0
0

Dobrý den, před týdnem jsem si pořídil do akvária dva přírůstky bichirka kalabarského. Dnes po týdnu jsem si všiml že oba bichirci mají zakalené oči. Nejsou úplně slepí, ostatním rybkám a rostlinám se vyhýbají. Krom bichirků mám v akvárku osm ancistrů a dvě parmičky žraločí a u nich se nic podobného neprojevilo.
Objem akvárka je cca 145 l vody, Ph vody je 5,8, teplota vody je stabilně na 26 °C, v akvárku mám trochu soli jako prevenci proti krupičce (asi lžíci soli na 50 l) a vzduchování mám na nízký výkon 24/7.
Po internetu jsem našel hromadu příčin a ještě víc způsobů jak to léčit.
Nechci o ně přijít a proto se obracím na Vás s prosbou o radu.
S pozdravem Petr

  • Šrajber Petr položil(a) dotaz před 5 roky
  • poslední úprava 5 roky
0
0

Dobrý den.

Pane Petře , prosím , než začnu uvažovat , sdělte hodnoty Vaší VSTUPNÍ vody / z kohoutku – z vod. řadu či studny /.
Vaše pH 5,8 se mi jeví jako příliš nízké a chci vědět , zda je hodnota snížena vlivem chovatelské praxe , nebo jestli Vám to takhle teče ze zdroje.
Zákaly očí bývají bakteriálního původu . Ve výjimečných situacích , A TÍM NECHCI STRAŠIT , může dojít k napadení motolicemi a v oku se potom odehrává přerod z cerkárie na metacerkárii , oko se zakalí , vyhřezne , může dokonce viset na očním nervu ……. , fuj . Toto mívá za následek nevyhnutelnou a trvalou slepotu. Vývoj motolic dvojrodých je ale složitý , nutný přez 2 mezihostitele a v akvaristice se vyskytuje velmi zřídka.

Pokud bychom tedy vsadili na bakteriální příhodu a měl bych popsat vlastní postup – tedy izolovat a ANTIBIOTIKA.
Před ukončením vlastní komerční akvaristiky , což je před cca 4 léty jsem s velkým úspěchem používal léčiva penicilinového typu , amoxycílinové řady – a sice Ospamox , Duomox , Augmentin , Amoclen …….. a Amoxyklav= s draselnou solí kyseliny klavulanové = proti bakt. enzymatickým účinkům , snižujícím vlastní působnost ATB.
Pokud jsem příhodu podchytil VČAS , vůbec !!! se nepamatuji , že bych byl neúspěšný.
K ATB jsem měl vždy velký respekt , nikdy jsem je nepoužil jako “ prevenci “ , VŽDY !!!! JSEM DÉLEDOBOU KŮRU DOKONČIL a nepamatuji se , že by to někdy zrecidivovalo ……., což se ale VELMI JEDNODUŠE MŮŽE STÁT při
laxním nebo nevhodném / viry / zákroku.
O léčbách ATB v akvaristice se můžete dočíst v mnoha dřívějších odpovědích / i v “ ARCHIVU “ / a pomožte si pomocným vyhledávačem , ať to nemusíte louskat všechno , to by jste měl na “ dlouhé zimní večery “ .

Ale vraťme se k případu . Jen úvaha : Vaše akvárko není objemově nic moc. Zvl. máte li Vaše ryby dobře živeny a v dospělé velikosti ……. , všichni jsou docela žrouti …….ancistři dokáží dno pěkně “ rozhýbat “ …… , parmy jsem sice v životě neměl , ale na výstavách jsem je vidíval ve slušných velikostech , temperamentní plavce ……… , no a jestli to pořádně krmíte ……… , nedivil bych se , kdyby hodnoty vody trošku poposkočily tam , kam nemají …….
PROTO chci vědět hodnoty vody vstupní – ještě neovlivněné chovem.

……………………………………

Pokud by jste už nechtěl psát – a ROZDÍL pH mezi vodou akvarijní a “ kohoutkovou “ by byl “ okatý “ / všimněte si , jak jsem tolerantní / , přimluvil bych se POUZE / pro začátek / za naprosté odkalení nádrže , tím odstraníte hodně vody . Dopusťte teplou čerstvou A PROMĚŘTE TO. Pokud se dostanete na pH vstupní vody , mohl by jste to považovat / snad / za dostatečně vyčištěné a hygienické.
Pokud ne , měňte vodu za čerstvou tak dlouho , až si budete jist HYGIENOU. Toto bych potom více přisolil a pomohl si Acriflavinem a Amazonem. / oba přípravky omezují buněčné dělení / . Přidejte na vzduchování a držte vyšší teplotu / těch pár dní bych s ní vyšplhal na 30°C / .

Také se mi sem tam u některého druhu zakalily oči , jednou mi přinesl kolega tlamovce , který měl oči potaženy jakoby bílým sametem ………. , ve všech mých případech pomohla okamžitá hygiena , teplota a nějaké anorganické barvivo , užív. v akvar. . U tlamovce jsem MUSEL sáhnout k ATB , ale i jeho jsme vyléčili , i když jsem z počátku “ lámal hůl “ , nevypadalo to vůbec pěkně. Dříve , ani později jsem takhle zanedbanou rybu neviděl.

Pokud ani po pár dnech v čistém a ošetřeném prostředí neuvidíte ZNATELNOU změnu , přikročte k ATB.

NEMÁCHEJTE si v tom ruce a až budete potom opět měnit vodu , nedopusťte , aby se vypouštěná dostala ke zvířatům pro lidskou spotřebu , ani volně do půdy. …………….. / USA si takhle zničily hodně spodní vody antikoncepcí ….. / .

Pokud Vaši afrikánci nemají oči úplně mléčně bílé , VĚŘÍM , že to spravíte delší špičkovou hygienou a pravidelným proměřováním ZÁKLADNÍCH HODNOT akvavody.

Vaši hádci jsou MASOŽRAVCI !!!!!! = NEZAPOMÍNEJTE NA TO / nitěnky , patentky , žížaly , rybičky nebo jejich kousky , játýrka , hov. srdíčko ……..atd……. ======= tímto vším budete i nadále dávat vodičce PĚKNĚ ZABRAT !

Nezapomínejte na to a pravidelně proměřujte. A mějte DOKONALOU !!!! FILTRACI .

Držím palce a přeji POUZE !!! úspěch.

Slávek Filip.

Zobrazení 1 výsledku
Vaše odpověď

Please first to submit.

Na Vaše dotazy odpovídá…

Ing. Bohuslav Filip

Ing. Bohuslav Filip

náš specialista na akvaristiku

tel.: 737 522 306
email: bohuslav.filip@gmail.com
skype: bohuslav.filip