0
0

Dobrý den, potřebovala bych poradit s rozmnožováním skalárů. Mám pár skalárů cca 4 roky a začali mi klást jikry a oplodňovat je. Starali se o ně příkladně oba rodiče, ale třetí den je sežrali.V akvariu jsou sami tvrdost vody (podle digitálního měřidla TDS Meter a jeho přepočtu tj. naměřená hodnota dělená 17,8) 8, pH (podle BEN-TEST 6,2-6,8, teplota vody 28 st.C.
Prosím poraďte, kde jsem udělala chybu.
Děkuji Saša

  • Saša Mikyšková položil(a) dotaz před 3 měsíce
  • poslední úprava 3 měsíce
0
0

Dobrý den.

Saši , TVRDOST VODY : dGH / deutsche GESAMT = CELKOVÁ ho“rte = dKH / KARBONATISCHE !!!!!! / + NdKH

========================================================================================

Tedy : Vámi naměřená tvrdost 8°N bude pravd. tvrdost CELKOVÁ . Důležité ale je , KOLIK °N z těch 8 TVOŘÍ ONA KARBONÁTOVÁ neboli UHLIČITANOVÁ , neboli Přechodná = protože jde odstranit varem ….. TVRDOST – viz. varné kovice , pračky ….atd .

Ještě jednou :

tvr. CELKOVÁ = UHLIČITANOVÁ + STÁLÁ

UHLIČITAVOVÁ …………….. VADÍ !!!!! VÝVINU JIKER A PLŮDKŮM *** “ měkovodních “ ryb / disci , skalára , tetry, …atd…/ .
Nežádoucí zvodnělý uhličitan = neboli hydrouhličitan vápenato hořečnatý / v přírodě Ca : Mg = 3 :1 , 2 : 1 / VADÍ VÝVOJI !!

STÁLÁ ……………………….. neodstranitelná varem a je tvořena většinou sírany , proto se o ní hovoří jako o SÍRANOVÉ.

V akvaristice máme měřeníčka na tvrd. CELKOVOU a UHLIČITANOVOU . Stálá se neměří , získá se odpočtem

dGH – dKH ( °N ) . TOTO VŠE JEN PRO ÚPLNOST a PRO VYSVĚTLENÍ NEÚSPĚCHU .

*************** POKUD SI AKVARISTA TYTO SOUVISLOSTI = včetně VODIVOSTI ( microsiemens ) a pH pro DANÝ DRUH NEUVĚDOMÍ , nebo je IGNORUJE …….. MÁ SMŮLU . ***************** / většina akv. stejně praktikuje metodu “ POKUS – OMYL “ / .

PROTO pro tyto tzv. PROBLEMATICKÉ měk.vodní ryby připravujeme tzv. VÝVOJOVÉ VODY , s hodnotami CO NEJBLIŽŠÍMI hodnotám VOD JEJICH DOMOVINY.

Vaše otázka jistě bude znít – JAK JE MÍCHÁME .

Je více způsobů , ALE VŽDY ZA ***SOUČASNÉHO MĚŘENÍ !!!! ***

Příkl . : demi voda nebo destilka nebo kondenzát / kotelny / nebo z odvlhčovače nebo dešťovka nebo z reverzní osmozy / mluvíme o nich jako o vodách |“ NULOVÝCH “ / + PŘESNÝ PODÍL TVRDŠÍ VODY TAK , ABY dKH / °N / NEPŘESÁHLO !!!! přijatelnou míru pro TEN KTERÝ DRUH ryb.

: NULOVÁ voda + chemické navážky / většinou Ca Cl2 + MgSo4 / = laikům ale nedoporučuji , chemikálie jsou hygroskopické = váží vzdušnou vlhkost = a její hmotnost nám šidí vážená množství .

……………… pokud se Vy , nebo kdokoli ze čtenářů rozhodne toto vyzkoušet = VELMI DOPORUČUJI chemikálie VYŽÍHAT a teprve potom navažovat ……………

: NULOVÁ voda + např. VINCENTKA / ……… je to sice taková “ haluzovinka “ / , ale i laikům přináší po pár zkouškách DOCELA PŘIJATELNÉ VÝSLEDKY ………. a je to dostupné a proveditelné i pro dítě.

Už si to přesně nepamatuji , skaláry jsem dělával na PŘÍRODNÍCH VODÁCH / studánky / , kamarádovi u lesa tekla voda přímo na skaláry / nikoli ale např. na neonky / , ale pokud bych ji teď měl namíchat , zvolil bych : / a Vám doporučil / :

90 – 120 microsiemens vodivosti , dKH DO ! 1 °N a pH = 6,6 , 6,7 .

Rodičům jsem ale jikry ODEBÍRAL na třecím “ podkladku “ = umělohmotný list s přísavkou , jikry nechal ve vývojové vodě ovívat proudem jemných bublinek a neoplodněné nebo plesnivějící z listu drátkem s ohlou špičkou vyšprtával a ihned odsával. Vodu v elementkách jsem lehce barvil ACRIFLAVINEM a naším AMAZONEM.
Pokud budou plůdečky těsně po vykulení viset v pravidelných “ řetízcích “ z listu = máte VELKOU NADĚJI , že se krásně rozplavou . Pokud ano , možno OKAMŽITĚ krmit čerstvě nalíhlou artemií. Začít POUZE trošičkou , přidávat a přidávat , dávečky SLEDOVAT a jakmile ji přestanou přijímat , nebo ji vyplivují – PŘESTAT . TOTO PAK BUDE PRO VÁS KRMNÁ DÁVKA.
Jak budou odrůstat = dávky zvětšovat dle přijímání. KRMIT 3X , pokud možno 4X denně . ARTEMIÍ NEPŘEKRMOVAT / příp. zbytek ihned ODSÁT !!!!!! = rychle umírá a DOKÁŽE ÚPLNĚ ZDEVASTOVAT ono malé množství elementkové vody / .
******* PAMATUJTE SI TO ******* !!!!!

Jinak : skaláry jsou jednoduché na množení , odrůstání , ale v určitém chem. zatížení jejich vody DOCHÁZÍ K BAKTERIÁLNÍMU ZKRACOVÁNÍ PLOUTVÍ – a působí jako “ ořezaní “ = PROBLÉM PŘI VÝKUPECH !

Jde jich napráskat příšerné množství , jsou dobře prodejní / i na vývoz / , hodně sežerou a MILUJÍ ŽIVÉ KRMIVO !!!!
/ NÍTĚNKY , PATENTKY , KORETRY , LARVY vod. živ. – např . černých komárů , potápníků ,………. , žížaly …..mouchy…..atd…./ .

Téměř KAŽDÝ si je koupí do většího okras. akvária . Nedivím se – je to symbol akvaristiky. Miloval jsem Gold kopfy a Bicolory.

TAK , MILÁ PANAENKO , *** HODNĚ ŠTĚSTÍ *** s nimi , DRŽÍM PALCE !

Slávek

Zobrazení 1 výsledku
Vaše odpověď

Please first to submit.

Na Vaše dotazy odpovídá…

Ing. Bohuslav Filip

Ing. Bohuslav Filip

náš specialista na akvaristiku

tel.: 737 522 306
email: bohuslav.filip@gmail.com
skype: bohuslav.filip