0
0

Dobrý den,
poprosil bych o konzultaci, zda se jedná o bakteriální rozpad ploutví, či něco jiného? Jde o karase z jezírka, parametry vody měřím cca co 14 dní a jsou dlouhodobě v požadovaných hodnotách (NO2 a NO3 okolo 0, GH a KH okolo 9°, PH okolo 7,5) měřím však pouze proužkovým testem 6v1, takže výsledky asi brát jako orientační (jezírko s filtrací a UVC lampou). Na podzim jsem podával krmivo + betaglukan. Jezírko je však malé 1650l a počasí letošního jara s ním dost teplotně cloumalo a docházelo k velkým teplotním výkyvům (až o 4°C den/noc), po kterých se tato nemoc objevila. Vaši poradnu jsem se snažil pročíst a jestli je to bakteriální, tak dle Vašich dřívějších komentářů asi bez ATB není záchrany? Pokud ATB neseženu tak pak karase „zlikvidovat“? Aktuálně je v karanténním akváriu, ale nešel jsem již na dalším v jezírku. Nerad bych přišel o celou obsádku. Původně jsem jej odlovil, neboť polehával na dně a byl apatický až v karanténě jsem našel bílou skvrnu na ocasní ploutvi. Apatičnost se již zpravila, je čilý, potravu přijímá, jen je málo plachý a po „léčbě“ přípravkem Medic pond + sůl 2250 ppm se přidaly vypouklé oči.
Je to mé první přezimování. Jezírko založeno v květnu před rokem a do letošního jara byl pouze 1 úhyn, kdy se karásek poranil v pobřežní zóně.
Přikládané foto od sebe dělí 4 týdny v karanténě.
Děkuji za předání cenných zkušeností.

Obrázek
  • Ondřej položil(a) dotaz před 1 rokem
  • poslední úprava 1 rokem
0
0

Dobrý den.

“ Apatičnost “ a “ poléhávání “ nedokážu posoudit , ALE JINAK MÁTE RYBU V DOKONALÉ KONDICI , krásně postavenou , s netknutými ploutvemi / tedy pokud se dá na obr. rozeznat / a i s pěknou kresbou.

U karasů bych to moc neřešil , jakmile se Vám nebude některý líbit – odlovit do karanténky / klidně do černé plast. vaničky pro menší betonáže = OBI aj. / + OHŘÁT na cca 28°C + FMC – 1ml / 100!! litrů vody. Držet min. týden , podle potřeby zopakovat do nové PLNÉ lázně. ****** SLUŠNĚ VZDUCHOVAT !!! ****** .

Problém ale vidím ve “ vypoulení očí “ . MOHLO ! by se jednat o tzv. jarní viremii kaprovitých ryb , nespec. vodnatelnost = napnutí kůže vlivem vodn. exudátu = zježení šupin ……….. potom POKUD VŮBEC !!!!! by něco pomohlo – pak JEDINĚ ATB , navíc v opakovaných dávkách ……… = lepší utratit.

Tolik obecně. Protože na fotkách vidím jen vitální a “ čistou “ pěknou rybu. Tu bílou skvrnku / plísničku ?? / by mělo FMCčko + teplota rychle a spolehlivě odstanit.

******** Jen v podobných “ karanten .“ případech rybě POSTUPNĚ a OPATRNĚ SROVNEJTE TEPLOTY ******** před jejím navrácením do rybníčku.

DO BUDOUCNA : VŽDY !!!!! na podzim , až ryby přestanou přijímat potravu – rybníček DETAILNĚ !!!! odkalit , “ odřasit “ , odstranit co nejvíce organ. hmoty , aby v zimě pod ledem NEMĚLO CO HNÍT.
I tak ale – po vypnutí filtrace a UVčka ***** UŽ NEKRMIT **** , nainstalovat VZDUCHOVÁNÍ = a vzduch. kostku umístit do cca
VRCHNÍ TŘETINY vodního sloupce , = aby jste neprotáčel SPODNÍ VRSTVY VODY / cca 4°C / , ve které ryby hybernují.
Vzduchování zabrání zámrzu CELÉ hladiny = a pokud by již vznikly nějaké plyny = UN IKNOU do ovzduší .

Princip dlouholetého fungování okras. rybníčku NENÍ SLOŽITÝ – ale i on MÁ !!! SVÉ ZÁSADY . A k jejich narušení stačí kupodivu MÁLO. ………………… / ………..většina kamarádů a známých , kterým jsem vozil ryby to “ pohřbila “ v rozmezí cca 5 – 8 let.

………../ ……. můj nejlepší a oblíbený klient v slzách naplnil 3 popelnice 60 a více cm KOI – PEČLIVĚ BAREV. VYTŘÍDĚNÝMI A DOPLŇOVANÝMI . , ………..3 VODOPÁDY , VELIKOU KOŘENOVOU ČISTIČKU , dokonalou filtraci , mohut. UV , ryby při kontrolách v NAPROSTO !!!!! DOKONALÉM STAVU . ………………….. a NAJEDNOU……..tak se to většinou stává / .

Přeji výjimku !!!!

Slávek Filip

Zobrazení 1 výsledku
Vaše odpověď

Please first to submit.

Na Vaše dotazy odpovídá…

Ing. Bohuslav Filip

Ing. Bohuslav Filip

náš specialista na akvaristiku

tel.: 737 522 306
email: bohuslav.filip@gmail.com
skype: bohuslav.filip