Vzkazy 2014/18

2.11.2014 | Žádné komentáře

Školačka Helenka se ptá na paví očka, a zda bych nemohl něco napsat o svých zkušenostech s touto rybkou. A jednu perličku, když byla ještě menší a její táta přinesl domů hejno těchto barevných rybek, říkala jim lampiónky…

Pokud se historické záznamy nemýlí, živorodka duhová, paví očko, tedy Poecilia reticulata, je přítomna v evropských akváriích již 105 let a je u nás asi nejdéle chovanou a asi i nejznámější vejcoživorodou rybou. Ještě pro úplnost bych rád dodal, že tato skvělá rybka pochází z Jižní Ameriky a popsána byla 1859.

Původní dovezené ryby nebyly rozhodně tak tvarově a barevně variabilní a lišily se od dnešních, vyšlechtěných podob. Na internetových stránkách je možné vyhledat přírodní formy těchto ryb a porovnat je s dnešními, tedy vyšlechtěnými varietami odchovanými akvaristy z celého světa. Laika rozhodně překvapí odlišnost těchto forem a asi by nikdo neznalý nehádal jakoukoliv příbuznost. V akváriích odchované ryby se liší velikostí, tvarem těla i barvou. To vše je v kombinaci velmi pozoruhodné. Musím ještě upozornit na tu skutečnost, že téměř veškeré odchované variety se odlišují též nárokem na chov i v reprodukčních obyčejích.

Tyto rybky se vyskytují v akváriích celého světa a jejich obliba je skutečně obdivuhodná. Vyhovuje jim čerstvá voda a bohatá, přírodní i uměle vyrobená potrava. Rozhodně není dobré podávat jednostrannou stravu. Kombinace krmiva je důležitá pro chov i další odchov a je dobré v ní počítat i s rostlinnou složkou. Při intenzivním chovu je nutné podávat potravu bohatou na bílkoviny i tuky a počítat s tím, že samičky po „porodu“ potřebují zvláštní péči z důvodu zachování jejich tělesné vitality. Jinak hrozí brzká devastace těla a úhyn. Tyto anomálie po porodu souvisí s neznalým zacházením a podceněním důsledné starosti o ryby v reprodukční fázi.

Zjednodušeně řečeno, s vykladenými maminami musíme zacházet jako v bavlnce, a nejen u pavích oček! Po porodu nepřendávejte samičku do chladnější vody! Pokud zvyšujete při samotném porodu teplotu na původní hodnotu je nutné ji snižovat postupně. Ale zbytečné zvyšování teploty u pavích oček nedoporučuji, a když, tak maximálně o dva stupně C, než je v chovné nádrži. Zbytečně přehnaná teplota nutí samičku předčasně porodit a v některých případech můžete přílišným zvýšením teploty vyvolat i potrat. Osvědčila se mi teplota kolem 24°C s tím, že v porodnicích může být o dva stupně Celsia více. Máte-li tu možnost, chovným samicím podávejte živé nitěnky, ale pozor na jejich stav a kvalitu! Rozhodně nedoporučuji nitěnky zamražené.

A ještě jedno doporučení, pokud je to možné, nejlépe se pavím očkům daří v akváriích s častou výměnou vody, nebo v akváriích, kterými voda přímo prokapává či protéká.

Pozor na stará akvária (vzkaz pro všechny, kdo podobně uvažují)

Psal jsem o podobných věcech nedávno a dnes se o tom zmiňuji jen proto, abych znovu upozornil všechny na nejrůznější možná úskalí používání starších a neprověřených potřeb. Jde o používání levných a zvláště pak starších potřeb pro akvaristiku. Dnes tu mám konkrétní příklad z praxe a to dokonce ten nejtypičtější.
I když je náš obchůdek situován v malém městě, přichází k nám čím dál víc lidí a to zejména na poradu. Jako obchodníka by mi to mělo vadit, ale jako akvaristu duchem i tělem mě tento stav velmi těší. Zrovna tak se přibližně před půl rokem u nás zastavil pár dříve narozených lidí a svěřili se mi s tím, že by rádi akvárium, a co že by k tomu vše potřebovali. Jejich důvod byl prostý a to, že si akvárium budou zařizovat je přání jejich malého vnoučka. Důvod jasný, cesta k němu také.

A tak jsme se dali do běžného postupu s tím, že se u mne několikrát zastaví a vyslechnou potřebný díl teorie, a že potom už to bude pouze otázka času. Po třetí návštěvě byla základní část mokré edukace dokončena a já se těšil, že do našeho cechu přibudou další vyznavači krásy podvodního světa. Jak jsme řekli, tak i udělali. Tedy já tak udělal, ve chvíli, kdy jsme se opět sešli a potřebné pomůcky včetně akvária byly připravené, sdělili mi šťastní mladoakvaristé, že už nemusí vše kupovat, že „to“ dostali téměř zdarma od známých, a že…

Takové příběhy dobře znám a tak jsem ani nebyl nemile překvapen z toho, že jsem nachystané pomůcky vrátil do regálu, jen jsem považoval za nutné jim předat moje téměř celoživotní zkušenosti. Konec konců, situace starších lidí s průměrným důchodem není až tak nejrůžovější a tak je toto chování zcela pochopitelné. Varování jim vzhledem k výhodné ceně starších potřeb tak jako tak nepřišlo až tak významné a tak jsme zůstali u ryb a zakládání nového akvária. Akvárium jsme společně zprovoznili a přišel den, kdy si děda s bábinkou přijeli pro první ryby.

Byl to jejich šťastný den dvakrát, protože si přivezli čiperného vnoučka, který do toho výběru měl také co říci. A co naplat, akvárium bylo přece hlavně pro něj, ne? Vše bylo v pořádku a vše proběhlo tak, jak mělo. Vnouček byl nadšen a děda s babinkou též. Během měsíce jsme přidali ještě další ryby a jejich téměř osmdesátilitrové akvárium bylo po dvou měsících, jak mělo být. Žádné mimořádné situace, žádný zákal, žádné problémy. Tedy spokojenost na obou stranách. Tedy zatím…

Není to ani týden, kdy se doslova připlížili do obchodu a s vážnou tváří mi sdělili, že zažili strašnou noc, a že akvárium už nechtějí, zda bych ho někomu nemohl nabídnout, že by za něj mnoho nechtěli. Stalo se přesně to, o čem jsme hovořili a na co již mnoho let upozorňuji. Akvárium „povolilo“ a během noci se téměř osmdesát litrů rozlilo po přízemí rodinného domku.

Co na to říci? Je to stále stejná písnička a bohužel „to“ bude asi tak dál. Počáteční finanční nároky se zdají být vysoké, a tak ušetříme, když je obejdeme zkratkou, ale zkratky, pokud je skutečně dobře nepoznáme, bývají začasto velmi zrádné. Tento pravdivý příběh bohužel se špatným koncem připomínám všem, kdo se chystají k podobnému kroku. Pokud nemáte povědomí od koho a jaké potřeby nakupujete, nedělejte tak, je to krok do neznáma a mohl by se vrátit v podobě, o které se zdá všem akvaristům v těch nejhrůznějších snech.

A nakonec ještě jednu perličku, i když jí zpochybním to, co jsem psal výše, ale berte to prosím jako zcela výjimečný případ a dovětek k dobrému. V roce 1979!!! jsem v akvaristice u mého váženého a znalého přítele, akvaristy pana Milana Chvojky ve Zverimexu ve Spálené ulici v Praze zakoupil topné tělísko, které používám dodnes a krom stěhování, za tu dobu 3x, je nepřetržitě v provozu, tedy 35 let! Neuvěřitelné co?

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Listopad 2014
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...