Úhyn rybiček

0
0

Dobrý den, poslední týden mi začali hynot rybičky – Neónky. Aquárium mám 70l, pravidelně měním (odstátou) vodu, rostlinky jsou krásně zelené, voda čistá, žádný kal ani řasy. Filtr mám Aquaclear 50, fungl nový, Neónek mám (teda měl jsem 30), 2 přísavníky a 2 šneky. Teplota vody ok, i vzduchovací kamínek mají. Je pravda, že jsem měl cca před půlrokem vodu jak chcanku, filtr jsem neměnil měsíce, vodu jsem neměnil vůbec a těch malých šneků tam bylo snad 1000. A všechno bylo ok. Pak jsem se začal starat o aquárko, nový filtr, dřevo, nové rybky (prošli karanténou). Všechno bylo tak měsíc fajn a pak najednou tohle… Ještě jsem si všiml, že některé Neónky už nejsou tak krásně červené, jakoby vybledli. Prosím o radu, co je špatně? PH? To jsem nikdy neřešil… Dá se použít nějaký lék? Nebo je mám nechat všechny vykapat a začít odznovu… 🙁

  • martin položil(a) dotaz před 5 měsíci
  • poslední úprava 5 měsíci
0
0

Dobrý den.

Pane Martine …….. , snažím se pochopit , že ne každý chce začít od začátku a ovládnout / alespoň povšechně /
základní “ akvaristické minimum “ . Bohužel – od toho se pak vše odvíjí , protože přírodu neoblbneme.

V našich nádržích MUSÍ !! vládnout tzv. biorytmus a jakákoli odchylka se nám vymstí.
Sám vidíte , že i když jste “ měl vodu jak chcánky “ , filtr ale fachčil = probíhala tzv. NITRIFIKACE / bakteriální přeměna chem. hodnot vody / a celkem , kromě estetiky , se nic moc nedělo……..

Potom ale můžete vyměnit NOVOU filtrační vložku , nitrifikační bakterie nejsou přítomné , mohou se hromadit dusiTANY / NO2 / , ty se váží na hemoglobin – červené krevní barvivo , krev se přez žaberní plátky nedokáže okysličit , ryby se vlastně otráví svými metaboliky , které by na žábrech vyměnily za kyslík ……. my to většinu vyčůráme , ryby se toho zbaví částečně s výkaly , ale převážně výměnou na žábrech……….. TO JEN JAKO PŘÍKLAD ………. a tak bychom mohli pokračovat ……… , problematika pH !!!!!!! , přijatelné !! množství dusič NANŮ / NO3 / = což je jeden z z konečných produktů NITRIFIKACE = pokud tedy jsou užitečné nitrifikační bakterie ve filtr. hmotě A V POHODĚ / což – ZNOVU – u nového , syrového filtru nejsou a trvá delší dobu než se tam uchytí namnoží a začnou odvádět MEZAMĚNITELNOU práci = “ chemické čištění “ – úpravu – vody.

S tímto problémem také souvisí a dokáže napovědět – hodnota pH.
Ale tu jste “ NIKDY NEŘEŠIL “ a já nevím , nakolik ji chcete řešit NYNÍ !

Prosím – přátelsky , bez arogance ……. : kdybychom byli přátelé , mohl si to dovolit , moje rada by zněla asi takto : “ …….. vy….kašli se na rybky , sbírej třeba známky ….. , ty jsou neživé . Ne ??? , trváš na rybách ?
tak začni vědomostmi a ovládni POJMY PROSTŘEDÍ , VE KTERÉM TVOR ŽIJE V PŘÍRODĚ. TY SE POTOM SNAŽ ALESPOŇ NAPODOBIT.

Vám , cizímu akvaristovi a možná našemu zákazníkovi mohu jen napsat , že na podobné dotazy nejde jednoznačně odpovědět , aniž bych ryby viděl , mohl proměřit vodu , příp. uhynulou neonku vypitvat a zmikroskopovat.

Může jít o zmíněný NESOULAD hodnot vody / chemie / , ale taky o druh odtravy / např. CO2 , výpary barev, postřiků , nikotinu …… / , napadení vnitř. orgánů nespecif. bakteriemi ……. atd…atd…

Kdybych MUSEL “ hrábnout do mraků “ a HÁDAT – tipnul bych problém , který jsem uvedl na začátku JAKO PŘÍKLAD.

Stojíte li o mou radu – naněkolikrát vyměňte vodu , nemusí ! být odstátá , jen stejně teplá a rychle se seznamte
s problematikou : NO2 = dusiTANY , NO3 = dusičNANY , PROCESEM *** NITRIFIKACE *** ve filtru , pH !!!!! .

To by pro prvopočátek mohlo stačit. / KNIHY , net / .

Potom zjistíte , jak bezprostředně spolu jednotlivé pojmy SOUVISÍ a jak se navzájem OVLIVŇUJÍ .
To Vám objasní NUTNÝ biologický kolotoč – BIORYTMUS.
Budete vědět Č Í M !!!!! byl porušen a PROČ.

A pokud v něm nebude problém , bohužel se bude moci jednat o parazity , venkovní či vnitřní , o bakterie , viry …..
viz. nemoci akvarijních ryb a jejich léčby. MNOHO LÉČEB je podrobně popsáno na těchto stránkách = DOTAZY A ODPOVĚDI ZPĚTNĚ .

Je li to možné , poradím rád. Ale věštit neumím.

S přátelským pozdravem

Slávek Filip

Zobrazení 1 výsledku
Vaše odpověď
Post as a guest by filling out the fields below or if you already have an account.
Jméno*
E-mail*
Web
Ověření
Potvrzuji, že nejsem robot a četl jsem Zásady ochrany osobních údajů
Top