Vzkazy (10)

10.01.2007 | Žádné komentáře

Jano S., kamí­nky a mušle od moře do sladkovodní­ho akvária nepatří­! Ovlivňují­ zásadně chemismus vody a pro většinu tropických sladkovodní­ch ryb a rostlin ji tvoří­ téměř neobyvatelnou.
Na dno jako substrát se použí­vá tří­děný křemičitý štěrk(kačí­rek) velikosti zrn přibližně 0,5 – 1 cm, i hrubší­. Mimochodem, tento štěrk se dá zakoupit v téměř každém odborném obchodu.
Vrstva kačí­rku by měla být v mí­stě zasazených rostlin cca 5 cm. V přední­ch partií­ch akvária, z důvodu dekorace, postačí­ pouze „poseté“ dno. Také z důvodu přehlednější­ho a snazší­ho odkalování­ zbylé potravy i jiného kalu.
Toto ale rozhodně není­ univerzální­ návod! Vytvoří­te-li pomocí­ větší­ch dekorační­ch kamenů, nebo kořenů, různé terasy či kapsy vyplněné kačí­rkem, nebude to mí­t chybu.

Druhá Jana, Jana K. se ptá na blechy! Jano, já si myslí­m, že se ptáte zřejmě na plankton. Rozhodně se Vám ale nebudu smát, jak jste se obávala. Za prvé, také jsem začí­nal a z dětství­ si pamatuji, že se tak planktonu všeobecně ří­kalo. Použí­val se také termí­n vodní­ hmyz.
Moje vzpomí­nky na dětství­ a mého dědu jsou protkány našimi výlety k rybní­ku, kam jsme právě na blechy chodili.
V blí­zkém budoucnu budu psát článek na téma plankton, protože se mi na tento námět sešlo několik dotazů, ale zatí­m na vysvětlenou: je to asi tak. Vodní­ blechy se planktonu začalo ří­kat zřejmě proto, že pohyb těchto živočichů připomí­ná jakési poskakování­. Proto zřejmě blechy.
Setkáme se s tí­m zvláště u buchanek(Cyclops) a u perlooček(Daphnia), kterých je ale mnoho druhů.

Karle S., techniku zhotovení­ akvária a jeho opravy můžete sledovat v poslední­m pokračování­.

Nejmenovitě můžu odpovědět, že akvaristiku provozuji aktivně téměř 30 let, ale již od dětství­ jsem se o vodní­ svět velmi zají­mal. Měl jsem zkrátka to štěstí­, že můj děda byl veliký milovní­k pří­rody a akvarista a já byl u všeho s ní­m.
Mimochodem, první­ akvárium jsme spolu vypustili na koberec, když mi bylo asi tak 5 let a babička na to vždy s kyselým úsměvem vzpomí­nala. Měl jsem na tom prý velký podí­l!
Jo a děda vždy přidal, že vynadáno dostal tehdy pouze on a dodával, že nespravedlnost vládne světem. No zkrátka jak jsem již napsal, mám krásné vzpomí­nky….

Zdena Z. se ptá na vodu. Již dávno se nenosí­ voda ze studánky. Použijte vodu vodovodní­, zapojte filtrování­ a alespoň jeden den nechte vodu odstát. Pochopitelně by měla být čirá a vyhřátá na potřebnou teplotu. Všeobecně na pokojovou nádrž okolo 23-24 °C.
Ono záleží­ na druzí­ch ryb, ale budete-li nakupovat ryby, předem zatelefonujte! Vyplatí­ se Vám to.

A poslední­ dotaz není­ vlastně ani dotaz. O svátcí­ch jsem řešil jednu katastrofu po telefonu s Jirkou. Nakonec jsme na to přišli a já to uvádí­m z toho důvodu, že by se Vám moje rada mohla také hodit.
Telefonoval mi Jirka, že se mu najednou začaly v akváriu objevovat mrtvé rybičky. Hejno se hromadilo v rohu akvária a ryby přestaly žrát, ale voda byla čirá. Co teď?!
V tomto pří­padě byla pomoc jednoduchá, i když Jirka zavolal pozdě. Zachránili jsme pouze část hejna.
Zkrátka, dostal v minulosti od jakéhosi akvaristy radu, že pokud filtr teče, je to dobré. Toto je velký omyl a již stál mnoho ryb život.
Filtrační­ hmota je sice plná bakterií­, které odbourávají­ svou činností­ nečistoty, ale vše má své meze. Kapacita filtrů není­ nekonečná a při překrmování­ či přerybnění­ se filtr přesytí­ a nastává zpětný efekt. Filtr nejenže nefiltruje, ale naopak vypouští­ do vody v akváriu stále větší­ množství­ jedu. Jde o dusitany, které vyřazují­ funkci červeného krevní­ho barviva.Ryby se vlastně nakonec udusí­. Děje se tak i přesto, že je voda křišťálově čistá. V pokročilém stadiu již nepomůže ani rychlá výměna vody, protože ryby mají­ otravu v krvi.
Ony bakterie se nazývají­ nitrifikační­ a jejich funkci vyřadí­ i použití­ antibiotik při léčbě ryb. A tak je potřeba pravidelné čištění­ filtru i kontrolu hodnot vody v akváriu.
A opět musí­m upozornit na tu nejdůležitější­ věc, NEPŘKRMOVAT!

Jiří­ Růžička

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Leden 2007
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...