Phenacogrammus interruptus (3)

25.11.2007 | Žádné komentáře

Hodnoty vody, které potřebujeme pro výtěr kongoteter tedy již známe. Zbývá ještě dodat, že i v tomto bodu se mohu lišit se svými poznatky od některých kolegů akvaristů. Jde totiž o konečnou fázi pří­pravy vody. Moje praxe je taková, že alespoň dva dny před výtěrem vodu v připravené nádrži provzdušňuji a je též dobré vložit do ní­ trs Microsoria. To totiž docela dobře stabilizuje kyselost a udržuje ji na té správné hodnotě. Za těch několik dnů se voda ustálí­ a pro výtěr je rozhodně vhodnější­ než voda čerstvá, které ří­kám „rozbitá“. Toto je dobré provádět při výtěrech i ostatní­ch druhů teter, ale kongotetry dobře provzdušněnou vodu doslova milují­.

Ještě bych se rád zmí­nil o doplňcí­ch, které někteří­ akvaristé do vývojové vody přidávají­. Jde o různé výluhy z pří­rodní­ch surovin. Je v podstatě jedno, zda se jedná o výluh z rašeliny, vývar dubové kůry, kořenů mangrove či olšových šištic. Každý z akvaristů má svou praxi a podle ní­ se ří­dí­. Je tedy těžké předat takové zkušenosti dále. Použí­vání­ těchto koncentrátů může být zcela neškodné a prospěšné, ale budete-li dávkovat ve špatné koncentraci, můžete naopak celý výtěr zmařit. Jedno je ale velmi důležité a je tedy dobré si další­ zkušenost zapamatovat.
Veškeré výluhy se dají­ v zásadě rozdělit do dvou skupin. Jsou to ty, které si můžete zakoupit v odborných obchodech, a které jsou vyráběny profesionální­mi výrobci a ty, jež si akvaristé podle svých receptur vyrábějí­ sami.
Ta první­ skupina je ve své podstatě dosti bezproblémová, protože hodnoty výluhu a dávkování­ jsou na obalu deklarovány a podle nich se můžete ří­dit. U těchto pří­pravků jsou dokonce použity stabilizátory, které umí­ ještě něco naví­c. Jde ale vždy o pečlivé prostudování­ vzkazu od výrobce. Použijete-li dávkování­ podle návodu, nemusí­te se bát problémů.
Ta druhá skupina je absolutně bez jakýchkoliv pravidel a musí­te se striktně ří­dit rady toho, od koho si tento výluh poří­dí­te. Jen on totiž ví­, jak s ní­m zacházet a jaké dávky do vývojové vody aplikovat.
Naví­c, u těchto „vodiček“ je problematické ověřit si jejich pH, které je dosti podstatnou veličinou. Nemáte-li drahý elektronický pří­stroj pro měření­ kyselosti roztoku, jeho hodnotu nezjistí­te, protože titrací­ se pH z důvodu zabarvení­ výluhu nedá změřit. Jediná možnost je ta, že měření­ provedete zkušebně, až po aplikaci do již připravené vývojové vody. V tomto pří­padě ale postupujte velmi opatrně.
Ještě bych rád upozornil na stabilizaci výluhů. Na obalech profesionální­ch výrobků je uvedeno datum spotřeby, ale podomácku vyrobené výluhy tento údaj postrádají­. Nejste-li si jisti stáří­m výluhu, nepouží­vejte ho!
Zají­má-li Vás moje zkušenost, mohu se svěřit, že do vody žádné takové výluhy nepřidávám. Pozor ale, neří­kám, že je to jednoznačné. Již jsem se o tom zmiňoval v některém z minulých článků. Jde zkrátka o to, v jakém koutu naší­ země žijete a jakou máte vlastní­ zkušenost.

Pro samotný výtěr použijte větší­ elementku. Mám-li být konkrétnější­, uvedu velikost vytí­račky, kterou použí­vám. Délka 40, výška 24 a ší­řka 20cm. Tvar ale není­ podstatný. Klidně můžete zvolit jiný, ale menší­ bych nedoporučoval.
Zrovna tak, jako u ostatní­ch teter dbejte na čistotu a doporučuji si přečí­st článek z ří­jna 2006, který pojednává o pří­pravě výtěru neonek obecných, či teter neonových, chcete-li. Jde o čistotu vytí­rací­ch elementek a všeho, co přijde do styku s vývojovou vodou.

A teď zase jednu akvaristickou „fintu“. Již jsem naznačoval, že kongotetrám svědčí­ slunce a to zvláště při výtěru. Připravte jim tedy co možná nejvhodnější­ prostředí­ a umí­stěte elementku pro výtěr k oknu tam, kde sví­tí­ odpoledne nejví­ce slunce. Tam je to pravé mí­sto k výtěru. Tak jako u mnoha ostatní­ch teter nechte chovné ryby před výtěrem oddělené a minimálně den před samotným výtěrem je nekrmte. V tuto chví­li vysvětlí­m, proč jsem doporučoval chovat kongotetry ve vodě teplé do 24 °C. Je to z toho důvodu, že ve vytí­rací­ch elementkách je dobré zvýšit teplotu ještě o 2-3 °C.

Po výtěru chovný pár odlovte a věnujte pozornost jikrám. Zakalí­-li se voda, musí­te ji vyměnit za stejnou, ale čirou. Jikry těchto teter jsou sice odolnější­ než např. u teter neíłnových, ale hranice odolnosti u vývoje jiker je velmi citlivá. Mnozí­ akvaristé jikry po výtěru selektují­ a přendají­ je do stejné, ale čisté vody. Tato praktika je zcela na mí­stě, protože v nové vodě nejsou zbytky exkrementů ryb, nebo rozkládají­cí­ se pohlavní­ produkty. Tedy zbytky po výtěru. U mnoha druhů tzv. problematických ryb je to jedna z možností­, jak uchovat do rozplavání­ jikry v pořádku. Mimochodem, vlastní­te-li konduktometr, pro zají­mavost si změřte hodnotu vody před a po výtěru. Zjistí­te mnohonásobně zvýšenou vodivost. A tak je přendání­ jiker po výtěru do vody čisté zcela na mí­stě. Znovu ale zdůrazňuji, voda, do které jikry přendáte, by měla mí­t shodné hodnoty jako voda, ve které jste ryby vytí­rali. S touto operací­ není­ žádný problém, protože lepivost jiker kongoteter je minimální­. Proč na tuto praktiku upozorňuji zrovna u výtěru kongoteter? Jikry těchto ryb se vyví­její­ delší­ dobu než u většiny druhů teter, a tak je důležité udržet vývojovou vodu celou dobu čirou, bez zákalu. Jde o šest až sedm dní­. Tato doba se ří­dí­ podle teploty vody. Má to ale také svoji výhodu. V tuto dobu je eleuterembryo(volný zárodek), mimo nejhorší­ nebezpečí­ a neuděláte-li nějakou zásadní­ chybu, máte vyhráno. Vylí­hnutý potěr se brzy rozplave. Trvá to přibližně jeden až dva dny a v podstatě hned plní­ plynový měchýř, takže se jeho rozplavání­ počí­tá pouze na hodiny. Odkrmení­ tohoto potěru totiž není­ až tak problematické. S chutí­ přijí­má vylí­hlou Artemii a všechna ostatní­, drobná živá krmiva. Máte-li možnost podat potěru nauplie těch správných buchanek, nemůžete udělat lépe.
Neméně důležitý je další­ poznatek: Při vývoji jiker je dobré vložit do vývojové vody jemný vzduchovací­ kamí­nek a vodu vytrvale provzdušňovat. Dělá to dobře jak vodě tak potěru.

Ještě snad zbývá dodat, že se v mnoha knihách uvádí­, že výtěr kongoteter je podobný výtěru podobné tetry z Afriky a dokonce ze stejné řeky. Jedná se o Brycinus longipinnis. Tato tetra vyžaduje sice stejný chemismus vody, ale samotný výtěr se liší­. Liší­ se hlavně v tom, že tetra z rodu Bricinus se tře postupně v několika periodách a její­ výtěr může trvat až několik dní­ tak, jak v samičce dozrávají­ jikry. U tetry konžské se výtěr odbývá najednou v jeden den. A ještě jednu skutečnost bych rád uvedl. Početnost jiker u tetry konžské je v dobrém pří­padě až pět set kusů. Brycinus longipinnis může během třecí­ periody naklást až několik tisí­c jiker. Bývá ale pravidlem, že jich je dosti neoplodněných.

Co tedy dodat závěrem? Sami posuďte, zda jsou ony tolik zmiňované, ví­ce či méně důmyslné akvaristické finty nějakou stále utajovanou a zastřenou záhadou, nebo zda se opravdu nejedná pouze o mravenčí­ a vytrvalou práci chovatelů, kteří­ se zkrátka snaží­ přijí­t věci na kloub.
A ještě něco, sami jistě poznáte, že sebelepší­ návod na vytření­ jakéhokoliv druhu ryb Vám nebude nic platný, bez Vašich osobní­ch zkušeností­ a mnohdy i mimořádné trpělivosti.

Přeji tedy všem akvaristům mnoho úspěchů při výtěrech jednoho z nejkrásnější­ch skvostů našich akvárií­, tetry konžské – Phenacogrammus interruptus.

Foto: Trichogaster trichopterus

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Listopad 2007
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...