínů. Je možné sehnat speciální druhy pro určité druhy želv. Tato potrava, i když je jistě kvalitní, budiž brána vždy jako doplňková. I když Vám jistě v prodejnách poradí, že tato potrava je plnohodnotná, snažte se vždy podávat želvám co nejvíce potravu přirozenou. K potravě umělé je třeba dodat, že postrádá dostatečnou vlhkost a tak je nutné želvám zajistit čerstvou vodu na pití. To by ale mělo být samozřejmé.
Opravdu zdatní a zkušení chovatelé si vyrábějí stravu pro své želvy sami na základě svých znalostí a zkušeností. Jedná se o různé směsi vhodných a léty vyzkoušených komponentů. Jsou ale též chovatelé, kteří si na základě osobních receptur nechají u zavedených firem vyrábět potravu kupříkladu granulovanou.

Ještě bych rád upozornil na skutečnost, že i když převedete želvy výhradně na umělou stravu, udělejte tak až po dosažení pohlavní dospělosti. V mládí je nutné plnohodnotně krmit přirozenou potravou a hlavně podávat stále čerstvou vodu želvám k pití!

Potrava živočišná

Z živočišné stravy lze doporučit maso syrové i vařené. Syrové maso krájíme na malé kousky, popřípadě meleme do směsí. Vařené taktéž. Používá se maso drůbeží, rybí, hovězí, telecí a méně již maso vepřové. Dále vnitřnosti – ledvinky, játra i ostatní. Z živé potravy živočišného původu lze doporučit např. žížaly či moučné červy. Dobrá jsou též vejce. Ta se zkrmují různě upravená buďto ve směsi, syrová či vařená a podávaná i se skořápkou, která je dobrý a důležitý zdroj vápna. Zkrmovat můžeme též tvaroh či mléko, tedy opět tolik potřebné vápno.
Mimochodem, do mléka můžeme namáčet například housku(nikoliv tukovou).
Vodním želvám se zavděčíte vodními plži, různými larvami hmyzu, mladé želvy s chutí přijímají perloočky. Dravé želvy požírají též mláďata malých savců(myší, potkanů). Ale i těmto želvám je dobré nabídnout některé druhy ovoce.

Všeobecně se dá říci, že krmení mladých želv je nutné zajistit denně. Stravu střídáme v duchu široké rozmanitosti pro ten který druh. Dospělé želvy se mohou krmit obden, ale čerstvou vodu k pití by měly mít zajištěnou stále! Pozor, některé druhy suchozemských želv se rády koupají. A naopak, jak je již výše uvedeno, některé vodní se zase rády vyhřívají na suchu na sluníčku, či na určeném místě v teráriu, kde je nutné vytvořit vhodné tepelné podmínky.
V chovu živočichů souvisí vše se vším a tak je dobré připomenout, že k dobrému přijímání a trávení potravy patří též dostatečný pohyb. A jsme opět na začátku u prostorného terária či letního výběhu.
O rozmnožování želv se v tomto článku zmiňovat nebudu, je to již pokročilá kapitola chovatelství vůbec a stanete-li se dobrými a odbornými chovateli, zájem a touha po rozmnožení Vašich želv Vás dovede jistě k té správné literatuře.

Po přečtení předchozích článků si možná řeknete, že k chovu želv či jakéhokoliv živočicha by byla třeba nejméně vysoká škola v oboru a ještě letité zkušenosti. Pochopitelně by takové řešení bylo to nej, ale víme, že chovatel „nevzniká“ pouze biflováním a dodržováním všelijakých nařízení a pouček. Chovatel se rodí, má to prostě někde tam uvnitř a podle vlastní zkušenosti vím, že je „to“ velmi těžké ovládnout. Zkrátka, na takového človíčka to jednoho dne přijde a nic mu nezabrání obstarat si vytouženého společníka. Osobně si toto přirovnávám k hudebnímu nadání. Ten, v jehož nitru dřímá vztah k hudbě a ještě k tomu je nadán hudebním sluchem, dříve či později takovému vábení neodolá a zkusí nějaký z hudebních nástrojů či vyzkouší zpěv. Když ale někdo postrádá hudební sluch, může se teorii učit jak to jen půjde, ale kloudný tón nevyloudí. Je to prostě tak a myslím, že striktní a plošné zákazy chovu zvířat(až na určité výjimky) by v tomto případě znamenaly spíše zkázu. Konec konců, připadal bych si jako v tom pohádkovém království, kde zakázali zpívat. Chovatelství, ale myslím teď to opravdové chovatelství, je totiž jedna z nejhezčích a chcete-li i dobrodružných lidských činností. Je ale vždy nutné vytvořit pro chovance ty nejlepší možné podmínky a držet se minima ve smyslu maximálního využití dosavadních poznatků.

Jak tedy na to? Jak zajistit, aby se naše chovatelské dušičky netrápily touhou a přitom tolik obdivovaným tvorům neškodily? Možná již tušíte, kam touto poznámkou mířím. Na našich stránkách, ať v rubrice „články“ či v poradně Ing. Slávka Filipa velmi často čtete o nezbytném počinu každého, kdo si hodlá akvárium či jakékoliv terarijní zvíře do chovu obstarat a tím je odborná literatura.
Žijeme v době informací a v mnoha nakladatelstvích se vydává dost vhodné a odborné literatury na to, aby se chovatel informoval o základech chovu prakticky jakýchkoliv živočichů. Mimochodem, internet je též vhodný prostor pro získání mnoha důležitých poznatků. Jen chtít. Mám na to osobní názor. Myslím si, že kdo chce chovat v alternativních podmínkách jakékoliv zvíře, sám přece musí vyloženě pást po jakékoliv informaci a se zájmem si ji přečíst. Vždyť právě ta touha po poznání je u chovatele velmi důležitou vlastností. On totiž po nějakém čase, až sám pozná podrobnosti a různá úskalí chovu, se stane právě tím, který napíše novou knihu s dalšími poznatky a předá je ostatním. Tím se chovatelství odnepaměti posouvá a zároveň se vylepšuje a upřesňuje i náhled na chov zvířat.
A ještě něco, není dobré se hned zpočátku rozhodnout pro náročný druh zvířete. Zkuste si alternativu, která Vám pomůže pochopit co to vlastně je, chovat jakéhokoliv tvora v alternativních podmínkách, byť některý druh hmyzu.

A nakonec bych ještě rád upozornil na skutečnost, že tyto tři články o želvách jsou pouze pro Vaši velmi přibližnou představu a rozhodnete-li se skutečně pro chov želv, znovu opakuji, nejdříve odbornou literaturu, potom teprve vybavení a až nakonec želvu!!! To platí pro jakýkoliv chov, pro jakékoliv zvíře. A ještě jednu dobře míněnou radu, co takhle začít návštěvou u dobrého chovatele…

Foto: z expozice DAJANAPET – INTERZOO Norimberk

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Červen 2008
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...

Vzkazy 2023/20

Vzkazy 2023/20

  Když budu psát něco o řasách a jejich výskytu v akváriích, mnozí se chytí za hlavu a řeknou si, no ještě toho trochu… Řasy jsou skutečně začasto značným problémem a hlavně pro ty, kteří ještě nepronikli do tajů akvaristiky a bojují ve svém akváriu s mnoha...

Vzkazy 2023/19

Vzkazy 2023/19

Pana Ondru nepotěším a pokud má někdo podobné trable s rybami, musí tuto informaci přijmout ať chce či ne. Pan Ondra mi telefonoval a potřeboval doporučit léčbu podivně se chovající rybě. No a myslím, že by bylo dobré o tom napsat několik řádků i pro naše čtenáře....

Rozmnožování ryb

Rozmnožování ryb

U většiny ryb, a to jak mořských i sladkovodních, dochází k rozmnožování tzv. vnějším oplozením. Co to znamená? U těchto druhů ryb dochází k oplodnění jiker, tedy vajíček, až ve volné vodě, kdy samička vypustí jikry do vody a sameček v tu chvíli uvolní spermie a...

Vzkazy 2023/18

Vzkazy 2023/18

Je to zvláštní pocit… Před časem jsem navštívil akvaristu, který měl vzorně vedené akvárium, vodu víc než křišťálovou, malé množství rostlin, ale velmi dobře rostlých, obložených velkými křemeny a mezi nimi plavaly ryby několika druhů. S tím, že bychom měli v jedné...

Vzkazy i to ostatní

Vzkazy i to ostatní

Nechtěl jsem, ale musím! S nadsázkou hlásím, že začínáme osmnáctý rok Článků…   Nejsem si jist, zda mám tuto zprávu uvádět jako zajímavost či kam ji zařadit. Všiml jsem si v poslední době, že v některých článcích, kde se popisuje návod na chov či odchov...

 Venkovní nádrže

 Venkovní nádrže

No tak nevím, nevím, jeden den čtu, že se buďto při oteplení uvaříme, nebo upečeme a hned druhý den vyjde článek, že spějeme do doby ledové… Už je to v dnešní době tak, téměř veškerá média soutěží o sledovanost a tak se asi všeobecně rozhodlo, že se bude strašit a...