DAJANAPET na jubilejní 30. INTERZOO 2008 – Norimberk

25.05.2008 | Žádné komentáře

Mám kamaráda. Je to malý soukromý zemědělec a vlastní necelých deset hektarů polí a luk. Před nedávnem jsme se spolu bavili a já se mimo jiné zmínil, že jedu na chovatelskou výstavu do Norimberku. Kamarád hvízdl a překvapen řekl, že o takové výstavě niky neslyšel. Odpověděl jsem, že se tomu nedivím, že to není výstava krav či jiného zemědělského chovatelského zájmu, ale že jde čistě o zájmovou výstavu. Tedy vlastně o výstavu určenou pro chovatele akvarijních ryb, exotických ptáků, savců, terarijních živočichů a vůbec všeho, čím se lidé ve volném čase či z profesionálního hlediska v chovatelství zabývají. „No jó,“ zabručel tak trochu s posměchem, „to je někde ve sklepě ne?“ Jako chovatele mě to pochopitelně popudilo a kul jsem pomstu: „Kolik máš hektarů polí?“ zeptal jsem se jakoby z jiného soudku. „No, už skoro deset,“ odpověděl hrdě, nic zlého netuše. „No vidíš, vracel jsem s uspokojením a zrovna na takové ploše se ty naše rybičky a ptáčkové vystavují. Vyvalil oči a znova hvízdl: „No tě pic!“

Letos již třicátá, tedy jubilejní výstava je opravdu plná superlativů. Těch zmiňovaných téměř deset hektarů(přesný údaj od organizátorů je 89 000 čtverečných metrů) je skutečností. Tedy deset fotbalových hřišť? Snad by bylo dobré ještě dodat, že se v letošním roce sešlo více než 1 400 vystavovatelů z padesáti zemí světa.
Díky novodobé silniční síti se do Norimberku můžete dopravit poměrně bez problémů a jen pro představu uvedu, že autem je to po dálnici z Prahy téměř přesně 300 km. Cesta po dálnici je nudná, nikoliv však dlouhá a tak se po krátkém čase ocitnete před Norimberkem. Budete-li mít starost z toho, že v Norimberku zabloudíte či na výstavu z orientačních důvodů netrefíte, rozhodně nemějte obavy. Němci, s organizační péčí jim vlastní, se postarali o to, aby se na tuto výjimečnou výstavu dostavil bez problémů každý, kdo tak hodlá učinit. Ještě než přijedete do města, jsou na dálnici ukazatele na „MESSE“ tedy veletržní prostory. Po sjezdu z dálnice do města jsou na každé křižovatce světelné ukazatele již přímo na „INTERZOO“. Po patnácti minutách jízdy jste na místě a ocitnete se u mnoha parkovišť, která čekají jen na Vás. Všude jsou pořadatelé a ochotně a profesionálně ukáží přímo na místo, kde máte zaparkovat. Pro přesnost, parkování na celý den stojí 7 €.

Po chvíli chůze najdete hlavní vchod a s davem lidí se došouráte k pokladnám. Je jich tam dost a tak „odbavení“ netrvá dlouho. Celodenní vstupné je 17 €.
Až do této chvíle je vše v pořádku a připadáte si, jako na kdejaké výstavě či na sportovním klání. To ale vše až do chvíle, kdy se po vstupu do první výstavní haly poprvé rozhlédnete…

Kudy se vydat? Kam jít ponejprv? Doporučuji si prohlédnout plán výstavy a seznam vystavujících. Plány jsou umístěny ve stojanech v podobě skládací mapy, jsou zdarma a velmi přehledné. Nehledáte-li něco konkrétního, postupujte podle mapy výstavy od začátku. Je to nejjednodušší a hlavně o nic nepřijdete, což se může při nesystematické prohlídce docela dobře stát. O tom, jak je výstava skutečně rozlehlá si uděláte představu tak po dvou až třech hodinách prohlídky, kdy Vám dojde, že za sebou nemáte ani první pavilon. Těch je dohromady 9. Záleží také na tom, jak pozorně budete jednotlivé expozice zkoumat.
Mohu ale s určitostí napsat, že pečlivým návštěvníkům jeden den nebude rozhodně stačit. Pravdou ale je, že málokdo ze specializovaných chovatelů bude dopodrobna prohlížet všechny expozice. Vyberou si buď akvaristiku, nebo teraristiku či jinou specializaci. Jinak je tomu už u obchodníků, kteří mají zájem na tom, aby na výstavě vybrali co možná nejvíce nových a zajímavých druhů zboží do svých obchodů. Pojedete-li na výstavu z důvodu opravdového zájmu a budete-li odpovědně vybírat a seznamovat se s mnoha novými druhy zboží, jistě si zamluvte hotel. Jeden den je zoufale málo. Musím ještě upozornit na zvláštní typ únavy. Co tím myslím? Je to tak. Zpočátku budete jistě uchváceni rozmanitostí vystavovaných exponátů a množstvím firem a tak si na únavu ani nevzpomenete a ta se přihlásí, až když bude opravdu veliká a sedne na Vás tíha celého prostředí. K tomuto účelu jsou na výstavě mnohá zákoutí, kde si můžete zakoupit cokoliv k občerstvení a dokonce posedět. Mimochodem, bude-li se Vám takové spočinutí zdát velkým komfortem, můžete otevřít nejedny plechové dveře, za nimiž je poměrně rozsáhlý dvůr, kde si můžete sednout také a občerstvit se z vlastních zásob. Všiml jsem si ale, že těchto prostor využívají ponejvíce kuřáci.

Další, co Vás upoutá bude množství jazyků, kterými se lidé na výstavě dorozumívají. Převládá angličtina, hned za ní je němčina a potom už můžete navlékat jazyky z celého světa za sebou jako korále. Kdejaký lingvista by si smlsnul. Dovolte malou osobní zkušenost: asi tak po hodině prohlížení jsem zastavil u překrásně a profesionálně zařízeného mořského akvária a snažil se odposlechnou zajímavou, leč málo srozumitelnou debatu. Anglicky se tu dohadoval návštěvník odkudsi z dalekého východu s Němcem, který ale preferoval němčinu a anglicky mluvil těžce. Domlouvali se tedy všemožně, ale měli při tom otevřenou „strojovnu“ onoho akvária a to mě velmi zajímalo. Zabral jsem se do děje, když tu za sebou slyším – cituji: „Hele vole, to je paráda!“ sláva, Češi jsou tady taky, pomyslel jsem si a věnoval se opět moderní technice pod mořským akváriem.

Asi není těžké uhádnout, že mne nejvíce zajímala akvaristika, ale mnohdy jsem zastavil i u jiných vystavovatelů, protože mě zajímaly z profesního hlediska též. Na výstavě se setkáte se stánky, u kterých již na první pohled uhádnete záměr. Jsou tam ale expozice, u kterých byste těžko hádali, o co vlastně vystavovatelům jde. Tak jsem se třeba zastavil u dobře zařízeného stánku, kde byly ale pouze rozestavěny stoly a slušivé židle u dobře vypadajícího baru, na nichž seděli lidé oblečeni v černé obleky a vzájemně rokovali o čemsi, pro mne na první pohled tajemném. Měl-li bych dát na první dojem, řekl bych, že domlouvali státní zakázku na výstavbu dalšího úseku dálnice…

Pomalu jsem se blížil k domovské expozici a to ke stánku fy. DAJANAPET. Tato ryze česká, tedy vlastně moravská firma, je na této prestižní výstavě již po osmé a tak jsou to vlastně již zkušení harcovníci. Organizace činnosti lidí z firmy je jasná a množství schůzek, které je nutno absolvovat není nikdy předem dáno a tak se chvílemi u plně obsazených stolků nenajde prázdné místečko. Tyto čtyři dny jsou pro všechny dosti vyčerpávající, zvláště když propukne u jednoho člena týmu začátek protivné nemoci.
Expozice fy. DAJANAPET působí příjemně a bohaté množství vystavovaných výrobků doplňuje jednoduše a vkusně vybavený výstavní prostor. Vystavovaný sortiment, který je rok od roku bohatší, je důsledek toho, že firma nespí na vavřínech a vyvíjí stále nové a nové druhy tolik potřebných výrobků pro chovatele. Je tu k vidění opravdu propracovaný sortiment výrobků pro akvaristy, konec konců fa. DAJANAPET se na tuto oblast chovatelství specializuje, ale jsou tu též k vidění výrobky z oblasti teraristiky.

Co říci k výstavě nakonec? Tato výstava je čistě komerční a jako taková je jistě na vysoké úrovni. Krom nepochybně zajímavého sortimentu zboží z celého světa je tu k vidění množství zařízených akvárií. Jsou jak mořská tak sladkovodní a většinou se prezentují s tou nejmodernější technikou. Jsou tu ale též k vidění mnohé exponáty, které jsou prezentovány jako novinky a přitom jejich princip je znám už mnohá desetiletí a jsou pouze „oblečené do nového kabátu“. Ale takové najdete v prezentacích snad na každé podobné výstavě a nemusí jít zrovna o chovatelství.
A ještě jedno upozornění. Na výstavě je všeobecně zakázané fotografování, ale když se dohodnete s konkrétním vystavovatelem, nikdo proti focení nic nemá.

Foto: exponát z výstavy-ryba z rodu Symphysodon, varieta MARLBORO. Tento pár byl nabízen za cenu 220 Eur.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Květen 2008
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...