Cyklop

0
0

Dobrý den, od známého jsem dostal kus zmrazeného cyklopu. Po rozmrazení a propláchnutí přes sítko jsem zkrmoval. Šel krásně ke dnu.
Pokusil jsem se taky nachytat u nás na rybníku. Moc toho sice nebylo, ale jsem spokojený, že rybkám přidám občas něco čistě přírodního.
Byl jsem ale zaskočený tím, že můj nachytaný plankton nešel všechen ke dnu, ale odhadem jedna třetina plavala na hladině. Stejný postup rozmrazení a propláchnutí. Může to být tím, že jsem nachytal něco málo výživného? Setkal jste se s tím? Nebo to prostě nemám vůbec řešit?
Přeji hezký den a děkuji za objasnění.

  • Luboš položil(a) dotaz před 2 roky
  • poslední úprava 2 roky
0
0

Dobrý den.

Jistě , setkal . Za cca 40 let lovení planktonu a hlavně jeho naupliového prachu , věčné honby za vířníky k rozkrmení plůdečků s velmi malými ústy , honby za koretrami , moinou …….. se setkáte snad se všemi situacemi a určitě i s tou Vaší. OPAKOVANĚ a poměrně často.

Nechci nic tvrdit na 100% , ale jsem přesvědčen , že Vámi nachytaný plankton doprovázelo určité množství maličké Bosminy , což je mám dojem nejmenší druh dafnie , nikoli cyklopu .
Bosmina má pod mikroskopem / věřím , že ji ident. i slušnou lupou / tvar …… řekněme …..“ sloní hlavy “ , jen její zahnutý “ zobáček “ není s délkou chobotu úměrný , ale kratší a do špičky.
Je patrné , že jste nachytané množství planktonu NECEDIL přez sadu akva sítek . Na sítku , o číslo hrubším než např. monofil by jste ji proudem vodovodní vody VYCEDIL .
Naopak , pokud by jste přivezené množství v kýbli VZDUCHOVAL = bosmina by ve stavu bublin zůstala na hladině a MOHL BY JSTE JI STÁHNOUT HUSTŠÍ SÍŤKOU. Tím se jí také zbavíte.

Mám zkušenost , že se po ní rybky rozhodně neutlučou ……. , nenapsal jste CO máte za rybky …….. , je ale možné , že některé hladinové by ji z nouze přijaly. Osobně jsem ji VYCEZOVAL , nebo stahoval z hladiny v nádobě , kde jsem vzduchoval přivezenému a dle velikostí rozcezenému planktonu . Protože při krmení by
ji proud motorových filtrů vehnal do sloupce a UCPÁVALA by filtrační vložky , navíc by v nich hnila.

Dále – toto asi nebude Váš případ , ale zmínit se Vám můžu : v nouzi o plankton , nebo když ve většině lokalit byly neúživné nebo kousavé druhy cyklopů , chodíval jsem lovit DAFNIE do rybníčku v parku , kde lidi krmili kačenky a labutě pečivem . Nakvašené zbytky v dafniích dále kvasily , ty se po nachytání TAKÉ DRŽELY U HLADINY a dokonce jimi čerstvě nakrmené ryby byly po nějakou dobu NADNÁŠENY k hladině …… , no , žádná hitparáda…… , nesnášel jsem to.

Jinou možnost v celku nevidím , a pokud by něco jiného “ sedělo “ na hladině – viděl bych to jako nějakým způsobem uchování OSCHLÉ nebo zbavené vody při MRAŽENÍ ! To se také stává , ale pokud se na hladině chvíli po nakrmení pohybují chvíli KVALITNÍ a úživné cyklopy , neviděl bych v tom absol. žádný problém , naopak pro čichavce , sekernatky , pusilusky , konga ……. aj. hladinové ryby bezva způsob nerušeného krmení jinými rybami …….

Pokuste se to srovnat s Vaším stavem.

Děláte dobře , že chodíte lovit plankton – a zvl. komerčním chovatelům se to vrátí hlavně na barvě ryb , na imunitě , četnosti výtěrů a množství jiker v nich. Suchým *** NIKDY *** nenahradíte i když kombinace obou typů krmení je VELMI vhodná .

Pozor na nemoci a parazity , jejichž donesení s živým krmivem je MOŽNÉ. Ne časté , ale možné.

Vozil jsem si k rybníkům svou vodovodní vodu , NAVÍC ošetřenou roztokem F M C // 1ml / 10 l vody // .
Do toho jsem “ blechy “ chytal a po návratu domů ROZCEDIL dle velikosti ====== již do ČISTÝCH VOD se
VZDUCHOVÁNÍM.

Malé upozornění nakonec : mražením , nám dostupnou minus teplotou , nezničíte ani viry , ani bakterie …….a ani vajíčka a cysty nežádoucích svinstev.
ALE ZA VŠECHNA TATO RIZIKA KRMENÍ PŘÍRODNÍ POTRAVOU **** ROZHODNĚ STOJÍ !!! ****
=============================================================================

Už vás / lovičů / NENÍ MOC ! , vydržte .

Přeji dobrý a bezproblémový lov.

S pozdravem

Slávek Filip

Zobrazení 1 výsledku
Vaše odpověď
Post as a guest by filling out the fields below or if you already have an account.
Jméno*
E-mail*
Web
Ověření
Potvrzuji, že nejsem robot a četl jsem Zásady ochrany osobních údajů
Top