Jano S., kamínky a mušle od moře do sladkovodního akvária nepatří! Ovlivňují zásadně chemismus vody a pro většinu tropických sladkovodních ryb a rostlin ji tvoří téměř neobyvatelnou.
Na dno jako substrát se používá tříděný křemičitý štěrk(kačírek) velikosti zrn přibližně 0,5 – 1 cm, i hrubší. Mimochodem, tento štěrk se dá zakoupit v téměř každém odborném obchodu.
Vrstva kačírku by měla být v místě zasazených rostlin cca 5 cm. V předních partiích akvária, z důvodu dekorace, postačí pouze „poseté“ dno. Také z důvodu přehlednějšího a snazšího odkalování zbylé potravy i jiného kalu.
Toto ale rozhodně není univerzální návod! Vytvoříte-li pomocí větších dekoračních kamenů, nebo kořenů, různé terasy či kapsy vyplněné kačírkem, nebude to mít chybu.
Druhá Jana, Jana K. se ptá na blechy! Jano, já si myslím, že se ptáte zřejmě na plankton. Rozhodně se Vám ale nebudu smát, jak jste se obávala. Za prvé, také jsem začínal a z dětství si pamatuji, že se tak planktonu všeobecně říkalo. Používal se také termín vodní hmyz.
Moje vzpomínky na dětství a mého dědu jsou protkány našimi výlety k rybníku, kam jsme právě na blechy chodili.
V blízkém budoucnu budu psát článek na téma plankton, protože se mi na tento námět sešlo několik dotazů, ale zatím na vysvětlenou: je to asi tak. Vodní blechy se planktonu začalo říkat zřejmě proto, že pohyb těchto živočichů připomíná jakési poskakování. Proto zřejmě blechy.
Setkáme se s tím zvláště u buchanek(Cyclops) a u perlooček(Daphnia), kterých je ale mnoho druhů.
Karle S., techniku zhotovení akvária a jeho opravy můžete sledovat v posledním pokračování.
Nejmenovitě můžu odpovědět, že akvaristiku provozuji aktivně téměř 30 let, ale již od dětství jsem se o vodní svět velmi zajímal. Měl jsem zkrátka to štěstí, že můj děda byl veliký milovník přírody a akvarista a já byl u všeho s ním.
Mimochodem, první akvárium jsme spolu vypustili na koberec, když mi bylo asi tak 5 let a babička na to vždy s kyselým úsměvem vzpomínala. Měl jsem na tom prý velký podíl!
Jo a děda vždy přidal, že vynadáno dostal tehdy pouze on a dodával, že nespravedlnost vládne světem. No zkrátka jak jsem již napsal, mám krásné vzpomínky….
Zdena Z. se ptá na vodu. Již dávno se nenosí voda ze studánky. Použijte vodu vodovodní, zapojte filtrování a alespoň jeden den nechte vodu odstát. Pochopitelně by měla být čirá a vyhřátá na potřebnou teplotu. Všeobecně na pokojovou nádrž okolo 23-24 °C.
Ono záleží na druzích ryb, ale budete-li nakupovat ryby, předem zatelefonujte! Vyplatí se Vám to.
A poslední dotaz není vlastně ani dotaz. O svátcích jsem řešil jednu katastrofu po telefonu s Jirkou. Nakonec jsme na to přišli a já to uvádím z toho důvodu, že by se Vám moje rada mohla také hodit.
Telefonoval mi Jirka, že se mu najednou začaly v akváriu objevovat mrtvé rybičky. Hejno se hromadilo v rohu akvária a ryby přestaly žrát, ale voda byla čirá. Co teď?!
V tomto případě byla pomoc jednoduchá, i když Jirka zavolal pozdě. Zachránili jsme pouze část hejna.
Zkrátka, dostal v minulosti od jakéhosi akvaristy radu, že pokud filtr teče, je to dobré. Toto je velký omyl a již stál mnoho ryb život.
Filtrační hmota je sice plná bakterií, které odbourávají svou činností nečistoty, ale vše má své meze. Kapacita filtrů není nekonečná a při překrmování či přerybnění se filtr přesytí a nastává zpětný efekt. Filtr nejenže nefiltruje, ale naopak vypouští do vody v akváriu stále větší množství jedu. Jde o dusitany, které vyřazují funkci červeného krevního barviva.Ryby se vlastně nakonec udusí. Děje se tak i přesto, že je voda křišťálově čistá. V pokročilém stadiu již nepomůže ani rychlá výměna vody, protože ryby mají otravu v krvi.
Ony bakterie se nazývají nitrifikační a jejich funkci vyřadí i použití antibiotik při léčbě ryb. A tak je potřeba pravidelné čištění filtru i kontrolu hodnot vody v akváriu.
A opět musím upozornit na tu nejdůležitější věc, NEPŘKRMOVAT!
Jiří Růžička
0 komentáøù