0
0

Dobry den,
Ráda bych se s vami poradila ohledně chování mého skalara.
Akvarium 250l.
V zadní části akvaria je množství vhodných ukrytu v rostlinách nebo v jeskyňkách.
Obyvatele:2 krunyrovci skvrnití a 4 skalary (dva páry)
Jeden ze skalaru je velmi dominantní rikejme mu Trevor. Trevor nejdrive napadal druhy par, bohuzel jednu noc doslo k uhynu tohoto paru. Svoji parovou samicku nyní velmi agresivně napadá, pokazde kdyz vypluje z ukrytu. Přímo na ní čeká hodiny pred ukrytem aby jí mohl okamzite zahnatvzpatky. Zatím jsem ho umístila do jiného akvaria kde je sam, ale rozhodně to je provizorní řešení nemůže v něm zůstat. Napadá vás, prosím jak jim muzu pomoct? Upravit nějak rozložení akvaria, vice porostu a ukrytu. … Diky moc

  • Eli položil(a) dotaz před 4 roky
  • poslední úprava 4 roky
0
0

Dobrý den.

Skalára je typický reprezentant cichlid. Samci cichlid bývají v určitých momentech více či méně agresívní / pohlavní dospívání , třenice o samici , hlídání teritoria – “ venkovního “ , samice hájí “ vnitřní “ okruh , hlídání snůšky jiker – nejagresivnější , domin. mezi samci , dorážení na nemocnou rybu …….. / .
Abych mohl tipovat , potřeboval bych vědět , zda se jednalo SKUTEČNĚ o 2 páry , tzn. zda jste VIDĚLA od obou párů jikry . ANI TO VŠAK NEMUSÍ STAČIT , PROTOŽE I 2 SAMICE MOHOU spolu klást jikry / jedna klade , druhá imituje samce , pak se vymění. To se ale stává za NEPŘÍTOMNOSTI samců , což nebude Váš případ , protože popisujete u dominantní ryby typické samčí chování ,,,,,,,,

ALE SMRT CELÉHO PÁRU / nebo obecně 2 ryb / ZA JEDNU NOC …………. , to nevěstí nic dobrého a NEVĚŘÍM , že to má na svědomí domin. samec. TOTO SE NEDĚJE .

Dovedl bych si ale představit stejnou situaci s NEMOCNÝMI 3 rybami / 1 pár + 1 samice. / ……… ??? pár by mohl exnout vlivem napadení parazity , samice se doposud drží , ale k samci není “ vstřícná “ , naopak se skrývá………… ??? , ale nemohu být u toho , proto pouze dohad , možnost ………

Ne , nenapadá mně nic co by situaci zlepšilo . 250 litrů je pro 6 ryb absolutní přepych , domin. samec nemá žádné okolní rozptýlení , má spoustu času věnovat se ukrývající se rybě.

Zdravé ryby / až na výjimky druhů / se navzájem NEZABÍJEJÍ ! Zvláště pokud mají dostatek prostoru pro svá teritoria . Ty si sice hlídají , ale případné půtky se odehrávají pouze na “ venkovních “ hranicích.

Domnívám se , že Vaše ryby byly nakaženy …… a i zbylé budou. / na druhé straně je ale DIVNÉ , že přežívají ancistři / . Ti většinou pod skalárami dlouho nevydrží // bičíkovci , nematoda – typic. pro cichlidy – přenos na cokoli // .
Víc neumím , musel bych Vaše ryby vidět , příp . čerstvě uhynulé vypitvat a mikrosk. prohlédnout.

S pozdravem

Slávek Filip.

Zobrazení 1 výsledku
Vaše odpověď

Please first to submit.

Na Vaše dotazy odpovídá…

Ing. Bohuslav Filip

Ing. Bohuslav Filip

náš specialista na akvaristiku

tel.: 737 522 306
email: bohuslav.filip@gmail.com
skype: bohuslav.filip