0
0

Dobrý den ,

mám velký problém v pátek večer jsem zjistila ,že se betě slepili konečky ploutví, v sobotu jsem na radu ve zverimexu koupila Eshu 2000 ,ale dostala jsem se k zahájení léčby až v něděli ráno , to již měla ryba slepené ploutve kompletně a ráno jsem našla 2 gavúnky vidloocasé a jednoho otíka mrtvého nic na nich nebylo vidět , jen jeden otík těsně před smrtí dělal jakoby vývrtky okolo osy těla. Dnes ráno jsem našla mrtvou betu a teď odpoledne dalšího gavúnka mrtvého , ostatní 2 gavúnci a 4 otíci normálně rejdí po akvárku a baští .Jen na gavúncích jsem si všimla pár teček na konečcích ploutviček a ráno asi ten co umřel měl u zadečku takový červený větší hovínko. Akvárium založeno před cca 7 týdny , 128 litrů 80x35x45 , vnější filtr tetra 800 ,dno černý volcáno od Rataje výměna vody 2x týdně 30litrů ,teplota 25 stupňů. Prosím poraďte jak pokračovat s další léčbou ,aby jsem mohla pořídit další rybky a neumírali my .

Děkuji

Jitka Komárková

Obrázek
  • Jitka položil(a) dotaz před 6 roky
  • poslední úprava 6 roky
0
0

Dobrý den.

Jitko , vím ,že by jste nejraději obdrželi jednoduché odpovědi a návody , jak z problémů ven.
Někdy to dokonce vámi popsané chování ryb či symptomy jednotlivých nemocí umožní , nebo mi dovolí , abych
“ nestřílel MOC vedle “ . Ale i to se může hravě stát , protože vaše ryby nevidím , nemohu změřit parametry vody, čerstvě ! uhynulé rybky nemohu rozříznout a prohlédnout , příp. mikroskop . .
Hodně z vás se také domnívá , že problém je ……. řekněme “ JEDNODRUHOVÝ “ = že se jedná o jednu nemoc , o jednoho parazita …….. a už neuvažují , že původce zla MOHLO být nahromadění odpadních látek , úhyb hodnoty pH ……. , nedostatek O2 , odumření nitrifikačních bakterií ve filtr. hmotách ……atd….atd….. ====
SOUHRNĚ ***** STRES ****** , který dokáže “ SPUSTIT “ tzv. LATENTNÍ formy nemocí , se kterými by ryby MOHLY v ideálních podmínkách žít , aniž by ryby poškodily. Latentní forma nemoci jde vyjádřit jako
MOMENTÁLNĚ V BIOLOGICKÉM KLIDU.
Stresy však dokáží vyvolat “ probuzení “ …….. a později nemoc přejde do invaze.

A nyní k Vaší situaci = popořadě , jak zmiňujete :

SLEPENÍ PLOUTVÍ – normálně bych hledal VENKOVNÍ parazity / VIZ. CHILODONELLA , COSTIA , TETRAHYMENA , KRUPIČKA , OODINIUM ……… / , kteří to “ načnou “ , než se uchytí plísně / viz. saprolegnia a achlya / ……. , než to zachvátí BAKTERKA , která to většinou dorazí ……. , než se vlivem SNÍŽENÉ IMUNITY “ probudí “ ****** VNITŘNÍ PARAZITÉ ****** , jejichž přítomnost POZNÁTE VĚTŠINOU , AŽ JE JIŽ POZDĚ.

Chci Vám ukázat , že problém NEMUSÍ být nutně jednorázový nebo jednodruhový , jak jsem to dříve nazval.

NAOPAK ! – velmi často se stává , že “ JEDNO otevře dveře DRUHÉMU ……. , to pak třeba třetímu …….. , pak na to vlítne BAKTERKA …….. a pokud ryba neumře hned nebo velmi rychle , nakonec umírá na selhání imunity – celkově zdevastovaná.

Tolik obecně – pro přiblížení možností.

A i u Vás mám takové neblahé tušení , že se Vám tam SDRUŽILO , nebo postupně nasčítalo více problémů.

Jen si nejsem jist , CO byla první PŘÍČINA ……..a CO již “ pouze “ DŮSLEDEK. Tzn. co ryby zpočátku oslabilo = a co z oslabení profitovalo.

Slepení ploutví skutečně mohl být výsledek působení VENKOVNÍCH parazitů , většinou dravých nálevníků .
Mohla už to zachvátit i bakterka. Plísní by jste si všimla = a popsala je.

TEČKY NA KONCÍCH PLOUTRVÍ ………. , dobře , zase by šlo o venkovní parazity …….. = oodinko – vel. okolo 0,1 mm , krupice do 1 mm ………. toto všechno by snad bylo možno zvládnout dostupnými přípravky ……. a SNAD ! i tou eSHou / se vší úctou k výrobcům / , i když zkušenosti nejsou zrovna optimistické = ale toto znám pouze ze “ zpětných vazeb “ zákazníků a SÁM JSEM NIKDY NEPOUŽIL – už k jejímu , pro mně málo
razantnímu složení / jak jejich 2000 , tak EXITU . Pokud chci účinek těžkého kovu – u nich Cu , tak používám roztok síranu měďnatého či koloidního stříbra = pozor !!!! na Vaše Otocyncly a ancistrusy , a skoro všechny ryby dna ……. a pokud chci kombinace anorganických barviv = sahám po F M C , které ale také není doporučitelné PRO VŠECHNY RYBY !! – blíže nechci rozepisovat./ .

A za další = CO MNĚ NEJVÍC MATE = je nekoordinované plavání Octoc. . TO JE PROBLÉM , který rovněž NAZNAČUJE VÍCE MOŽNOSTÍ.
Takhle by se ryba mohla chovat např. při OTRAVĚ / např. “ ujetou “ chemií vody , NO2 , pH , ……ATD……

ALE TAKÉ invazí vnitř. parazitů / bičíkovců , nematod / .

ALE NAPŘ. TAKÉ – zdevastováním žaberního systému PŘEMNOŽENÝMI VENKOVNÍMI PARAZITY , tzn. ve finále NEMOŽNOST OKYSLIČOVAT KREV a odvádět odpadní látky přez žábry.

TAK , a teď sama posuďte , jak se k tomu postavit …… , mám li “ hrábnout do mraků “ …… , hádat a chytračit ….. , NE , TO NEJDE. POKUD SE VE VAŠICH DETAILNÍCH POPISECH , FOTKÁCH , popsaných SYMPTOMECH DOKÁŽU JAKŽ – TAKŽ ORIENTOVAT , múžu z toho zkoušet něco vydedukovat ….. a taky to dělám.
Ale některé případy mi “ zůstávají skryty “ = zvl. ty “ sdružené “ ……. a neumím odhadnout PŘÍČINU a vidím
pouze DŮSLEDKY. To mi nestačí.

Váš případ spadá do této kategorie . Lituji.

Pokud se VÁM !!! podaří jednotlivé možnosti od sebe oddělit ===== potom naprostou většinu léčeb najdete
na těchto stránkách Poradny ======= VE STARŠÍCH ODPOVĚDÍCH / viz. též “ ARCHIV “ / a pomoci si můžete vyhledávačem , kam zadávejte názvy nemocí , problémů , léčiv …..atd…..
Nemoci a jejich léčby vám popisuji se všemi náležitostmi – popis , léčiva , dávky , opakování , výměny vod , časy …….. , ale také se specifiky , snášenlivostí rybami , varováními a upozorněními.

Pokud v nich něco z “ domácího dění “ poznáte , mohou Vám být vodítkem.

Hodně štěstí a ÚSPĚCH !!

Slávek Filip.

Zobrazení 1 výsledku
Vaše odpověď

Please first to submit.

Na Vaše dotazy odpovídá…

Ing. Bohuslav Filip

Ing. Bohuslav Filip

náš specialista na akvaristiku

tel.: 737 522 306
email: bohuslav.filip@gmail.com
skype: bohuslav.filip