0
0

Dobrý den,
ráda bych se na Vás obrátila s dotazem na parazitárního onemocnění u ryb a jak jej zaléčit (a jestli dělám správně).
Máme relativně nově založené akvárium (60l), do kterého jsme přikoupili 6 neonek, které se po 3 dnech pořízení (a bohužel přidání do společného akvária) okrupičkovali – parazit ichthyophthirius. Rovněž jsem pozorovala, že 1 rybka gollden molly má 1 drobnou, ale vypouklou tečku.
V petshopu, kde jsem nakažené ryby pořídila mi bylo řečeno, že je to stresem a že se to stává s tím, že mi prodali přípravek Sera Costapur na zaléčení kožovce.
Zvýšili jsme rovněž teplotu v akvárium, zhasli, dávkovali přípravek, přidali i sůl – 6 lžic (doporučeno v jiném zverimexu po ukázání fotografií). U neonek krupička po 5 dnech léčení vymizela, ale u živorodek mám spíše pocit, že se zdravotní stav zhoršuje. Ložisko u ocasní ploutve je větší a u jiné ryby než na začátku léčby, na jiné ryby se to nešíří, ale často rybky plavou u hladiny (bylo mi řečeno, že je to hledání potravy).

Substrát odkalujeme často, vodu měníme 1/týden cca kolem 1/3 – teď v době léčení jsme měnili více s tím, že tam dáváme přípravky pro lepší složení (Easy balance, Aqua safe atd dle dávkování).

Ráda bych se proto zeptala, zda je léčím správně, když se to zhoršuje? Jedná se o kožovce, když jsou to bulky, které se zvětšují? Je třeba přidat sůl nebo změnit přípravek?

děkuji mockrát za radu,
Lucka

Obrázek
  • Lucka položil(a) dotaz před 3 roky
  • poslední úprava 3 roky
0
0

Dobrý den.

Pěkně nafoceno. Domnívám se , že by mohlo jít o sporozoa / viz. net / . Rozhodně se nejedná o krupičku , poznáte to podle vystouplého okolí bílé hlavičky . Moliny na to sem tam trpí. Pokud jsem to zaznamenal u svých chovných samic , skalpelem nebo dezinf. jehlou jsem nadzvednul přilehlou šupinu , bílou hlavičku odstranil a místo zakápnul acriflavinem. Omezuje buněčné dělení.Vyhojilo se to a neopakovalo.
Vaše ryba vypadá v kondici , pokud mi fotka dovolí , nevidím chybu. Hlavně pamatujte , že to jsou “ teplomilky “ a ryby vyloženě na “ ZELENOU POTRAVU “ ! Vyvarujte se hodně proteinových a tučných krmiv ! Roďte je v porodničce bokem , ne v akváriu – trpí stresem a o mladé přijdete. Do porodničky jim dejte dost. kytek a umístěte ji na KLIDNÉ ! místo . A TO AŽ !!! V DOBĚ TĚSNĚ !!! PŘED PORODEM / poznáte podle silného prohloubení prsou a z močopohlavní papilky vysune takovou “ minitrubičku “ . Vtéto době ji samci perman. nahánějí / .
Delší doba v porodničce jim nesvědčí .Vlivem stresů brzy stárnou , prohnou se a umírají předčasně.

S Costapurem nemám zkušenosti , používal jsem čistá anorganická barviva / acrifl. , malachit gr. , methylen bl. , nebo jejich směsné FMC – to mi zachránilo tisíce ryb, ale chce to s ním umět a nesnáší je ryby dna /.
K těm “ upravovačům “ vody se raději nebudu vyjadřovat. Pokud používáte vodu z vodovodního řadu = po vodárenské úpravě A JE DOBRÁ PRO VÁS , věřte , že bude stačit i naprosté většině ryb.
POUZE ! kdyby jste NÁHODOU nosem zaznamenala chlór , znamenalo by to , že jeho koncen. přesahuje 1-2 mg / l a potom bych vodu měnil častěji , ale po menších dávkách . Pokud NEMUSÍTE = NECHEMIZUJTE ! / a taky šetřete prkenici / ……., vím , že si děti rádi hrají na “ alchymisty “ , ale příroda si poradí . Pokud jí to ovšem dovolíte.

A CO TEN KORÁL V POZADÍ ????? / myslíte , že kdyby v zoo vyzdobili výběh ledního medvěda např. palmami , že by se návštěvníci nechytali za hlavu ?
Nemáte MOŘE ! Máte ryby z TOKŮ !!!! = tzn. OMLETÉ kameny , valounky , písek …… , žádné ostré “ hrady „……. a osobně bych se přimluvil bez lodních vraků , potápěčů , amfor ….. a podobných kýčů.
Po CHEMICKÉ ! stránce jste neudělala chybu = moliny opravdu upřednostňují tvrdší a zásaditou vodu / na rozdíl ale od NEONEK = měkčí , nakyslá / , ale po “ akv.- estetické “ je to děs. ……… , ale proti gustu ……..

S pěkným pozdravem

Slávek Filip

Zobrazení 1 výsledku
Vaše odpověď

Please first to submit.

Na Vaše dotazy odpovídá…

Ing. Bohuslav Filip

Ing. Bohuslav Filip

náš specialista na akvaristiku

tel.: 737 522 306
email: bohuslav.filip@gmail.com
skype: bohuslav.filip