0
0

Dobrý den,

obracím se na Vás po celkem dvou letech pročítání různých rad a diskusních fór o bettách a nemocích.

Trápí mě opakovaný problém s bettami, který už nevím, jak řešit.

Mám 30l nano akvárium, v něm jednu bettu, filtraci až na 150l s rozstřikovací rampou (Aquael Turbo filter 500), porézní substrát (unisoil), topítko nastavené na 26 stupňů – při nemoci ryby zvyšuji na 28 (Aquael Ultra Heater s LED indikací nastavené a skutečné teploty v akváriu). Dále mám 9 rostlin. Měřím pravidelně stav dusitanů a dusičnanů v akváriu. Měním třetinu vody každý týden a nepravidelně přidávám při výměně Seachem Pristine a Seachem Stability.

K problému. Bettám se v mém akváriu nedaří. Bettě se vždy začne v průběhu měsíců velmi pomalu rozpadat zadní ploutev a po půl roce je polovina ploutve roztřepená, rybka je ale jinak velmi aktivní. První bettu jsem léčila eshou 2000 a poté baktopurem – samozřejmě bez výsledku, zemřela po výskoku mezerou u krycího skla. Druhou bettu jsem objevila druhý den po přinesení z akvaristiky s krupičkou a bez třetiny zadní ploutve během jedné noci. Podařilo se mi ji úplně vyléčit po přendání do karanténního akvária bez filtrace a rostlin. Ale po měsíci a půl jsem ji přendala zpět a ploutev se opět začala rozpadat. Objevila jsem tou dobou Váš web, Furolin jsem nesehnala, tak jsem rychle zkusila alespoň širokospektré antibiotikum Amoksiklav. Neúspěsně a rybka umřela. Akvárium jsem důkladně vymyla, koupila další rostliny a po půl roce v něm mám teď týden další bettu. Důkladně ji pozoruji a všimla jsem si opět drobných změn v celistvosti ocasní ploutve.

Vím, bettu jsem si asi už neměla pořizovat, ale nechtělo se mi věřit, že je chyba v akváriu. Kolega má v práci bettu v akváriu bez topítka, rostlin, filtrace a plné řas už třetí rok a já se snažím a jsem už zoufalá. Taky už si říkám, že ji snad už ze zoufalosti přendám na pořád do karanténního akvária, když se jim tam nevím proč daří lépe.

Co mě ještě napadá – někdy mám trochu problém s mastnou hladinou, tak proto přidávám Seachem Pristine, pak zmizí. A na kořenu se mi tvoří trochu černá řasa, tak jsem proto dokoupila ty dvě nové rostliny. Tekuté CO2 mám, ale nepřidávala jsem ho pravidelně, tak s tím teď chci začít.

Moc děkuji za pomoc.

S pozdravem,
Kristýna Ž.

  • Kristýna Ž. položil(a) dotaz před 4 roky
  • poslední úprava 3 roky
0
0

Dobrý den.

Zajímavé , Kristýnko , zajímavé ……..
Máte to pěkně jasně sepsané , ale stejně bych ještě rád znal hodnoty Vaší vstupní vody a pokud v těch 30 litrech
máte ještě jiného živočicha kromě betty – tak JAKÉHO ! / ………. tady by MOHLO exist. vysvětlení.
Pokud je tam betta sama / bylo by to smutné / , nevidím jinou možnost než bakteriální problém.
Bakterie = ATB
Pokud jsem kdy míval bakt. problémy , používal jsem většinou Nitrofurantoin , ale i amoxycilíny , což jsou léčiva penicilínového typu. Ve Vašem případě / Amoxyclav / je do něj navíc zakomponována draselná sůl kyseliny klavulanové , proti enzymatickému působení. Mám s ním opakované zkušenosti – na rozdíl od Vás VŽDY ÚSPĚŠNÉ / co 3 dny výměna 3/4 vody a PLNÁ DÁVKA = 250 mg na 40 litrů vody = 4x za sebou = 12 dní při teplotě 34 °C = betta ochotně a krásně snese. Ale na rozdíl od Vás jsem NEMĚL KYTKY = odchovné nádrže , jen sklo a technika .

Velmi těžko se mi usuzuje , protože nevím , JAK ! proběhla vaše léčba amoxycl. . Pokud správně , potom by mohlo být možné , že typ bakterie může být na penicilínový typ léčiv rezistentní . / ……….nevím , já jsem jednotlivou rybu nikdy neléčil ……… ale v podobném případě bych ještě zkusil nějaké tetracyklínové – oxytetracyklín, nebo chloramphenicol ………. , nitrofurantoin se Vám bude špatně shánět……….

Názory k problému :

—— Používáte “ pečený jíl “ s obrovským povrchem a možností masívní VELMI DŮLEŽITÉ *** NITRIFIKACE ***
luxus ! / jen asi budete muset zatěžovat kytky ….. /

——- Váš filtr / polák / neznám / a nechce se mi jej hledat / ……… , ale takhle předimenzovaný filtr pro rybu “ klidných hladin “ ?? a na tento objem ? , netočí to moc s vodou ?
Nevymývají se nitrifikačky třeba nevhodnou hrubostí akvacitu …… , velkým průtokem ……. , mají dostatek potravy – i hodné bakterky potřebují potravu , aby kolonizovaly …..

——- Co se mi ale nelíbí – jsou ty Vaše přídavné srajdy / na nic , zrušte to – šetřete /
Nelíbí se mi zmínka o “ mastné hladině !!!!! “ . Nevím sice jak a proč , ale za určitých podmínek by to s průůů … mohlo souviset.

——– Na zkoušku !! odstraňte kořen / jeho změklé části dokáží pěkně pozlobit ! – nejeden případ v Dotazech .
a to se chlap dušoval , že tam už nemá žádnou organickou hmotu ……. , šlo ale o nálevníky …… , možná ale , že i bakterky by mohly profitovat ….. , záleží ale na celkkovém bio-chemo kolotoči …….. , NIC NETVRDÍM , jen hledám možnosti.

——– VŽDY kupujete bettu u STEJNÉHO OBCHODNÍKA ???? – pokud ano , ZMĚŇTE. Může to být problém jedné “ šikmooké “ farmy , z které to vozí.

——– A NA ZÁVĚR **** DOUFÁM **** , že s bettou nežije JINÝ TVOR , např. ANCISTRUS , který by jí mohl v noci “ olizovat “ , narušit tkáň = vrátka pro plísně , bakterie ……………

Přiznám se , že se NESNAŽÍM o širší komunikaci / nic jiného bych nedělal, už “ telefonistů “ mám až , až / , ale
v tomto případě by mně samotného zajímalo , kde by mohla být příčina.

POKUD O TO STOJÍTE – změřte mi pH vstupní vody , potom PŘED VÝMĚNOU a dGH . VODOVODKA nebo STUDNA ??? , pokud studna = CHCI ZNÁT MOŽNOST **** OKOLNÍHO***** potenc. znečistitele.

A ABYCH NEMUSEL SPISOVAT , RADĚJI ZAVOLEJTE , třeba se mi z Vás podaří ještě něco náhodně “ vypáčit “ .

737522306 – v podstatě KDYKOLI – nebojte se a nestyďte se ! NEKOUŠU .

Čaueček , Slávek

Zobrazení 1 výsledku
Vaše odpověď

Please first to submit.

Na Vaše dotazy odpovídá…

Ing. Bohuslav Filip

Ing. Bohuslav Filip

náš specialista na akvaristiku

tel.: 737 522 306
email: bohuslav.filip@gmail.com
skype: bohuslav.filip