0
0

Dobrý den, trápí mě opakující se úhyn teter měděných. Nemocný jedinec začne ztrácet barvu, hubne a někdy se objeví drobná deformace páteře na úrovni spodní části trupu směrem k ocasní ploutvi a v pokročilém stádiu, když je ryba hubená, má odstáté žábra. Potravu přijímají stále i po vypuknutí nemoci. U jiných ryb ve stejné nádrži, mám tam i jiné druhy teter, pancéřníčky a cichlidy, se problém nevyskytuje. Zkoušel jsem „na slepo“ přeléčit širokospektrálním přípravkem Esha 2000, ale bez nějakého trvalejšího výsledku. Údržbu neflákám, akvárko je hodně zarostlé rostlinami, strava pestrá … Budu Vám moc vděčný za radu. Filip

  • Filip položil(a) dotaz před 3 roky
  • poslední úprava 3 roky
0
0

Dobrý den.

Cizí přípravky mi nepřísluší komentovat. Pokud ale se podíváte na složení , nebo alespoň na nejjedovatější látku směsného přípravku , kterou by prodejce měl uvádět – hodně Vám napoví , jakou a PROTI ČEMU máte vůbec šanci.

Abych Vám dokázal pomoci , musel bych rybku / její části / prohlédnout pod mikroskopem.
Domnívám se ale , že pokud uvedu možnosti začervení nebo přítomnost bičíkovců , do jedné se trefím .

VŠECHNO , vč. lidí by se mělo odčervovat . Dnešní chovy jsou promořené ! Dříve , kdy možnosti importu nebyly tak příznivé , jsme měli chovy mnohem zdravější = a tím se vlastně česká akvaristika ve světě prosadila.
Krmilo se **** ŽIVÝM **** , ryby měly mnohem lepší imunitu …….atd….atd……

Tedy :

Bičíkovci ………………….. ENTIZOL od polské Polfarmy / úč. l. metronidazol / , 1 tabl. = 250mg ú.l. , dávkování 1 tabl / 40 l akvarijní vody. Po 3 dnech vyměňte 2/3 vody za stejně teplou a dávku zopakujte.
TOTO BYCH PROVEDL 4X ZA SEBOU = tzv. dlouhodobá léčba – 12 dní. / osobně – perfekt. zkušenosti !! / .
************ ALE POZOR ! = POKUD JDE o p r a v d u !! O BIČÍKOVCE. / tím samozřejmě NEODČERVÍTE ! / .

————————————————————————-

Oblí červi – NEMATODA / třeba viz. net / …………………. PRAZIQUANTEL , Niclosamid , 5% Flubenol od fi. Jansen / veterina , ú.l. flubendazol / …… a jiná moderní a u nás DOSTUPNÁ **** ANTIHELMINTIKA ***** = porada s veterinářem.
PSÍ A KOČIČÍ léčiva – např. DRONTAL nebo DRONCIT od němec. BAYER sice obsahují Praziquantel , ALE !! o celý ŘÁD méně než druhé složky , kterými jsou fenbendazol a pyrantel. Veter. jimi jdou pravděpod. proti nematodám i tasemnicím současně ……… , ale jsem stavař , potom Dajaňák …… , nikoli veter. ani lékař.
Každopádně s nimi nemám uspokoj. zkušenosti a své i ryby přátel jsem léčil pouze samostat. PRAZIQUANTELEM / ….. ale i niclosamidem…… , i flubenolem / .
Dnešní OBCHODNÍ NÁZVY antihelmintik obsahujících praziquantel neznám , ryby přez 10 let nedělám.

K O I přátel ale odčervuji i dnes čistým Praziquantelem.

Upozornění : antihelmintika která mi prošla rukama byla NEROZPUSTNÁ , posypával jsem jimi vlhké patentky, pokud jsem neměl = zakomponovával jsem je do “ papel “ na bázi hovězího srdíčka / do nich jsem vmíchával také antibiotika / bakterky / , xantiny na vybarvení , zeleninu , pivovar. produkty , spirulinu s chlorellou , moř. řasy ………. atd…. = zmrazil a pak rybám strouhal dle velikosti úst a to s příslušným léčivem pro danou situaci. JEN KRMNÉ jsem strouhával všem . Šulky – jako třeba jelita s léčivy jsem označoval barev. šňůrkami……. / .

—————————————————————

TAK TÍMTO BYCH ZAČAL = dle Vašeho popisu stavu ryb . Trefit jsem se nemusel , také může jít o SOUBĚH více problémů / abychom to neměli tak jednoduché /………… , ale to , co popisujete mně navádí na tyto 2 možnosti.

A aniž bych se eSHičky chtěl dotknout , mohu Vás ujistit , že ANI PROTI JEDNÉ !!! z uvažovaných variant Vám
NEPOMŮŽE ! ……………………….. / …………. F M C je směsný přípravek s MNOHEM !!!! větší razancí = někdy až na “ ostří nože “ , pro mnoho ryb dna dokonce nepoužitelný ……… , mně zachránil jistě i desítky tisíc ryb v různých velikostech , mnoha druhů ………. , ale hlavně proti červům = 0 !!! . S bičíkovci si nejsem zas až tak jist , ale určitě mohlo jít pouze o okamžité “ utlumení “ výskytu , nikoli o TRVALÉ vyhubení bez recidivy / .

……….. / častí a ideální přenašeči obou variant jsou SKALÁRY ……. , dokáží nakazit vše kolem sebe , přičemž samy s tím umějí často žít a sejít věkem. I u nich !!! ale stačí projít nějakým STRESEM , poklesne imunita – latentní se změní na invazi ……..a ámen / .

———————————————————————–

A poslední rada : Nejdůležitější je PŘESNĚ !!! zjistit , proti čemu stojíte .

Potom ZVOLIT *** NÁLEŽITÉ *** léčivo / *** “ NIC NENÍ NA VŠECHNO “ *** / – a to ani v akvaristice .

Na špatně !!! zvolená léčiva se může utvořit rezistence – a AŽ ! je někdy budete opravdu potřebovat = NEZABEROU. / hlavně u ATB / .

Zvolit způsob PODÁNÍ – orální do potravy nebo u rozpustných URČITOU !!! dávku do vody = koupele krátkodobé nebo dlouhodobé / oněch zmíněných 12 dní = 4 plné dávky po 3 dnech s výměnami vod /

Zvolené přípravky N E M U S Í !!!! působit na VAJÍČKA parazitů ===== potom ZOPAKOVAT léčbu např. po 14 dnech , 3 týdnech ……….. dle biokolotoče daného parazita , v závislosti na teplotě , typu vody ……… ale už Vám nebudu pěchovat hlavu …………………

Tak HODNĚ ŠTĚSTÍ ! , pěkné Vánoce i celý příští rok.

S pozdravem

Slávek Filip.

Zobrazení 1 výsledku
Vaše odpověď

Please first to submit.

Na Vaše dotazy odpovídá…

Ing. Bohuslav Filip

Ing. Bohuslav Filip

náš specialista na akvaristiku

tel.: 737 522 306
email: bohuslav.filip@gmail.com
skype: bohuslav.filip