Dnes opáčko z některých základů akvaristiky

11.06.2016 | Žádné komentáře

A je to tady opět a musím napsat, že se opakování v tomto případě vůbec nebráním a dokonce jsem si ho dal do programu. Jde o kulatá akvária a dnes tedy pouze v krátkosti, protože jsem tady v Článcích o nich psal již mnohokrát a tak je možné se podívat do historie.

Kulatá akvária, přesněji koule ze skla, ve kterých se pokoušejí mnozí chovat už klasicky závojnatky, jsou pro tento účel NEVHODNÁ!!! Jsou v reklamách, knihách pro děti, na letácích a dokonce i na logech mnoha odborných firem. Je to pochopitelně špatně a podobná podobenství jsou velmi na škodu. A nejen nám, ale hlavně těm závojnatkám. Stalo se tak v historii a bohužel dodnes si neseme tu tíhu špatného příkladu.

Prodávají se ponejvíce akvária od pěti do deseti litrů a ta se hodí tak pro pěstování sukulentů, nebo jiných druhů rostlin, ale rozhodně ne pro chov ryb! Důvodů je pro toto tvrzení několik, ale už objem nám napoví, že je něco špatně. Závojnatky, nebo karasi jsou velké ryby i do objemných akvárií, natož do samotky, vyrobené ze skla v podobě koule.

Samotná etologie těchto ryb nám umožňuje nahlédnout do nitra rybího organismu a třeba jejich orientační schopnosti nám napoví, že ač se na pohled nic neděje, ony se necítí dobře. Je pravda, že si na tento stav asi po čase přivyknou, ale to asi vězeň v cele také. Závojnatky jsou ještě ke všemu hejnové ryby, velmi společenské a cítí se dobře v prostoru se svými druhy. Pokud je oddělíme, tak zkušené chovatelské oko záhy pozoruje stres a odlišné chování než měly doposud. Je to jednoznačný důkaz toho, že společenské zaměření těchto ryb je pro ně velmi citlivá záležitost.

Dále je nutné neustále obměňovat vodu za čerstvou, protože se do těchto akvárií velmi obtížně instaluje technika a závojnatky potřebují čistou vodu a pokud možno s nízkým obsahem dusíkatých látek. To lze v tak malém prostoru zajistit pouze výměnou vody. Dalším důležitým ukazatelem jsou jejich exkrementy. Platí za tzv. rychlorozpustné a ve vodě nadělají skutečně velkou rotyku. Stačí potom sebeméně překrmit a voda v kouli se promění v močůvku plnou dusíku!

Těch „ale“ by bylo moc, ale to nejdůležitější „ale“ je to, že v tak malých koulích se skutečně závojnatky nemají chovat, je to v podstatě jejich týrání!!!

Žábry

Žábry jsou základní­ dýchací­ orgán ryb. Jsou umí­stěny v žaberní­ dutině, která se nachází­ po stranách zadní­ části rybí­ hlavy. Spočí­vají­ na žaberní­ch obloucí­ch a jsou zakryty skřelemi (žaberní­mi ví­čky). Žaberní­ch oblouků jsou čtyři páry a právě na jejich zadní­ straně jsou umí­stěny různé útvary, např. plátky, lí­stky, řasy, které jsou napojeny na krevní­ oběh ryb. Voda, kterou ryba nabí­rá tlamkou, odtéká jednosměrně přes tyto útvary, skrz které se kyslí­k z vody vstřebává do krve.
Žábry nejsou ale pouze orgán, který slouží­ rybám k dýchání­. Mají­ ještě ví­ce důležitých funkcí­.
Žábry ryby využí­vají­ k vylučování­ některých odpadní­ch látek z těla a jsou rybě dobrým indikátorem a regulátorem některých chemických procesů.

Pro úplnost je dobré se zmí­nit o žaberní­ch tyčinkách. Jsou to útvary, které slouží­ jako ochrana dýchací­ch útvarů. Jsou umí­stěny před nimi, to znamená naopak na přední­ straně žaberní­ch oblouků. Tyto tyčinky slouží­ též pro shromažďování­ drobné potravy, kterou ryba nakonec pozře jako větší­, připravené sousto.
Tyčinky jsou u různých druhů rozdí­lně početné. Dá se všeobecně ří­ci, že u dravců jich je méně.
Rád bych se zmí­nil, že tyto důležité orgány jsou velmi citlivé a lehce zranitelné. Proto je nutné dát dobrý pozor při dávkování­ léčiv či jiných chemikálií­. Může totiž lehce dojí­t k jejich popálení­ či jinému poranění­ a ryba se velmi rychle udusí­.

Proto při otravě ryb v pří­rodě lze vidět rybí­ chudery, jak se již z poslední­ch sil snaží­ na hladině zí­skat kyslí­k a beznadějně lapají­ po vzduchu. To už ale bývá pozdě. Vážné poškození­ rybí­ch žáber je vzhledem k tomu, že ryba brzy uhyne, již nevratné.
Různé typy a počty uložení­ žaberní­ch tyčinek a žáber slouží­ též jako vodí­tko k bližší­mu určování­ druhů ryb.

Jiří Růžička

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Červen 2016
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...