0
0

Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat při léčbě. Na páru tilápií zebrovaných(cca 8letých) se před 3 dny objevily drobné bílé tečky, nyní se zvětšily až na 2-3mm,jako by z pod šupin vylézali paraziti. Ryby jsou klidné, potravu přijímají. Nikde na internetu jsem na nic podobného nenarazila. V akváriu jsou ještě ancistrusové-poslední přidáni do akvária cca před půl rokem-nejspíše původci nákazy. Děkuji Kárová

Obrázek
  • Julie Kárová položil(a) dotaz před 5 roky
  • poslední úprava 5 roky
0
0

Dobrý den.

Ancistry bych “ neobviňoval “ . Dle mého názoru se jedná o sporozoa / viz . výtrusovci /. Velmi šikovně jste to popsala = “ vylézající Z POD ŠUPIN “ , to je důležité a tipnul bych to stejně i bez fotky.

Jak postupovat při léčbě …… , toť otázka……. , komplikuje to výskyt ancistrů . Nesnášejí FMC …..

Vzpomínám , že se mi to také jednou / za 40 let / přihodilo , ale nevzpomenu si u jakého druhu ……. nicméně –
ryby jsem vylovil , jehlou – z čistého lihu jsem to odpreparoval , zakápnul silnějším akriflavinem / skalpelem nadzvednul onu šupinu a zakápnul = chvíli nechal působit / , po celou dobu ryby na boku = na ploché misce s trochou vody. Ošetřovaná strana na suchu . V mokré utěrce setřete hodně ochranného slizu . Potom jsem je obrátil a ošetřil 2. stranu. ………………….. jenže : já jsem si mohl dovolit vrazit je zvlášť do karanten. akvárií a dalších 14 dní je “ loužit “ v FMC / dlouhodobá léčba viz. mnoho předchozích odpovědí = použijte pomocný vyhledávač a kukněte i do ARCHIVU / .VE SPOLEČNÉM AKVÁRIU Vám to ancistrusi NEDOVOLÍ !

Po dobu léčby bych je oddělil !!! Neznám Vaše možnosti a RÁD ! to nechám na Vás. K léčbě bych dávkoval navíc
antibiotika / možné bakteriální napadení poran. míst /.

Za jak dlouho cysty dozrávají nevím , bude to jistě ovlivněno teplotou a možná i složením vody . I po uplynutí 14 ti denní léčby bych je držel v naprosté !!!! hygieně , precizně odkaleno !!! , v teplejší vodě a ještě nějakou dobu bych dávkoval AMAZON – a to do tak sytě hnědé , co Vám “ oči povolí “ . Ale ani kdyby jste na ryby skoro neviděl , neublížíte tomu – naopak. Zamezuje buněčnému dělení a celkově – parazitům se “ nelíbí “ . Acriflavin dtto .
Po léčebné kůře ryby zase klidně spojte. AMAZON ancistrům NEVADÍ = NAOPAK.

Všechna ANORGANICKÁ BARVIVA , využívaná v akvaristice , léčebné postupy , opakování , výměny vod , dávkování léčiv , doporučení i upozornění ……. najdete nesčetně krát v minulých odpovědích.

Tilápie jsou docela “ betonové “ ryby , žádná ramirezka či rhodostomka …….. , tak se dá snadno očekávat úspěch.
Otázkou zůstane , co si můžete dovolit a jak se k tomu postavíte.

Úspěch snad přát nemusím , při trošičce snahy se dostaví sám.

S pozdravem

Slávek Filip.

Zobrazení 1 výsledku
Vaše odpověď

Please first to submit.

Na Vaše dotazy odpovídá…

Ing. Bohuslav Filip

Ing. Bohuslav Filip

náš specialista na akvaristiku

tel.: 737 522 306
email: bohuslav.filip@gmail.com
skype: bohuslav.filip