0
0

Dobrý den
Mám založené už několikáté akvárium, tohle cca měsíc. Než byly dovnitř dány rybky týden bylo v provozu. Mám dané jen umělé kytky, filtr, topení i vzduchovaní, objem 60l. Vše ok až do tohoto týdne. Zemřely 4 rybky během 3 dnů, a dnes jsem objevila že některé kamínky na dně se zbarvily smaragdově zelenou barvou(nikoli jako řasa nebo něco podobného) a některé jiné na sobě mají hnědou krupici. Také jsme zjistili vyšší teplotu, tak jsme stáhli topení a vše se zdálo v pořádku, jenže pak jsem večer objevila tyto kamínky. Nevíte čím by to mohlo být? Proč tolik rybek najednou a ty kamínky? Co bych měla teď dělat?
Děkuju moc
Katka

  • Katka Nová položil(a) dotaz před 6 roky
  • poslední úprava 6 roky
0
0

Dobrý den.

Katuško , na takto položený dotaz se mi bude těžko odpovídat . Je pouze obecný , neuvedeny žádné hodnoty , °C ,
druhy uhynulých rybek , složení dna / kamínků / ……… , pouze doba do průšvihu = cca 30 dní.
S dekor . akvárii bez živých kytek nemám dlouhodobé zkušenosti , pouze s úplně holými odchovnými nádržemi , příp. s elementkami pro výtěry …… , jenže v těchto DENNĚ ! kontrolujeme hodnoty jejich vod = a to s ohledem na rybí druhy , plůdečky a rybky v různém stáří v nich umístěných. Jsou to vlastně skleněné hygienické “ klece “ , s ideálními parametry vod pro ten který druh ryb v nich , a s ideální a výkonnou technikou. TZN. , že žádný jiný chemismus / složení dna , výluhy z plastů um. kytek , nové umělohmotné filtrační hmoty ……atd…./ nemohou jejich vody ovlivňovat.

U Vás to může být cokoli – a tam já “ nedohlédnu. Včetně JIŽ nemocných nakoupených ryb , u kterých se to během transportního šoku / a případně prudké změny chemismu vody = obchodníkova xxx Vaše / dalo “ do pohybu “ ……… , ale samozř. se tam mohlo nasčítat VÍCE negat. jevů – pro mně rovněž neznámých .

Co dodat ? Akva bych založil klasicky – na dno říční štěrk = valounky !!! vel. “ čočka / fazole “ , žádné křemeny , žádné “ hrady „, vše OBLÉ = z proudících vod. Žádné uměliny , žádné vraky lodí , potápěče , vypouštějící bublinky vzduchu …….. a jiné nevkusné a nevhodné cetky.
A pokud nechcete SÁZET živé kytky , zvolte třeba úměrně velký kořínek Vašemu akvárečku , pěkně jej vyvařte ve velkém hrnci = až klesne / vypudíte vzduch / případně na jeho základnu přišroubovat kousek navrtané břidlice a toto zahrábnout do písku dna , a na něj rybář. vlascem přivázat trs kapradiny MICROSORIUM pteropus nebo např. tuholistý ANUBIAS barteri barteri , barteri var. NANA , do choulostivějších druhů k navázání bych nelezl …… no , a když by jste kytku chtěla z jakéhokoli důvodu / čištění , léčba ……. / na nějaký čas odstranit === vytáhnete to i kořínkem , vrazíte pod igelit ….. a dno máte celé k dispozici. Pak to vrátíte a přihrábnete.
Dřevo se chová mírně bakteriostaticky kytka na něm se rozroste a částečně “ čistí “ vodu , vytváří se sice křehoučký …… , ale “ biokolotoč “ – pro život a prosperitu ryb velmi žádoucí.
Pokud máte slušný !!! filtřík = pak už vzduchování “ bublinkami “ není nutné a někdy ani vhodné , protože vyrážejí CO2 z vody ……. a ten je nutný k asimilaci rostlin.

Tolik pouze RADA , na Váš dotaz smysluplně odpovědět nedokážu a věštit za každou cenu nechci.

S pozdravem
Slávek.

Zobrazení 1 výsledku
Vaše odpověď

Please first to submit.

Na Vaše dotazy odpovídá…

Ing. Bohuslav Filip

Ing. Bohuslav Filip

náš specialista na akvaristiku

tel.: 737 522 306
email: bohuslav.filip@gmail.com
skype: bohuslav.filip