0
0

Dobrý den,
před čtrnácti dny jsme v akvariu vyměnili filtr, starý se rozbil. Postupně začaly hynout rybky, nejdříve neonky, potom skaláry, čichavci. Rybky byly jako by obaleny pavučinkami s bublinkami. Vyměnili jsem část vody, ale úhyn pokračuje. I v akváriu to na stěnách vypadá jako by tam byly pavučinky. Nevíme co to mohlo způsobit.
Děkuji.

  • Renata položil(a) dotaz před 4 roky
  • poslední úprava 4 roky
0
0

Dobrý den.

Filtrační jednotka je až na výjimky / velmi málo ryb na velký a ZAROSTLÝ ! objem / to nejcennější , co v nádrži máte.
JE LI “ ZABĚHLÁ “ !!!!! , ČISTÍ VODU NEJEN MECHANICKY , ALE PŘEDEVŠÍM *** CHEMICKY *** / viz. nitrifikace /.
Pokud filtr měníte nebo jakkoli vybijete velmi důležité nitrifikační / “ hodné “ / bakterie , např. horkou vodou při jeho praní , nebo např. léčbami – chemií , stane se nefunkční – a to do doby , než se tzv. zajede , tzn. než se kolonie nitrifikačních bakterií opět uchytí. Princip nitrifikace si prosím vyhledejte na netu. DŮLEŽITÉ.

Podle Vašeho popisu bych si tipnul / ale jen tipnul/ na otravu , spojenou s bakteriálním problémem.
Domnívám se , že to bude složitější , selhal tam celkově biorytmus , v době Vašeho zákroku s filtrem už mohla být Vaše nádrž hygienicky “ na hraně “ / např. špatné nebo žádné odkalování dna , kolaps Vašeho starého filtru , nevýměna vody …….atd…atd….. , prostě průůůů…. na spadnutí. A výměnou nového , biologicky “ syrového “ filtru jste to pouze dorazili.

………………. / znovu , opakovaně ……. , nechci se nikoho dotknout a prosím vemte to jako hezky míněnou radu : jednou jste se dali na chov ŽIVÉHO . Majitelé teplokrevných tvorů – většinou – “ vědí , co musí “ / očkování , odčervení , “ odblešení “ …….atd…atd… / .
Bohužel i “ studenokrevní “ , i ti slizcí , mají své životní a hygienické limity a MĚLI BYCHOM JE ALESPOŇ MINIMÁLNĚ OVLÁDNOUT. A v případě akvaristiky se jedná hlavně o pojmy nitrifikace , pH , NO2 !!!!! , NO3 , OKYSLIČENÍ a ***** BĚŽNÁ PRAVIDELNÁ ÚDRŽBA ***** . Nic nejde donekonečna samo. …….. / .

Pokud stojíte o další radu : VŠE ZALOŽIT ZNOVU. Nechat cca 3 týdny BEZ RYB. Jen filtrovat , svítit kytkám 12 hodin , ALE BEZ RYB. Potom vpustit jedince od druhů . Vše O.K. ? = doplnit stav.
Pečlivě odkalovat dno – zvonem , měnit vody , kontrolovat pH , a teplotu pro teplomilné druhy.

A AŽ BUDETE PŘÍŠTĚ MĚNIT FILTR . NÁPLŇ = TU NOVOU ***** DOBŘE *****a opakovaně promyjte teplou vodou / chemické zbytky /, pokud půjde o “ molitanový “ bloček a máte v něm díru pro nasazení = tu zašpuntujte korkovou zátkou , aby do díry nevnikl ancistrus – pokud vlastníte . Nedostal by se ven a uvnitř se rozložil / a velmi pravd. by se zopakovala dnešní situace / . Tento promytý “ molitan “ NECHTE cca 1 TÝDEN
V NÁDRŽI SE STARÝM FILTREM. Teprve POTOM je vyměňte. Pár dní po výměně VELMI ÚSPORNĚ KRMTE a denně měřte pH a NO2 :

S přátelským pozdravem

Slávek Filip

Zobrazení 1 výsledku
Vaše odpověď

Please first to submit.

Na Vaše dotazy odpovídá…

Ing. Bohuslav Filip

Ing. Bohuslav Filip

náš specialista na akvaristiku

tel.: 737 522 306
email: bohuslav.filip@gmail.com
skype: bohuslav.filip