Vzkazy (29) – tetra konžská

11.11.2007 | Žádné komentáře

A už je to tu zase! Poslední­ dotaz jsem přečetl a ujistil se, že akvaristické téma je v podstatě nevyčerpatelné. I když jsem na podobný dotaz odpoví­dal již několikrát, odpoví­m znovu. Je ale pravda, že ač se na první­ pohled zdá, že se dotazy opakují­ stále dokola, vždy se alespoň nějakou tou maličkostí­ liší­.

Jindra by rád, abych vyzradil nějakou tu akvaristickou fintu, která by mu napověděla, jak rozmnožit překrásnou rybu z povodí­ řeky Konga v Africe a to Phenacogrammus interruptus, u nás známou jako tetra konžská, chcete-li kongotetra.
K tomuto bych rád řekl, že ony pověstné akvaristické finty jsou v podstatě dlouholeté zkušenosti a hlavně znalost etologie toho určitého druhu. Ale chcete-li, poradí­m Vám fintu, konec konců, po přečtení­ tohoto článku posuďte sami, zda jde opravdu o fintu.

Tato opěvovaná hejnová ryba je opravdu oří­škem i pro již pokročilého akvaristu. Je to také z toho důvodu, že ač budete znát veškeré podrobnosti, nemusí­ Vám to být nic platné. Přesto jsou zkušení­ akvaristé, kteří­ s těmito výtěry nemají­ potí­že! Vzpomí­nám na dobu, kdy jsem se poprvé připravoval na reprodukci této ryby. Bylo to jako pří­prava na důležitou zkoušku. Stejně jsem se tenkrát „netrefil“ a úspěšný byl až některý z výtěrů následují­cí­ch. Přitom se domní­vám, že jsem dělal vždy přesně to, co jsem se od tenkrát zkušeného kolegy v klubu dověděl. Zkrátka, je to prostě ten fortel a akvarista se musí­ k úspěchu postupně dopracovat. Ač jsem na začátku psal, že výtěry těchto ryb jsou problematické, vydrží­te-li, jistě se Vám zdaří­. Ví­tězství­ je potom o to krásnější­. Budete-li čí­st poctivě tento článek, budete mí­t přesný návod jak na ně, potom už záleží­ pouze na Vás, na Vaší­ zkušenosti, vytrvalosti a pečlivosti.

Nejprve, tak jako vždy, se zmí­ní­m o etologii těchto ryb v akváriu. Její­ projev koresponduje s chování­m ve volné pří­rodě. Je to poměrně velká ryba, může dorůst až 12cm, je živá, potřebuje hodně prostoru a ví­cečlenné hejno. Pochopitelně, že se tyto základní­ údaje nemusí­ dodržet striktně, ale potom zanikne jejich nádherný projev. Teplotu pro chov doporučuji do 25 °C. To je dosti důležitý údaj, protože v knihách jsem četl o teplotách nad 25 °C. Tento údaj se mi zdá přehnaný a později vysvětlí­m proč.
Akvárium by mělo být hodně zarostlé, ale pozor! Musí­ v něm být dostatek prostoru pro živý projev hejna. Znamená to tedy, že by rostliny měly být osázeny po okrají­ch dna a v jeho pozadí­. Podaří­-li se Vám vypěstovat zelený koberec na dně, nemůžete mí­t lépe zaří­zenou nádrž.

Technika pro takovou nádrž by měla být spolehlivá a dosti výkonná. Zrovna u těchto ryb bych použil motorový filtr s jemnou filtrační­ náplní­ a pravidelnou týdenní­ údržbou. Voda by totiž měla být křišťálově čistá a proudí­cí­. Nemyslí­m tí­m ale prudký proud mělké řeky. Prostě živou vodu s jiskrou.
Osvětlení­ pro nádrž s kongotetrami je samostatnou kapitolou. Ač se u ostatní­ch druhů ryb většinou neřeší­, u těchto teter je to významná věc. Kongotetry milují­ hodně světla a můžete-li si to dovolit, dopřejte jim slunce. To je ale velký problém a zkušenější­ akvaristé vědí­, co udělá sluneční­ svit se zaří­zeným akváriem. Později se ale využití­ slunce tak jako tak nevyhneme, protože je důležité pro výtěr. Když jsem u sluneční­ho svitu, kdyby se Vám povedlo umí­stit kongotetry do pří­rodní­ho prostředí­, vychováte velmi kvalitní­ jedince k pozdější­m odchovům.

Vodu použijte křišťálově čistou s běžnými hodnotami. Nemyslí­m, že by mladé ryby tohoto druhu potřebovaly nějak zvlášť upravenou vodu, tedy až na extrémní­ hodnoty. Podmí­nkou je pouze její­ doporučená teplota a čistota. Jinak tomu bude ale při výtěru. Potřebnou funkci mají­ též rostliny, protože dokáží­ biologicky zbavit vodu nežádoucí­ch látek, které nemají­ kongotetry zrovna v lásce. Jde pochopitelně o dusičnany.

Splní­me-li tyto základní­ podmí­nky pro chov, můžeme do akvária vpustit mladé kongotetry. Z vlastní­ zkušenosti doporučuji hejno alespoň patnácti mladých ryb. Důležité je, aby tyto ryby byly z dobrého chovu a geneticky nezávadné. Dobře uvažte, kde si hejno mladých teter konžských obstaráte. Jde zkrátka zase o ten cit a zkušenost. Uděláte-li při poří­zení­ mladých ryb chybu, ztratí­te nejméně jeden rok chovatelského života. Když dorostou do dospělosti, je pozdě na jakoukoliv nápravu. Dovolte mi jednu radu: do tření­ nikdy nedávejte nekvalitní­, nebo jinak postižené ryby. Nejde pouze o kongotetry, mám na mysli jakýkoliv druh. Problém je v tom, že se mnoho odchylek a genetických vad pozná až když ryby dorostou, nebo v další­ generaci, ale to je již pozdě a mezi akvaristy se tak dostane mnoho nepoužitelných ryb. Proto se takové ryby do tření­ zásadně nedávají­. Také z toho důvodu jsem apeloval na výběr ryb z dobrého chovu.
Dbejte též na důkladnou karanténu(článek ze 14 ří­jna-Nové ryby v našich akvárií­ch).

Nezapomeňte, že už od této chví­le připravujete ryby na pozdější­ reprodukci a tak záleží­ pouze na Vás, jaké ryby si vychováte. O prostředí­ v němž mají­ ryby vyrůstat jsme již hovořili, další­m důležitým hlediskem je potrava. A to je právě u kongoteter snad ten nevětší­ zádrhel. Oni sice ochotně přijí­mají­ veškerou vhodnou potravu, kterou jim předloží­te, ale to by mohlo právě mnohé ze začí­nají­cí­ch chovatelů poplést. Aby se tyto tetry svolně v dospělosti třely, vyžadují­ jako podstatnou složku své potravy hmyz. Je to nakonec i jejich přirozená potrava a právě v tom spočí­vá tajemství­ odchovu těchto klenotů z Konga. Později, při pří­pravě tření­, přidám ještě jeden aspekt, který je sice důležitý, ale ne už tak zásadně.

V této fázi bych rád napsal něco o krmení­ hmyzem. Je to totiž přirozená potrava většiny tropických ryb a tento fakt je všeobecně podceňován. Možná i z toho důvodu, že obstarat dosti hmyzu na krmení­ ryb není­ až tak jednoduché. V dnešní­ době se ale dá mnoho druhů této potravy sehnat v sušené podobě, nebo v zamraženém stavu. Navští­ví­te-li na našich stránkách rubriku „produkty“, můžete se sami přesvědčit o bohaté nabí­dce tohoto sortimentu. Rád bych ale upozornil na zkrmování­ hmyzu živého. To je přece jenom ta nejlepší­ a nejhodnotnější­ potrava. Zmí­ní­m tři základní­ krmiva, která jsou na našem trhu v živém stavu dostupná, a která mám vyzkoušená. Jsou to banánové mušky, mladí­ mouční­ červi a mladí­ cvrčci. Když obstaráte kongotetrám tyto druhy hmyzu, zaručuji úspěch. Mimochodem, banánové mušky se dají­ bez velkých problémů chovat doma ve známých tří­litrových lahví­ch od okurek. Mám odzkoušeno, že tento hmyz podávaný i ostatní­m druhům ryb zlepší­ jejich kondici a bez jakýchkoliv pochybností­ vylepší­ i chuť ke tření­. Dokonce zvýší­ množství­ i vitalitu potěru. Nemusí­te se rozhodně obávat, že se Vám živý hmyz rozuteče po bytě, existuje jednoduchý fí­gl, jak tomu lehce zabránit. Těsně před zkrmení­m uložte živý hmyz, např. v plastové schránce, na několik minut do mrazáku. Ten ztuhne a než se stačí­ na hladině vody vzpamatovat, ryby ho bezpečně pozřou. Mimochodem, hmyz můžete do zásoby i zamrazit, ale potom rozhodně nezkrmujte rovnou, nechte ho několik minut odrazit v teple.

Pří­ště začneme larvami hmyzu a podí­váme se již na pří­pravu ryb ke tření­.

Foto: Phenacogrammus interruptus – samice

Ohodnoťe, prosím, článek

4.64/5 (11)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Listopad 2007
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...