Vzkazy (38)

11.05.2008 | Žádné komentáře

Pane Jindřichu, opravdu nemohu stoprocentně takto na dálku z popisu rozpoznat, co to vlastně ve Vašem akváriu máte za „vetřelce“. Podle všeho to jsou ale ploštěnky(Tubellaria).
Jsou to ploší červi a musím Vás hned na začátku upozornit, že v akváriu mohou být dosti nepříjemní soupeři. V přírodě žijí v tekoucích i stojatých vodách prakticky na celém světě. Žijí ve vodě mořské i sladké. Jsou velmi odolní a jejich regenerační schopnost je obdivuhodná. Tito červi jsou obojetníci, ale k množení jim můžete posloužit i Vy svým počínáním. Totiž, popisujete svůj boj s nimi a myslím, že to je právě příčina přemnožení těchto červů ve Vašem akváriu. Ploštěnku, když rozříznete na dva kusy, máte dvě ploštěnky. Rozříznete-li ji na čtyři kusy, máte hned ploštěnky čtyři a rozmáčknete-li ji na skle, kolik takových jedinců vznikne? Do našich akvárií se dostaly ploštěnky importem až z Ameriky, ale ploštěnky z naší přírody se vyskytují v akváriích též. Jsou podobně odolné a bez problémů si zvykají na tropický provoz akvária a teplou vodu v něm.

V akváriu ploštěnky škodí tím, že se snadno přemnoží, ochuzují vodní prostředí o přirozenou potravu ryb a značně ho znečišťují. Je tu však ještě jedno velké nebezpečí. Ploštěnky dokáží usmrtit a pozřít i zdravé ryby. Jde hlavně o ryby malého vzrůstu, např. tetry neonové. Děje se tak hlavně v noci, kdy ryby odpočívají na dně a ploštěnky na ně nalezou, obalí je slizem a pozřou. Dokáží spotřebovat vše, až na kostru.
Větším rybám mohou podobně způsobené otevřené rány zapříčinit napadení plísněmi či k bakteriální infekci. Zkrátka, ploštěnky jsou pro zavedené akvárium pohroma a boj s nimi není až tak jednoduchý. Existují různě účinné prostředky pro jejich likvidaci, ale i z vlastní zkušenosti vím, že jejich funkčnost není vždy stoprocentní.
Sám jsem se setkal s ploštěnkami asi tak před deseti lety naposledy a musím říci, že jsem svoje akvárium nakonec musel likvidovat, veškeré dekorativní předměty desinfikovat, rostliny též a založit ho znovu. Možná se Vám tato metoda bude zdát příliš amatérská, ale používal jsem vždy k hubení ploštěnek obyčejný kuchyňský, 8%. ocet. Tohoto přípravku stačí poměrně slabý roztok k desinfekci všeho a hlavně též k vymytí akvária. Je to levné a hlavně stoprocentní.

O ploštěnkách mohu napsat z vlastní praxe ještě to, že jejich identifikace je možná sice ve dne, ale to spatříte na skle vzácně jednu či dvě. Je zapotřebí počkat tak jednu hodinu po setmění a potom rozsvítit světlo nad akváriem. Možná se budete divit, ale když jsem tu pohromu poprvé na radu svého kamaráda spatřil, přeběhl mi mráz po zádech. Vstal jsem tehdy v noci a udělal přesně to, co popisuji. Sklo bylo ploštěnkami doslova poseto. Bylo jich tam na tisíce.
K jejich redukci je dobré pověsit do rohu akvária kousek syrového masa. V noci potom maso vytáhněte. Bude doslova obalené těmito červy. Tato metoda je sice velmi dobrá pro redukci ploštěnek, ale nikdy se jich takto zcela nezbavíte.
Po různých pokusech, a přeji Vám, aby byly co možná nejúspěšnější, stejně nakonec přistoupíte k destrukci celého akvária a znovu ho založíte. Jak je to možné v době, kdy existuje tolik kvalitních prostředků a pomocníků v akvaristice? Zkrátka jde o to, že veškeré likvidační prostředky pro tyto červíky jsou zároveň toxické i pro ostatní život v akváriu a mnohdy stačí mírně předávkovat a je problém.
A nakonec bych ještě rád napsal, že ploštěnek v akvaristice kvapem ubývá. Je to také z toho důvodu, že krmení živou přírodní potravou je stále vzácnější a drtivá většina chovatelů dává přednost profesionálně vyráběným krmivům od odborných firem. Tam nákaza těmito červy nehrozí.
Musím ale upozornit, že je ještě několik možností, jak si ploštěnky do akvária zavléci. Je to především zkrmování nitěnek. Často se též přenesou ploštěnky s rostlinami a na různých dekoračních předmětech. Je tedy dobré dát si pozor a pečlivě desinfikovat všechny nové předměty, které budete do akvária vkládat.

Co je to drahé?
Na mých cestách po akvaristikách se dám často do hovoru s lidmi, kteří se věnují vivaristice. Mnohdy některé hovory odposlechnu a do debaty se nepřidávám, ale vždy mě zajímá, o čem že si lidé povídají. Pochopitelně z hlediska chovatelského. I tam je mnoho námětů na články a třeba i podněty pro další činnost firmy. Nedávno jsem byl svědkem zajímavého rozhovoru, kdy se dva akvaristé bavili u stojanu s akvárii v jedné prodejně na jihu Čech. Nebyli to již žádní mladíci, ale svému rozuměli. Až jeden z nich povídá: „Já ti nevím, ale půjde-li to takhle dál, už to akvárko neutáhnu…“, myšleno finančně. Tito akvaristé se potom dále bavili ještě o jiných věcech, ale ta věta mi byla podnětem k zamyšlení. Kolik stojí vlastně měsíční provoz průměrného akvária v domácnosti? Dal jsem si chvíli práci a spočítal náklady na provoz sto až stopadesátilitrové nádrže v domácnosti. Budu-li se chovat ekonomicky a nebudu-li se pouštět do experimentů.
Do součtu položek jsem zahrnul osvětlení, vytápění, techniku pro filtraci, vodu a krmiva, ostatní.
Osvětlení 25W/hod.- 12 hod. denně – 300W
Filtr 5W/hod.- 24 hod. – 120W
Topení 100W/hod.- 5 hod. – 500W

Elektrické spotřebiče tedy celkem 920 W denně, za měsíc 27,6 kW. Max. 100 Kč.
Voda – jednou týdně údržba a výměna, dejme tomu sto litrů/ měsíc. 5 Kč.
Krmiva se dají těžko posoudit, protože máme všichni jaksi jiné představy,
ale budu počítat průměrnou dávku pro dvacet ryb v akváriu dejme tomu s
nárokem na tři základní druhy krmiv. 40 Kč.
Různé, do této položky počítám případná léčiva či jiné potřeby 20 Kč.

Vyšlo mi tedy, že maximální náklady na provoz akvária v domácnosti jsou 165 Kč. Píši-li maximální, myslím tím, že např. v panelovém bytě se náklady na topení v akváriu mohou v podstatě vynulovat(záleží na druhu chovaných živočichů). Drahé? Levné? Nerad bych hodnotil, to nechám na každém z Vás, ale proč se o tom zmiňuji?
Když jsem po chvíli jednání s vedoucím prodejny vycházel z akvaristiky, oba kamarádi stáli před obchodem a ten, který se zmiňoval o nedostupnosti financí si zrovna zapaloval cigaretu. Aha, napadlo mě, kolik že krabiček denně? Jednu, dvě? A máme to. Srovnání je tu. Takže MĚSÍČNÍ provoz běžného akvária nás vlastně stojí jako dvě či tři krabičky cigaret. Je to mnoho? Málo?

Foto: Aponogeton ulvaceus, vzrostlé semenáčky.

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (2)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Květen 2008
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...

Vše dobré do roku 2024 přeje kolektiv DAJANY   Karáskové jako škodiči a karáskové jako miláškové   Karas obecný - Carassius carassius, karas stříbřitý – Carassius gibelio, karas zlatý – Carassius auratus, Závojnatka – Carassius auratus auratus, karas...

Vzkazy 2023/28

Vzkazy 2023/28

Nejprve pěkný pozdrav všem chovatelům a akvaristům zvlášť. Štědrý den se kvapem blíží a mnozí z nás si oddychnou, až zasednou ke svátečnímu stolu, že to vše mají za sebou a u mnohých teprve zavládne ta pravá sváteční nálada a chvíle klidu.   Akvaristika je ale...