0
0

Dobrý den, pane Filipe,
moc bych Vás chtěla požádat o radu. Předchozí dotazy jsem si načetla, ale jako začínající chovatelka betty potřebuji ujistit.
Před pěti týdny jsme si koupili samečka betty bojovnice. Byla hezky barevná, první den se zatáhlými ploutvičkami, zřejmě ve stresu kvůli změně prostředí. Další dny se hezky adaptovala, byla klidná, občas jsme jí přiložili na chvilku zrcátko (cca 4* za celou dobu). Přibližně před 3-4 dny se začala chovat divně, většinu času je v rohu, hlavou těsně pod hladinou. Někdy je i schovaná u dna. Pokud pluje, tak poměrně zmateně, rychle a zbrkle. Na konci ocásků se jí udělaly droboučké tečky (v barvě ocásku), okem zpočátku těžko viditelné. Nemá už tak jasnou barvu, jako by na sobě měla jakýsi film, na tělíčku i ploutvičkách. Na levém boku mám malou černou tečku, ale s tou jsme si ji už koupili a nemám pocit, že by se nějak zvětšila. Na krmení reaguje velmi dobře, vždy se těší, často skáče po rukou, že se až naráží na sklo.
Akvárko máme 10l s krycím sklem, bez filtrace, s kamínky, dřívkem a živými rostlinkami, vodu měníme každý týden, odstátou den předem a do akvárka pak přidáváme TETRA Betta Aqua Safe. Krmíme granulkami HIKARI Tropical Betta Bio-Gold, dopoledne a večer 3 kuličky.
Před asi 14 dny jsme jí přidali lampičku (podlouhlá, uvnitř LED pásek, mléčné stínítko). Na lampičku nereagovala moc dobře, byla vyplašená, plula zbrkle. To pouze ale první den, připisovali jsme to změně prostředí, na které nebyla zvyklá. Rostlinkám lampička svědčí a rybička si na ni též zvykla.
Vzhledem k tomu, že nám ve zverimexu řekli, že topítko nepotřebuje, nebrali jsme v potaz tolik rady z internetových diskusí, neboť majitel zverimexu je též vášnivý akvarista. Teď ale zjišťuji, že to byla možná chyba a topítko bude nezbytné, abychom se dostali na teplotu vody přes 25°C. Krmivo bychom měli zařadit pestřejší, lyofilizované, nebo mražené, jak jste zmiňoval jinde. Povlak na tělíčku nebo změna barvy-mohlo by to být plísní? Tečky na konci ocásku zase parazitální či bakteriální původce?
Řešení problému by tedy mohlo být následující: topítko, pestřejší strava, přisolit trochu vodu? zakoupit některý z přípravků eSHa nebo jiný?
P.S.: Do formuláře mi nešly nahrát fotografie, posílám je proto na email
Moc děkuji a přeji hezký den, Petra Kučerová

  • Petra položil(a) dotaz před 4 roky
  • poslední úprava 4 roky
0
0

Dobrý den.

Podívejte , nerad bych , aby to vypadalo nabubřele , ale internetové diskuse nečtu. V momentě , kdy se může vyjadřovat každý , kdo má ruce a počítač……. , zbytek si domyslete ….. Mnohdy fakt úsměvné komentáře …… , na to nemám čas.
Choval jsem 40 let ryby “ pro peníze “ , bylo to moje zaměstnání. Nemohl jsem si dovolit udělat mnoho chyb a pokud jsem se jich už dopustil , musel jsem se snažit je urychleně odstranit.

Vaši rybu nemohu posoudit / pochybuji , že by mi fotka pomohla , zvl. jedná li se o povlaky dravých nálevníků ….. /

Nechte si rybu připlavat v cca 45°úhlu k čelnímu sklu a zkuste posoudit BARVU povlaku / do šeda , do modra …./
a toto zkonfront. s literaturou = a v ní se dočtete i jak proti nim. / NAPŘ. chilodonella , costia ……atd…. /

Do polemiky s eSHou se vtáhnout nenechám , byl jsem zaměst. Dajany = a bylo by to neprofesionální.

Uteču z toho tak , že Vám popíšu svůj letitý postup.

………….. / …… sice mně už fakt nebaví stále DOKOLEČKA , DOKOLA psát , že **** BETTA JE TEPLOMILKA ****

= POPROSTE VAŠEHO “ SPECIALISTU “ AŤ JE TAK HODNÝ a nastuduje si , KDE ! betty žijí , PROČ !!! se jim asi
vytvořil přídavný dýchací orgán , PROČ VODA NEUDRŽÍ DOSTATEK KYSLÍKU ……..atd….atd…… , vášnivý akvarista …….. / .

Tedy : léčba podobného

34°C !!!!!!! po dobu min. 10 dní . K tomu antibiotikum proti bakteriálnímu napadení , ke kterému by po poškození dravými nálevníky velmi pravd. došlo !! Rybu bych koupal současně v / já pouze v F M C – 40 let praxe a důvěry / , ale NEVNUCUJI !!!!! a pokud má někdo vyzkoušena jiná barviva či metody , přeji mu úspěch.

………. / ……… býval jsem nucen léčit tzv. “ na hraně “ , aby to bylo spolehlivé a hlavně aby se nedostavovaly RECIDIVY . vývozci by na to rychle přišli a měl bych “ po jméně “ . FMC je poměrně razantní , VELMI ÚČINNÉ ,
ale ne vhodné pro všechny druhy ryb // hlavně pozor u “ ryb dna “ //

A T B : Z léčiv penicilínového typu jsem používal amoxycílinovou řadu / např. augmentin , ospamox , duomox , amoxyclav = s draselnou solí kys. klavulanové – proti bakt. enzym. působení………… , z tetracyklínů oxytetracyklin , chloramphenicol , chromycín pro zvířata …….atd……

Dávkování a chování se k ATB máte tisíckrát popsáno v minulých odpovědích / použijte i ARCHIV a pomožte si pomocným vyhledávačem / . Nemá smysl se stále opakovat.

SŮL : s málo solí – jako kdyby jste nic neudělali …. , s přemírou soli – můžete uškodit.

************* P O K U D !!!!!!!!!!!!!!!! VÍTE , CO a KOLIK na C O !!! použít ==== UDĚLEJTE TO ************
===========================================================================================

jinak se vystavujete metodě “ POKUS / OMYL “ .

Z běžných přípravků poškozuje kytky ACRIFLAVIN / v rukou odborníka **** VYNIKAJÍCÍ !!!! ***** a poměrně dobře snášené anorgan. barvivo====== SVÍTIT !!!! = jeho účinek roste s jeho rozkladem světlem /.
Mám na mysli / kytky / – jeho DÉLEDOBÉ použití.

“ TEČKY “ rovněž neumím posoudit . Jsou li bílé a do 0,1 mm mohlo by jít o oodinium , do 1mm o krupici ,
z pod šupin – o sporozoa ………. , viz. nemoci akv. ryb = LITERATURA.

Je to na Vás , PŘEJI ŠTĚSTÍ a ÚSPĚCH !!!!!

Slávek.

Zobrazení 1 výsledku
Vaše odpověď

Please first to submit.

Na Vaše dotazy odpovídá…

Ing. Bohuslav Filip

Ing. Bohuslav Filip

náš specialista na akvaristiku

tel.: 737 522 306
email: bohuslav.filip@gmail.com
skype: bohuslav.filip