Pijavice – chobotnatky a pijavky

1.04.2007 | Žádné komentáře

Pamatuji si na začátek mého akvaristického studování­, kdy jsem hltal z knih, nejen o akvaristice, a snažil se pojmout co možná nejví­ce vědomostí­. Záhy jsem přišel na to, že akvaristika nemusí­ být pouze druh zábavy a už vůbec ne obor výhradně o rybách. Mnohokrát jsem již psal, že se akvaristika dotýká mnoha zdánlivě nesouvisejí­cí­ch oblastí­, ale její­ podstatou je nakonec přece jen ten nádherný svět, kde můžeme zúčastněně pozorovat to, co je nám jinak za normální­ch podmí­nek v pří­rodě skryto.
Pochybuji, že by někdo obdivoval při pohledu do nádherně zaří­zeného akvária technické provedení­ osvětlovací­ho tělesa nad ní­m(omlouvám se elektrotechnikům).

A tak ať chceme či ne, existuje v akvaristice mnoho souběžných témat, která jsou jaksi v pozadí­. Zvlášť potom, jedná-li se o všeobecně nemilovaného tvora. Ano, dnes se zmí­ní­m o živočišné tří­dě, která se nazývá pijavice(Hirudinea).

Dalo by se ří­ci, že v dnešní­ době se pijavice vyskytují­ v akvárií­ch velmi vzácně. Je to pravda a souvisí­ to též s tí­m, že je čí­m dál méně tzv. akvaristů-lovičů. Krmiva z pří­rody jsou málo dostupná a akvaristé se ví­ce než v minulosti orientují­ na potravu umělou. Použí­vá se sice i dnes potrava živá, ale v mnohem omezenější­m množství­. Sem patří­ též méně riziková živá potrava odchovaná v domácí­ch podmí­nkách jako Artemie, trepka, mikry, grindal a též např. banánová muška Drosophila.
Existuje tedy mnohem menší­ možnost, že se nějaký ten druh pijavice do akvária dostane. A přece. Koncem minulého roku jsem v jedné akvaristice prohlí­žel ryby a ejhle! Na jedné jsem spatřil malinkou chobotnatku.

U nás žijí­cí­ druhy jsou všeobecně pro akvaristiku neškodné až na dva důležité řády. Jsou to chobotnatky(Rhynchobdellidea) a pijavky(Gnathobdellidea).

Z chobotnatek zmí­ní­m dva druhy, které cizopasí­ na rybách nebo na vodní­m ptactvu. Je to chobotnatka rybí­(Piscicola geometra) a chobotnatka kachní­(Theromyzon tessalatum).
Chobotnatka rybí­ je pro ryby tou pravou cizopasí­cí­ pohromou. Tato nevelká pijavice, v dospělosti ne ví­c než pět centimetrů, napadá všechny druhy ryb a živí­ se výhradně rybí­ krví­. Menší­m druhům ryb může způsobit smrt. Dojde-li k přemnožení­, cizopasí­ na jedné rybě i několik desí­tek chobotnatek. Na svoji poměrně malou velikost může chobotnatka pojmout poměrně velké množství­ krve a tak se ryba může vyčerpat až dojde k její­mu úhynu..
Tento nepří­jemný parazit může bez potravy vydržet až tři měsí­ce.
Chobotnatky nejsou ale nebezpečné pouze tí­m, že sají­ krev. Jsou též přenašeči nemocí­. Přenáší­ např. původce chudokrevnosti ryb(byčivka rodu Crystobia).
Ještě musí­m napsat, že na rybách cizopasí­ ví­ce druhů chobotnatek, ale ty nepůsobí­ takové zlo. Je to napří­klad Hemiclepsis marginata.

Druhá z chobotnatek, která je svým projevem zají­mavá, je chobotnatka kachní­. Cizopasí­ na vodní­ch ptácí­ch. Dorůstá pouze tří­ centimetrů a cizopasí­ na nosní­ a nosohltanové sliznici. Vysává krev a poté svého hostitele opustí­. Proniká i do dýchací­ch cest, kde může způsobit dýchací­ potí­že a dokonce i smrt hostitele.

Z řádu pijavek se zmí­ní­m také o dvou druzí­ch. Je to pijavka lékařská(Hirudo medicinalis). Od výše uvedených cizopasní­ků se odlišuje již na první­ pohled svou velikostí­. Pijavka lékařská dorůstá do velikosti 15cm. Žije v teplejší­ch vodách a u nás ji můžete nají­t na jižní­ Moravě nebo u sousedů na jižní­m Slovensku.
Zají­mavostí­ u této pijavky je, že se velmi rozší­řeně použí­vala v devatenáctém a začátkem dvacátého století­ v lékařství­. Historické záznamy uvádějí­, že se za jediný měsí­c spotřebovalo pouze v Rakousku-Uhersku několik miliíłnů pijavek lékařských. Uží­valy se jak při domácí­ léčbě, tak i v nemocnicí­ch. Pijavka lékařská je schopná do sebe pojmout až 15ml krve.

Při ústech pijavek jsou vytvořeny tři půlkruhovité pilky zvané čelisti. Těmi pijavka napiluje kůži hostitele a za použití­ hirudinu, vtlačeného z žláz umí­stěných při ústech, zabrání­ srážlivosti krve. Tí­m si zajistí­ bezproblémové sání­.
Zají­mavé je, že tyto pijavky mohou ží­t dravě, nebo jako cizopasní­ci. V první­m pří­padě polykají­ svou kořist v celku. Takto žije v první­ch třech letech svého života, potom se stává cizopasní­kem savců. Proto se v lékařství­ použí­valy pijavky starší­ tří­ let.
Délka její­ho života je uváděna různě, ale v podstatě se dá napsat, že tato pijavka může dosáhnout věku téměř třiceti let.

Druhá ze zástupců pijavek je pijavka koňská(Haemopis sanguisuga). Obě tyto pijavky jsou popsány ve stejném roce a to 1758 známým švédským botanikem a tvůrcem botanické taxonomie Carl von Linné.
Tato pijavka dorůstá též do velikosti až patnácti centimetrů, ale je pro savce v podstatě neškodná. Její­ čelisti jsou pří­liš slabé na to, aby proří­zly kůži savců. Živí­ se převážně vodní­mi bezobratlými a larvami vodní­ho hmyzu.
Pijavka koňská je u nás z velkých pijavek ta nejběžnější­ a není­ třeba, navzdory mnohým hrůzným svědectví­m, se jí­ obávat.

Toto je velmi zjednodušené pojednání­. Množství­ zástupců pijavic se svým popisem bych těžko do jednoho článku vtěsnal, ale pro Vaši představu projevu jejich života snad postačí­.
Ještě musí­m uvést, že poslední­ dvě jmenované se těžko ve Vašem akváriu objeví­. Zjistí­te-li přesto na rybě přinesené z prodejny či od chovatele jakoukoliv pijavici, mechanicky ji odstraňte a rybu umí­stěte do karantény. Vodu v karanténní­ nádrži ošetřete protiplí­sňovým prostředkem, postačí­ acriflavin a zvyšte teplotu na 28 °C.

Ohodnoťe, prosím, článek

4.2/5 (5)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Duben 2007
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...

Vzkazy 2023/20

Vzkazy 2023/20

  Když budu psát něco o řasách a jejich výskytu v akváriích, mnozí se chytí za hlavu a řeknou si, no ještě toho trochu… Řasy jsou skutečně začasto značným problémem a hlavně pro ty, kteří ještě nepronikli do tajů akvaristiky a bojují ve svém akváriu s mnoha...

Vzkazy 2023/19

Vzkazy 2023/19

Pana Ondru nepotěším a pokud má někdo podobné trable s rybami, musí tuto informaci přijmout ať chce či ne. Pan Ondra mi telefonoval a potřeboval doporučit léčbu podivně se chovající rybě. No a myslím, že by bylo dobré o tom napsat několik řádků i pro naše čtenáře....

Rozmnožování ryb

Rozmnožování ryb

U většiny ryb, a to jak mořských i sladkovodních, dochází k rozmnožování tzv. vnějším oplozením. Co to znamená? U těchto druhů ryb dochází k oplodnění jiker, tedy vajíček, až ve volné vodě, kdy samička vypustí jikry do vody a sameček v tu chvíli uvolní spermie a...

Vzkazy 2023/18

Vzkazy 2023/18

Je to zvláštní pocit… Před časem jsem navštívil akvaristu, který měl vzorně vedené akvárium, vodu víc než křišťálovou, malé množství rostlin, ale velmi dobře rostlých, obložených velkými křemeny a mezi nimi plavaly ryby několika druhů. S tím, že bychom měli v jedné...

Vzkazy i to ostatní

Vzkazy i to ostatní

Nechtěl jsem, ale musím! S nadsázkou hlásím, že začínáme osmnáctý rok Článků…   Nejsem si jist, zda mám tuto zprávu uvádět jako zajímavost či kam ji zařadit. Všiml jsem si v poslední době, že v některých článcích, kde se popisuje návod na chov či odchov...

 Venkovní nádrže

 Venkovní nádrže

No tak nevím, nevím, jeden den čtu, že se buďto při oteplení uvaříme, nebo upečeme a hned druhý den vyjde článek, že spějeme do doby ledové… Už je to v dnešní době tak, téměř veškerá média soutěží o sledovanost a tak se asi všeobecně rozhodlo, že se bude strašit a...