0
0

Dobrý den pane Filipe.
Chtěl bych vás poprosit o radu jak ošetřit nalovený cyklop proti zavlečení cizopasníků do akvária. Čas od času zajdu nalovit trochu toho živého. Posledně jsem byl na jiném rybníku než obvykle a stalo se mi, že se mi osypaly ryby. S určitostí to nevím, ale tipuju to na oodinium, podle velikosti. Klasická krupice to nebyla, tu jsem měl kdysi a byla větší. Ryby jsem přeléčil a zbavil je toho.
Možná to živé byla náhoda a nemusí to s parazitem souviset, ale i tak by mě zajímalo, jestli se dá přenos z rybníka alespoň částečně eliminovat a jakým způsobem či dávkováním něčeho. A druhý dotaz. Zkusil jsem lovit v několika rybnících, ale planktonu jsem nalovil vždy celkem málo. Za asi půl hodiny osmičkování tak jednu deci na sucho. Síť z monofilu. Jak to dělají chlapi, že to mohou prodávat za 40 Kč kilo v mražené stavu? Asi ne všechny lokality jsou tak bohaté, ale vyzkoušel jsem jich určitě minimálně deset a situace plus mínus podobná. Moc děkuji za odpověď a radu. Mějte se fajn.

  • Novák položil(a) dotaz před 4 roky
  • poslední úprava 4 roky
0
0

Dobrý den pane Novák ,

obě odpovědi na Vaše dotazy budou snadné a doložím je svou praxí :

1/ ……………. Ošetření planktonu loveného v přírodě / živý , příp . zbytek zamrazit / – k vodním plochám / tzn. nejen k rybníkům , ale i zaplaveným propadlinám – jaro , požár. nádržím , parkovým rybníčkům s ptáky – dafnie , cukrovárenským odkalov. nádržím = moina – SUPER !!!! ……… / jsem VŽDY jezdil s nádobami s VODOU PO VODÁRENSKÉ ÚPRAVĚ = vodovodní a na cca 10 l kýbl jsem dávkoval cca 1 ml FMC . Do takto obarvené vody jsem plankton dával , docela nahusto = tedy pokud jej bylo dostatek.

Po návratu domů jsem PŘEZ SADU SÍT / spodní bylo z velmi jemného sítotiskov.tkaniny = na zachycení vířníků a nauplií cyklopu= pro čerstvé potírky / opatrně sléval vodu s cyklopem VE VZNOSU / živý / …….. a až začal vytékat “ splaz “ přidušeného a čerstvě uhynulého – ten jsem ROZCEDIL dle velikosti *** ZVLÁŠŤ *** = A TÍM JSEM HNED NAKRMIL , pokud zbylo – namrazil.

Frakce z VRCHU kýble / tedy to oddělené živé / jsem již v ČISTÉ vodovodní vodě přechoval v nádobách SE VZDUCHOVÁNÍM do většinou pouze druhého dne.

Pokud by jste v planktonu nachytal taky Bosminy / “ minidafnie „, rybám nechutnají , vytváří na hladině šum / , tak probublávání Vám je vyžene na hladinu v podobě pěny – a tu stáhnete třeba hustou síťkou , např. Hagen .

Jezdil jsem na živé prakt. denně / cyklop , dafnie , koretry , larvy černých komárů , pro potěry vířníky , ……. no a v sezony – na curovaren. laguny na fantastic. MOINU. Ta se mi potom v nádržích s rybami dna !! – pouze ! krásně líhla sama a někdy jsem ji udržel i v průběhu zimy. = na lehké přikrmení oblíbenců – super.
Nítěnkama a sezon. patentkama jsem se přiživoval , ale cyklopu jsem nikdy nenachytal tolik , abych jej prodával a ČASTOKRÁT jsem na tom byl jako Vy. Prostě jsem tam trčel tak dlouho , až jsem nachytal tolik , kolik jsem potřeboval. Někdy jsem míval mražené “ přebytky “ z úspěšných lovů ………. a tak dokola …….

Popsaná dávka FMC do vodovodní vody se mi léta osvědčovala , je to sice zhruba 10 násobek LÉČEBNÉ dávky v akváriích , ale cyklopy to statečně “ tráví “ a spíše hynuli hustotou v kýblech – kyslík , než vlivem FMCčka.
Samozř. jsem nebyl jediný , ale míchal jsem jej pro mnoho akva přátel – i mimo mé okolí.

NATAHAL JSEM SNAD TUNY ŽIVÉHO Z PŘÍRODY A ROZHODNĚ ***** NEMOHU ***** !!! SOUHLASIT S NÁZOREM , ŽE CO ŽIVÉ = PROBLÉM.
====================================================================================

…………….. jistě , chce se o to trošku postarat , rozcedit to , propláchnout , držet v čerstvých vodách …..atd…atd…

ale taky DRŽET STÁLOU HYGIENU v domácích nádržích ! ! ! ………… a ne všechno svalovat na živé krmení.

Chápu ale , že budu těžko přesvědčovat majitele 1 okras. akvárka – pro toho to může být KRÁSNÝ ALIBISMUS
proč sedět na zadku v teplíčku a nehnout prsem. Otevře dózu se “ SUŠENKAMA “ , dělá že nakrmil , ryby dělají , že se nažraly ….. a pokud nechcípnou , je vše OK. Max. překrmí a zakalí si vodu ………. = a zas je krmení na ……..
– a tak vznikají fámy , nepravdy , polopravdy……. , ventilované na všemožných fórech ……. v podstatě kýmkoli
/ i majitelem “ 2 krevetek a 1 gupky “ / .

Popis své praxe – jako odpověď na 1. otázku věnuji Vám a všem akvafandům , kteří jsou ochotni pro akvaristiku “ hodit kostrou “ , dopřát rybám jejich přirozené krmení , posílit imunitu , vybarvení………..
a SAMOZŘEJMĚ VŠEM PROFÍKŮM , kteří jsou závislí na ČETNOSTI SNŮŠEK , POČTU JIKER či MLADÝCH ,
NA RYCHLOSTI JEJICH RŮSTU do prodeje , probarvení a těles. konstituci. ………. / tady by to se “ sušenkama “ nešlo , tedy ŠLO , ALE POUZE !!!! JAKO ZMĚNU , DOKRMENÍ , DOBARVENÍ , spirulinou POSÍLENÍ IMUNITY , ……. / .

………………………………………..

2/ ………………. Lovená množství : Jasně , není lokalita jako lokalita. / již v té době “ kdy se Šemík učil skákat “ rozlévali staří akvaristé na hladiny malých rybníčků a tůní hov. krev z jatek ………, tam potom měli planktonu dost.
I plankton musí být z něčeho živ . Máme čističky , nemáme nítěnky ………. / Jsou ale i dnes lokality s větším výskytem vod. ptáků , meliorace , odvádějící nahnojené vody do rybníčků , vody pod jatkami , žumpy a septiky načerno odtékající do dešťových kanalizací , následně do rybníků ……….atd…..atd……. , záleží ale , jak je to ve Vašem regionu , kam až jste ochoten jet hledat …….. , ekonomika ……. , a v neposlední řadě – kolik toho spotřebujete.

A jak to dělají prodejci cyklopu ? RŮZNĚ . Může mít původ např. ve stát . či soukr. RYBÁŘSTVÍ , ve velmi bohatých ÚŽIVNÝCH ! lokalitách = a zase a/ – s PŘEPADEM – PRŮTOČNÝ = pod požerák položí do přepadu podobnou síť TÉ VAŠÍ – jen je několik metrů dlouhá a většinou má po délce zip pro snadné vysypání.
Po vypozorované době se vrátí , vysypou , propláchnou sak a vrátí pod přepad. A dokola , dokud je CO marastit.

b/ – NEPRŮTOČNÝ rybník , nádrž , propadlina …….. = přijedou k lokalitě s LODNÍM ELEKTROMOTOREM / používají na velkých jachtách pro vymanévrování jachty z kotviště u mola , rybáři při zavážení nástrah , lovu sumců ……..atd……… / . Motorek je připojen na 12V baterii , vytváří mocné proudění vody = a zase – do dlouhých sítí se zipem , různě konstrukčně upevněných před vrtuli strojku , do proudu vrtulí vháněné vody.
Je li lokalita navíc malebná – dokáží tam i bivakovat.

Ne sice “ na tuny “ , ale i z poměrně malého soukr. “ kačáku “ lze vyprodukovat úctyhodné množství kvalitního planktonu – a navíc víte , že tam nejsou ryby .
Slušné množství dafnie jde vyprodukovat i doma v bazéncích / samo nepíšu o paneláčnících …. / .

Úžasná MOINA se chytává pouze v období max. výskytu – záleží na místních podmínkách a počasí , zato když se zadaří , lze jí nachytat metráky = i jednotlivec. Většinou – co dovolí mražáky…….

V nádržích s rybami dna – pouze – se při krmení i zamraženou moinou z vajíček rozbují její výskyt , samozř. omezený a závislý na druhu jí přijímatelné potravy – většinou profituje z oněch “ sušenek “ na přikrmování.

KRUPICE / OODINKO = až 1 mm / okolo 0,1 mm , krupice – většinou směsná léčiva , oodinko – i velmi slabá koncentrace např. MĚĎNATÉHO přípravku . U OBOU POUŽITÍ !!!! – zjistit SNÁŠENLIVOST !!!! Vašimi druhy ryb. POZOR na ryby dna ! – ale nejen.

U VOD MĚKKÝCH A NAKYSLÝCH / horské studánky , ale i některé městské přivaděče , tzv. neonkové vody / SE VĚTŠINA LÉČIV PŮSOBÍ AGRESIVNĚJI než u vod tvrdších = vodivějších a zásaditějších .

Přeji bohatá loviště bez parazitů a patogenů, jen dávejte majzla = dnes téměř vše někomu patří. Většinou jde získat souhlas k lovu.

************** BYLY TO PŘENÁDHERNÉ , ADRENALINOVÉ ……. i finančně povzbudivé ROKY ************
…………/ dodnes jsem hrdý a šťasten , že mi bylo dovoleno zůčastnit se …………………. a posouvat ČS akvaristiku až na SVĚTOVÝ POJEM……….. / .

PŘEJI ÚSPĚCH !!!!!!

Slávek Filip

Zobrazení 1 výsledku
Vaše odpověď

Please first to submit.

Na Vaše dotazy odpovídá…

Ing. Bohuslav Filip

Ing. Bohuslav Filip

náš specialista na akvaristiku

tel.: 737 522 306
email: bohuslav.filip@gmail.com
skype: bohuslav.filip