0
0

Dobrý den pane Ing. Filipe,

před časem jste mi dobře poradil ohledně nemocné cichlidky ramirézové, kterou se nám úspěšně podařilo vyléčit z hlístic. Za to vám ještě jednou děkuji a rád bych Vás požádal o další radu.

Protože máme ve 120 litrovém akváriu teprve 1 ramirézku a 8 neonek, tak jsme o víkendu koupili samečka ramirézky a k tomu ještě 12 neonek a protože poučeni z předchozí nákazy, zřídili jsme pro ryby karanténu (25l nádrž v rohu místnosti kde je málo světla) se vzduchovacím kamínkem, topením a jedním větším kamenem. Po přivezení nových rybek jsme je postupně v sáčku adaptovali na vodu v karanténě a poté ze sáčku vylovili síťkou a dali do karantény. Po cca 2 hodinách kolem poledne umřela první neonka, pak do večera bylo vše v pořádku. Ale ráno nás čekalo nemilé překvapení a všechny neonky bohužel zemřely. Sameček cichlidky ramirézové byla jediná ryba která přežila. Myslíme si že zemřely na stres, protože jinak vypadaly v pořádku.

Nyní si nejsme jisti jak by měla vypadat karanténí nádrž. Chtěli jsme ji udělat co nejčistší , aby jsme mohli zpozorovat všechny příznaky nemocí (i hlístice na základě trusu atd.). Ale vypadá to, že rybám to moc nevyhovuje. Mohl byste nám poradit jak by měla vypadat karanténí nádrž? Máme ji založit podobně jako akvárium, tzn. stěrk na spodek, vysadit rostliny atd?

Ještě pár posledních informací k naší „karanténě“. Do akvária jsem vložil i list z mandlovníku, hodnoty vody po úhynu byly v pořádku: pH 7,2 dusičnany 10mg/l , dusitany 0,25mg/l , celková tvrdost vody 8 , voda kde žiji je bez chlóru.

Předem děkuji za Vaši radu
Ivo

  • Ivo položil(a) dotaz před 6 roky
  • poslední úprava 6 roky
0
0

P.S.

Po přivezení nových ryb v transportním sáčku DOFOUKNUTÉM !!! O2 , v transportní vodě obchodníka tento polžte na hladinu karanténky a srovnejte teploty.
POTOM jej otevřete , otvor maličko potopte , přinaberte trochu vody z karanténky , a vrch sáčku přehoďte přez okraj nádržky. Chvíli počkejte .
Znovu sáček otevřete , pokud je již dost plný , trochu odlejte do kanténky a přinaberte znovu trochu Vaší vody.
………odlejte , přiberte , odlejte , přiberte ……. AŽ USOUDÍTE , že jste srovnal POMALU a NENÁSILNĚ hodnoty , rybky si na změnu zvykly – vyloučíte šok. Jedná se hlavně o rozdíly pH a osmot. tlaku. V chladnu i teplotu , i když ze zimy do tepla to není tak háklivé , jako opačně.

Hodně úspěchů . Když jste to dokázal s ramirou = musíte mít cit a smysl pro věc ……
Slávek

0
0

Dobrý den.

Pěkně ! Vyléčit ramiru ve stavu Vaší fotky = pěkná práce. Není takových mnoho / a ani profíků /.

Nyní k novému problému : těžko se mi k tomu bude vyjadřovat , aniž bych viděl stav ryb PO KOUPI – před vpuštěním do Vaší vody .Tady se hned zastavím : Vy jste sice sáček s nakoupenými rybami VYTEMPEROVAL v karant. teplotě / a velmi dobře jste udělal , zvl. bylo li chladno / , A L E – potom jste ryby přelovil síťkou v vody PRODEJCE do možné !!! jiné “ chemie “ VODY VAŠÍ. …………… ale jen názor . Pokud chem. hodnoty vod byly obdobné , nemuselo samozř. k ničemu dojít a museli bychom hledat jinou příčinu.

Každopádně Vaše dGH = 8°N vyjadřuje poměrně slušně měkkou vodu a mějte prosím vždy na paměti , že měkké vody jsou pro chemické procesy a léčby celkem zrádné , totéž platí pro PŘEKRMENÍ a následující chem. procesy PO NĚM ……… , vše probíhá rychleji a nebezpečněji než ve vodách dvrdších.
Jen mi jaksi nesedí k 8°N dGH Vaše pH = 7,2
Pro tvrdší vodu by 7,2 pH bylo v pořádku a běžné / samo i více / , ale měkké vody bývají “ nakyslé “ ……… a mně by zajímalo , zda pH = 7,2 je ve Vaší vodě PŘIROZENÉ , či bylo po úhynu “ NĚČÍM “ zvýšeno na oněch 7,2 .

Za další : Podívejte , aniž bych to rozebíral ….. , norma pro pitnou vodu stanoví 0,5 mg/ l NO2 = dusiTANY
a 50 mg/ l NO3 = dusiČNANY .

dusiTANY / NO2 / je v akvaristice “ GRÓÓÓSE PROBLÉÉÉM “ !!!!! Váží se na hemoglobin a vlivem toho potom nemůže ryba na žaberních plátcích měnit plyny za O2 , neboli okysličovat krev. Velmi zjednodušeně by šlo napsat , že my to vyčůráme a ryba to “ vydejchá “ .
Osobně se domnívám , že za určitých chem. okolností může i Vašich 0,25 mg NO2 / l způsobit stav , který popisujete a moje OTÁZKA by byla ======== ***** ČÍM 0,25 mg NO2 / VZNIKLO ***** ,
=========================================================================

jak PŘESNÉ Vaše měření bylo ……….. čím , bylo měřeno ……….atd……… a neznám PŘESNÉ hodnoty Vaší vstupní vody , její ZDROJ , jeho čistotu , okolní možné znečistitele …….atd……

PROTO – vše berte pouze jako úvahy a snahu se něčemu vůbec přiblížit …….

V KARANTÉNCE naopak nehledejte problémy. Léčil jsem drobné rybky v kýblích , zednických plast. černých vaničkách , masových přepravkách ……… , na rozdíl od podobných / okamžitých / nádob Vy do skleněné VIDÍTE ryby ve všech úhlech pohledu ==== VÝHODA.
Nepovažoval bych až za tak důležité NÁDOBU karanténky , ******** ALE TO , CO JE V NÍ ******* = CHEM. HODNOTY VODY / vyváženost , neměnost , naprostou chem. čistotu !!!!! , aby léčenou rybu **** UŽ VŮBEC NIC NAVÍC ****** netraumatizovalo !!!! = “ POUZE “ vliv NEMOCI a VLIV ÚČINKU LÉČIVA – NIC VÍC.

Žádné limitní NO3 , NO2 **** ANI VE STOPÁCH ! **** , pH ODPOVÍDAJÍCÍ přirozenosti Vaší vody v regionu , nadbytek O2 , optim. LÉČEBNOU !!!!! teplotu pro daný druh “ pacienta “ ……….. PROSTĚ ALESPOŇ POKUS O DOKONALOST. / co se VODY týká /

Prostředí karant. : aby ryby nestresovaly , oplatí se záda , boky a dno natřít tmavě zelenou či černou barvou ,
substrát pro dno NEDOPORUČUJ ==== neudržíte chem. čistotu vody , jen sklo a technika.
Pokud kytky = tak POUZE UMĚLÉ , ty jdou vždy vydezinfikovat v KMnO4 , H2O2 , ředˇ. Savu ……..atd…..
Jejich trsy zútulňují prostředí , poskytují úkryty , ryby se probarví ……. a i to je / může být / ukazatel a nápověda jejich moment. stavu.

Váš úhyn byl velmi rychlý a “ jednodruhový “ . Něco jim okamžitě “ zavadilo “ . Podobně to bývá u např. otrav.
Na to ale nestačím , nemám se čeho chytit ======= PROTO POUZE ÚVAHY.

S pozdravem
Slávek

Zobrazení 2 výsledků
Vaše odpověď

Please first to submit.

Na Vaše dotazy odpovídá…

Ing. Bohuslav Filip

Ing. Bohuslav Filip

náš specialista na akvaristiku

tel.: 737 522 306
email: bohuslav.filip@gmail.com
skype: bohuslav.filip