0
0

Dobrý den, potřebuji pomoci. Mám menší zahradní jezírko s pár koi kapry a perlíny, avšak je stále zelené. Chtěl bych se zeptat zda-li to bude vadit v zimě, kdy voda zamrzne (otvor v ledu udržuji). Může to ohrozit ryby? Děkuji za odpověď.

  • Jáchym položil(a) dotaz před 3 roky
  • poslední úprava 3 roky
0
0

Dobrý den.

Jáchyme , na to se mi nepříjemně odpovídá. Toto je daň za ošizené provedení rybníčku / jezírko je přírodní , ne umělé / . Velmi pravděp. chybí cirkulace přez čističku , UV lampu , odhadnul bych malé nebo žádné tolik potřebné
tzv. pobřežní mělké zóny – nejlépe s orobinci , jejichž kořenové systémy mají úžasnou čistící / chemicky / schopnost ……….atd…….atd…… Většinou to mívá finanční důvody , protože FUNKČNÍ RYBNÍČEK / i celkem malý – s pár kubíky / si vyžádá několik desítek tisíc kaček ………a i v něm ! se sem tam “ dokážou dít věci “ …..
Vše záleží na tzv. biorytmu nádrže – a ten je přímo ovlivněn typem vstupní vody / chem ! / , počtem ryb a jejich produkcí čpavku , Vašim krmením / a jeho rozkladem – fosfor , m.j. / , typu a množství kytek , zaclonění části hladiny jejich listy / omezení světla pod hladinu / ……..atd….atd……
Rybníčkům bez průtokové filtrace se hanlivě říká “ rybn. zelených vod “ .
Většinou to zkolabuje / osobně mám zkuš. tak kolem 5 roku , ale sem tam se najdou i “ větší haluzáři“ / .
Na druhou stranu ale musím přiznat , že jsem byl volán k několika totál. úhynům drahých KOI přátel , kteří skutečně nainvestovali , jejich rybníky s kořenovými čističkami , super filtracemi , výkonými UVčky……… a nádhernými drahými rybami byly fakt !! “ drahokamem “ zahrad. / …..navíc o problematice toho věděli hjodně ! /.

Ale k Vám :

Až ryby přestanou sbírat , snížil bych vodu – tak na holínky , příp. broďáky , rýžovým koštětem bych ometl stěny i dno , nechal to klesnout a potom CO NEJLÉPE odsál kalovkou. DOPLNIL ČERSVOU VODOU NA PLNÝ STAV – a už nekrmil.
Na JEDNU STRANU = nebo na jednu lavici ve STŘEDNÍ HLOUBCE !!!! / ne na dno ! / bych umístil KOSTKU VZDUCHOVACÍHO STROJEČKU / akvaristický = miniodběr / a nechal jej CELOU ZIMU BUBLAT. !
Nezamrzne celá hladina , nebudete RUŠIT hybernující ryby SEKÁNÍM LEDU a zároveň si rybníček může “ odfouknout “ kdyby tam přeci jen něco zůstalo a chtělo HNÍT.
Umístění vzduchovací kostky do STŘEDU nebo k vrchu VODNÍHO SLOUPCE proto , aby proud bublin NETOČIL CELOU VODOU = a dole by byly celou zimu cca 4°C = teplota , ve které ryby hybernují. POKUD MOŽNO – NERUŠIT JE !!!!! Mohou “ vstát “ , vmrznout do ledu ……atd…….

K barvě vody :

Ve většině jezer a rybníků je více či méně “ zakalená “ voda. U KOI je max. snaha o její průzračnost , aby jste se jejich krásou mohl těšit při každém pohledu a ne jen tehdy , když si kapřík přijede z hladiny zobnout mouchu nebo Vaši vločku či granuli. V čisté vodě ihned poznáte kondici ryb , nástupy nemocí , poranění , stav dna , porosty stěn , ……..atd….. Ve vodách s vodním květem či jinak zakalených nepoznáte nic.

A L E : barva vody nerozhoduje / jen estet. / a POKUD UHLÍDÁTE JEJÍ CHEMICKÉ HODNOTY , máte velkou šanci si své ryby užít několk / i více !! / let.
PRAVIDELNĚ !! měřte čpavek , NO2 a alespoň ještě pH .
A V LETNÍCH HORKÝCH A DUSNÝCH DNECH ******** OPĚT !!!!!!! HODNĚ VZDUCHUJTE ! ***********
==================================================================================

Mechanická očista před ZAZIMOVÁNÍM ====== ******* KAŽDÝ !!!! PODZIM ******* . / …….. JEDINKRÁT to kámoš neudělal a 6ti letí krasavci všichni mrtví / .

NEPŘERYBNIT , NEPŘEKRMIT. V nastávajícím průůů oblému ihned vyměnit hodně vody , SILNĚ VZDUCHOVAT
a teprve potom hledat příčinu. Pokud ji najdete = PŘESNĚ a CÍLENĚ !!!!!! ji odstranit . Léčit jen ! v chemicky
nezávadných !!!!!! vodách = proto okamžitá výměna velké části obj. rybníčku.

Pěkný rybníček a zdravé ryby.

Slávek.

Zobrazení 1 výsledku
Vaše odpověď

Please first to submit.

Na Vaše dotazy odpovídá…

Ing. Bohuslav Filip

Ing. Bohuslav Filip

náš specialista na akvaristiku

tel.: 737 522 306
email: bohuslav.filip@gmail.com
skype: bohuslav.filip