Tak začínáme pátý rok!

15.08.2010 | Žádné komentáře

Jsou tomu již čtyři roky, kdy jsme začali na těchto stránkách s pravidelnými články a s poradnou. Žádný strach, podrobná a zdlouhavá statistika nebude! Článků je za tu dobu „hrubo“ přes dvě stovky a odpovědi na maily již asi dva roky z počítače mažu, neboť zabíraly mnoho místa v poště. Přístupů na stránky DAJANA PET je opravdu hodně a letošní rok podle dosavadních čísel opět přibudou. To je pro nás jasný důvod k tomu, abychom v této činnosti pokračovali a pokud je to možné, abychom alespoň po internetu pomáhali začínajícím, ale mnohdy i pokročilým akvaristům. No co, zkušenosti se vždy hodí, ne? Bude-li tedy třeba, jsme tu!

Láďo, ta mrňavá a krásná „napodobenina“ pavího očka bude zřejmě Poecilia wingei. Mezi akvaristy je známá jako endlerka. Doufám, že jsem se zas až tak nespletl, ale popis na ně sedí a podobnou rybku z království živorodek neznám. Na druhou stranu ale vím, že tyto rybky jsou v poslední době ve velké oblibě a z toho usuzuji, že píšete zrovna o nich. Jsou to malé živorodky z povodí Amazonky. Doporučuji jen nepřehánět to s teplotou. 25°C jako maximum bohatě stačí. Budete-li přitápět ke třicítkám, už tak krátkověká živorodka bude ve Vašem akváriu ještě o něco kratší dobu. Bylo by též dobré poslat foto, jestli ho máte.

Endlerka je v podstatě hejnová ryba a za krátkou dobu se jimi Vaše akvárium bude jen hemžit. Pozor ale na tvrzení, že se hodí do tzv. miniakvárií. Je to přece jen živorodka a tak bych doporučoval dostatek prostoru a dobrou filtraci. To z toho důvodu, že její nedokonalé trávení a množství exkrementů je přece jen větší, než u stejně velkých teter. Daří se jí v zarostlém akváriu a jejich hejno je nádherné jak svým projevem, tak barevností čilých samečků. Zkrátka, pěkná podívaná! Vodu snášejí, tito doslova trpaslíci, velmi tvrdou a tak bych doporučoval v případě měkké vody úpravu některým z vhodných přípravků. Chcete-li si uchovat čistou linii, nechovejte je v akváriu s pavími očky. Jejich populace se bez problémů kříží.

Miloši, článek z 31.1.2007 je právě to, co potřebujete! Tam se dovíte o dýchání ryb a o všem s tím souvisejícím. Vraťte se tedy proti proudu času a vyhledejte tento článek, protože ryby zdaleka k dýchání nepoužívají pouze žábry.

Důležité sdělení pro všechny, kdo rádi krmíte. POZOR! Překrmené akvárium znamená smrt pro jeho obyvatele. To není fráze a hlavně, právě překrmení se většinou nedává do souvislosti s problémy v akváriu, protože jeho důsledek má zpoždění. Nikdy při překrmení se vlastně nestane nic zvláštního, ale v teplé akvarijní vodě nastává proces rozkladu organických látek velmi brzy, zkrátka, bakterie „makají“ jako o závod a následná tvorba amoniaku a další jeho transformace jsou též dílem bakterií a ty si dávají práci s tím, aby se rozklad v teplé vodě urychlil. Co to znamená? V tom konečném důsledku otravu! Rybí organismus přestane přijímat kyslík, protože krvinky ztratí tuto schpnost. Dejte si proto pozor na překrmování a vůbec, čím vlastně krmíte. Rozhodně se to vyplatí nejen Vám…

Kdybych si dal tu práci a spočítal, kolikrát jsem již varoval před překrmováním, možná bych se sám tomu číslu divil. Mimochodem, jsou to právě a opět bakterie, které mohou pomoci zvládnout kalamitní situaci při překrmení, ale prostě to nestihnou. Tvorba jejich kolonií je přece jen o něco pomalejší, než příchod problému s dusíkatými látkami. Když už se to stane a „ujede“ Vám při překrmení ruka, vezměte hadici a zbytek ze dna nádrže odkalte. Tím je věc vyřešena a nemusíte si dělat starosti.

A dnes poslední vzkaz naší čtenářky Marie. Její akvárium je celkem v pořádku, ale má ráda akvarijní šneky, tedy plže. Již po několikáté si zakoupila takového krasavce v obchodu, ale po krátkém čase se šnek začal…no prostě rozpadat. Začínalo to vždy tak, že zbarvení povrchu ulity ztratilo vybarvení a zprvu se objevily bílé skvrny. To postupovalo a za nějaký čas se ulita doslova rozpadla a šnek uhynul. Marie udělala dobře, že v dopisu napsala místo svého bydliště, tedy, že je krajanka ze severu. Mám pocit, že přesně vím o co jde!

Milá Marie, máte zřejmě v akváriu měkkou vodu a vodní plži potřebují na stavbu své ulity vápno. Je-li vápno obsaženo ve vodě pouze v minimálním množství, tedy v takovém, které nestačí na stavbu ulity, ta se za krátký čas začne v podstatě do měkké vody rozpouštět (tzv. hladová voda) a celá se později rozpadne. Toto se dá kompenzovat podáváním potravy se zvýšeným obsahem vápna. Takových výrobků najdete na trhu poměrně slušné množství.

Mám-li zůstat doma, stačí se podívat na stránky WWW.DAJANAPET a tam najdete hned několik vhodných druhů potravy. Doporučuji například některé z tablet. Jsou kompaktní a nezapadají mezi kamínky ve dně. A ještě jednu fintičku: plžům dávejte jednu tabletu do akvária až večer po setmění. Ve dne ji ryby pozřou a šneci „ostrouhají“!

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Srpen 2010
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...