Chov živého krmiva v "domácích" podmínkách

0
0

Dobrý den pane inženýre,
Chtěl bych se Vás zeptat na Váše názory, týkající se „produkce“ živého krmení pro vlastní potřebu a jeho používání – odchovna – …zpestření stravy popř. vylepšení „přípravy“ chovných ryb před třením + odchov potěrů různých druhů rybek….apod?

– za standard podle mě považuji používání nauplií Art.salina (..různé značky atd.)- pro odkrmení potírků i vylepšení stravy „rodičů..“
———————————————————————————————-

Jedná se mi o tyto „detaily“ chovu, zpracování a použití i u jiných možných živých „pamlsků“…

—- Trepka velká vs. Pijavenka růžová…
Trepka velká – často jsem s ní míval potíže… – někdy se krásně namnožila (používal jsem jak 5l od okurek, tak litrovky Pet od mléka , ale i 1l vytíračky) – krmíval jsem pár kapkama mléka nebo žloutkem+sůl… – někdy byl výsledek velmi dobrý co se týká namnožení jedinců navíc téměř bez zákalu a zápachu a hned vedle téměř nic a „smradek..“ – trochu loterie…

Kdysi jsem si obstaral násadu vířníků – Pijavenek růžových – chov obdobný, jako u Trepek, výsledek však daleko lepší.(.. při dokrmování roztokem domácí žlout.+ špetka soli.)

Obě kultury se snažím udržovat — přemýšlím, že zcela přejdu na používání Pijavanek – Váš názor?
———————————————————————————————-

—– Háďátko vinné – mám ho skoro rok v původním „nálevu“ občas přidám kousek jablka+cukr – množí se, plavou ve sloupci nálevu – ještě jsem je „nepoužil“ – nevím, jak je co nejlépe dostat z nálevu ven – jak je pročistit a následně zkrmit….neznáte nějakou „vychytávku“ pro nejlepší „zpracování“….?
———————————————————————————————-

—— červy Grindal – chovám úspěšně na molitanu+sklíčko – kdysi jsem přikrmoval směsí hlad.mouka/mixované ovesné vločky cca 1:1 – momentálně používám ve vodě rozmočený piškot – výsledky podobné – myslíte si, že má smysl do vody, ve které rozmočuji piškot, něco přidávat? – obohatit vitamínovou kapkou nebo posypat třeba „pudrem“ pro potěr..? a pak „předložit Grindalům — následně rybkám – změní se vůbec „složení“ Grindalů…?
———————————————————————————————-
—– poslední dotaz – nedávno jsem zaregistroval živočichy Hyalella azteca – (členovci – různonožci)…..zatím mám velmi málo info – nebyl moc čas… viděl jsem jen několik zahraničních videí – zaujali mě – nemáte zkušenost?

Popř. doporučil byste jiné „netradiční.?“ živé krmivo, produkované doma…?

Zdravím Vás a děkuji za Vaší odpověď.
Jannis Vlachopulos.

  • Jannis Vlachopulos položil(a) dotaz před 3 roky
  • poslední úprava 3 roky
0
0

Mockrát děkuji za Vaši odpověď, i předešlé odpovědi.

– vždycky v nich najdu NĚCO, co jsem nevěděl a čeho se chytnu a pátrám po tom dál nebo rovnou vyzkouším + se i zasměju a zavzpomínám..
– a povzbudí mě a myslím si, že každého akvaristu, který je čte — díky!

– snažím se, kdykoliv je čas, pořád číst.. – staré i nové knížky, časop., akva.portály, diskuze fcb apod…..hlavně u různých internet. diskuzí, je to hrozně zdlouhavé – na 50-100… komentářů, jeden „poznatek?..“ – přečíst ale musím všechny… 🙂 – chci jen říct, že je pro mě, ale asi i pro ostatní daleko pohodlnější i časově mnohem výhodnější napsat Vám. Vždy odpovíte – jasně, – jak z teorie nebo z dlouholeté praxe, – někdy humorně, jindy drsněji – já to beru – a líbí se mi navíc, že když nevíte odpověď, tak napíšete rovnou „na to nedokážu odpovědět“ – což mnoho odborníků nějak neumí vyslovit…. 🙂 .

Co se týče příspěvku:

– vířnící (pijavenky) „jedou“ nádherně – PET-ky od mléka + odstátá kohoutk. voda + ( jednou za 2-3 dny 1-2kap „domácího“ žloutku se špetkou soli 1:1 smíchaný s vodou – krmná lahvička v ledniččce) – pokud neodlévám, nekrmím je klidně i 10 dní – v momentě, kdy přikápnu žloutek – do 3 dnů nahusto jeninců, voda čírá a bez zápachu. – lepší je mít na stinném místě…pohoda… 🙂

– grindaly – nyní mám jen klasickou žlutou houbička na nádobí, drsnatinou dolů – do horní části malou prohlubeň – a přes celou houbičku 3mm sklo – krabička – víko + 4 malinké otvůrky nejtenčí jehlou – jednou denně rozprašovačem ovlhčím sklo – krmím rozmoč. piškot mezi sklo a houbičku – nechám většinou do „sežrání“ – jednou za cca 7-10 dní – lehce houbičku promáčkám v čisté vodě a omyju sklo+krabičku a „jedou“ dál…jen teplota alespoň 22…u mě teda…

Pozn.:
– …..před pár dny jsem oslavil 40cítku…../ – nedávno jsem Vám psal o černo – zlatém páru skalár – cca 3 dny před narozeninama začaly „čistit“ destičku – zateploval jsem vedlejší sklepní místnost a pozoroval jsem je malou „škvírkou“ – čistili celé odpoledne… – kolem 20té hod začali „jezdit“ – vývoj. vodu jsem měl připravenou – v hlavě Vaši radu „destičku odebrat hned, jak začnou ovívat“ — ok — 23hod…pořád poctivě jezdily – kolem 23.30 jsem to „…nevydržel…“ – zdálo se mi to hrozně dlouho – některé páry v minulosti to měly „za sebou“ za 2 hod?….prostě jsem destičku odebral – snůška slušná – destičku jsem umístil poprvé v praxi přísavkou dolů, jak jste radil – kamínek – Amazon byl od odpoledne + přikápnul Akriflavin a nechal svítit……./ – večer během oslavy jsem to byl omrknout — na destičce se to „vířilo“ ocásky plůdků…..super dárek! 🙂 – no snad to půjde dál „standartně“ a jsem zvědavý, co z této černo-zlaté rodičovské kombinace nakonec „vypadne“ za potomstvo.

Přeji Vám i celému týmu Dajany vše nejlepší po celý rok 2018!

Děkuji a zdravím.
Jannis Vlachopulos.

  • Jannis Vlachopulos zodpovězeno 3 roky
0
0

Dobrý den .

V tomto ohledu – altern. krmiv – máte mnohem více zkušeností než já. / ale něco připíšu / .

Víte , v dobách mého největšího “ akvarozmachu “ nebyla každá kaluž soukromá , nebyly na každém rohu čističky , hnojilo se odpadními produkty zvířectva , nikoli chemií …….atd….atd…..

Co z toho plyne ? Jednoduše to , že jsem si vyjel s lodí a motorem pár kilometrů na řeku Moravu a nachytal tolik kvalitních nítěnek , že jsem i část mohl prodat kamarádům do tehdejších Zverimexů . V určité doby roku jsem z nich chytal na průtoku nádherné , velké patentky …… , na cukrovárenské nádrže jsem jezdíval / JEN ! jednou až 2x do roka !! / na moinu = a té šly nachytat rychle a snadno / pohodlně / hektolitry = mrazili jsme a prodávali.
V lagunách hned vedle v určitou dobu šly nachytat desítky litrů černé larvy komárů / když byly před vyletěním a namrazil jsem je = někdy popraskaly a pak kalily vodu = pokud vyzkoušíte – POZOR !
A na závěr Vás “ otrávím “ vzpomínkou na KORETRY !!!! , které jsem chodíval chytat za tmy ……. s větším či menším úspěchem = ale vždy ! jsem si min. 1l přinesl.
……………. / ……. jednou , ještě jako kluk jsem se na jeden z rybníků vracel = na kole s kýbli a sítí prům. 60cm
stále dokola až do 03 hod a nachytal jsem jich VANU !!!! na husto , následně vydělal za ně tehdy balík ……. , ale táta mně seřval , přijel z volejbalu a neměl se kde vysprchovat // sprcháč jsme tehdy neměli // , byl VŠ profesorem s mizerným platem a když jsem mu řekl , co mi to hodilo , seřval mně podruhé ……. , ale to jen tak pro radost , zpestření …… a abych ospravedlnil svou NEVĚDOMOST v altern , krmivech.
VŠUDE , kam jste přijel , byl kvalitní cyklop / prodávali jsme / , dafnie ……….. A VÍŘNÍCI = vzal jsem si sadu zkumavek , prachovku síťku a objel rybníky . Doma pod mikroskopem jsem vzorky vyhodnotil a vracel se tam , kde bylo nejvíce KERATELLY. Cedil jsem přez monofil a jímal na sítotiskovou hustou tkaninu = sady sítek = od
mušího pletiva až po sítotisk . …………. / ………… jeden rok jich bylo tolik , že jsem napráskal kolem 5 tisíc
sklovitých okounků / Chanda ranga / = pak je začli importovat tetované barevně “ šikmejma očima “ = a bylo po kšeftu….. . Pro potěry s malými ústy byli NEZBYTNÍ = navíc “ nekousali “ a teplých vodách rychle nepřerůstali.

POZN . : Váš úmysl s VÍŘNÍKY ***** VELMI !!!! SCHVALUJI ****** a fandím Vám !!!
==================================================================

A nyní k Vaší dnešní praxi , k Vašim záměrům :

Ve výše uvedených kecech jsem Vám chtěl přiblížit tehdejší “ akvablahobyt “ a vysvětlit , proč jsem se ničím pracnějším , než se vyvenčit v přírodě u rybníků se síťkou a 2 ma kýbli nezabýval.

A L E : tak , jako Vás , i mně na sklonku “ akvakariéry “ dnešní svrab postihnul , takže zrovna jako Vy , jsem se musel / byť omezeně / k altern . živým krmivům “ sklonit “ .

Půjdu po řadě = jak jdou Vaše dotazy :

PARAMECIUM – laboratorní trepka . Panuje názor , že je málo úživná . Nebudu polemizovat , ale považuji to za naprosto NEPODSTATNÉ. Trepkou překlenujeme POUZE !!!! 1 , 2 ,3 dny po rozplavání plůdků s velmi malými ústy , které nevemou ani PREMIUM artemie ČERSTVĚ nalíhnuté / Argent , O.S.I. , Sanders = Salt lake Utah či Sanfrancis . zátoka …..atd… /
………… / ……. 1. př. = jednou jsem zapom. elementku s jikrama neonek kdesi na horním regále …… , přišel jsem na ni za cca týden – i déle ……… = žádná trepka , žádní vířníci = NIC !!!! – a hádejte , CO JSEM OBJEVIL =
NAPROSTO ! dokonalý potěr , kterému se absol. nic nestalo ………= ČÍM VÍCE !!! tomu “ čůráme do botiček “ ,
tím více MNOHDY !!! pokazíme / nálevníci , NO2 , ÚHYBNÉ MANÉVRY pH ……atd…..

…………………..2. př. = / …… a už “ slyším “ bystré vždyoponenty , že kecám / …… , NEKECÁM a stalo se mi to opakovaně , nicméně přiznám , že jsem z toho byl docela v šoku . Mám svědky. Tedy :

Po tření gavůnů Glosolepis incisus jsem jejich výtěrové vaty házel do většího lavóru = POZOR = S MĚDÍ !!!! ,
/ CuSO4 . 5 H2O / , ****** AŽ BYLA VODA MALIČKO NAMODRALÁ !!!!! ******* = kvůli vyhubení nezmarů , které jsme občas nosívali s cyklopem. Vat jsem měl více chuchvalců , takže k těm v lavóru jsem se dostal
taktéž za více dní . Za docela dlouho. Nic podobného netuše jsem docela razantně povytahoval vaty k propláchnutí a novému osazení ……….. A ZBYTEK SI JISTĚ DOMYSLÍTE …….. = STOVKY !!!! potírků
***** RŮZNÉ VELIKOSTI !!!! ***** = tzn. , že tam museli být už z předminulých vat = a nevšimnul jsem si jich , protože jsem v lavóru pár vat ponechal . Až nyní jsem vytáhnul všechny = a FACKA vědomostem…….

Přitom “ když jdete JEN ULIČKOU v odchovně a rybám flašku s roztokem síranu měďnatého JEN UKÁŽETE ,
spousta druhů se začne preventivně točit , Oodinko spadne strachem , jen se objevíte “ .

Tak teď to posuďte sám : potěry docela šokovitého druhu V JEDU , BEZ ŽRÁDLA , VE TMĚ , NA STUDENÉ DLAŽBĚ ………. = ŽIVOTASCHOPNÍ .
BEZ VÍŘNÍKŮ , BEZ NÁLEVNÍKŮ , BEZ NAUPLIÍ BUCHANEK , …….. PROSTĚ BEZE VŠEHO ….. a v jedu !

************** TAK JEŠTĚ VĚŘÍTE , že je BEZPODMÍNEČNĚ NUTNÉ ????? *********** ztrácet čas a energii

chovy vířníčků ? Podle mne , lenocha NENÍ , ale pokud máte opačný názor = jste mi sympatický !!!

PROTOŽE PRO KONÍČKA ***** NIKDY NENÍ “ NIC DOST “ ******

Závěr : Parameciem jsem nikdy nic nepokazil !!! , naupliemi žábry a cyklopu MNOHOKRÁT.
žábra je hodně “ dusíkatá “ , rychle hyne a kazí se , nauplie cyklopu rychle rostou = a nesežrané mohou za čas plůdkům ublížit. O “ kousavých “ druzích se ani nezmiňovat , ale to jde snadno rozeznat.

Paramecia jsem držel JAKO VY – v 3 litrovkách = pouze na mléce. Krmil jsem jimi i s jejich vyčiřenou vodou =
= a tím jsem pomaloučku zvedal solnost a tím i osmo tlak vývojové vody.
Abych je dostal “ nahoru “ = na flašky jsem navlékal černé papírové “ rukávce “ . Pokud POUŽIJETE NA FLAŠKU umělohmotné VÍČKO ======== ZKUSTE !!!! do něj doprostřed vyseknout díru pro příslušný průměr ZKUMAVKY = dnem nahoru ! , ZAVODNĚTE JI , zacpěte ukazovákem , víčko se zkumavkou obraťte do správné polohy , i s ukazovákem ponořte pod hladinu , PUSŤTE A DOKLAPNĚTE VÍČKO . Flašku zatemněte.
***************** NALEZOU DO ZKUMAVKY ************** , opačným způsobem vyjměte = a KRMTE ZE ZKUMAVKY zahuštěným obsahem ========= pokud by jste měl strach o PŘEDČASNOU SOLNOST a OSMO tlak na čerstvé potěry.

VÍŘNÍČKY Vám nelze ***** NEŽ POCHVÁLIT ***** !!!!! = ale nic o jejich názvu a chovu nevím.

GRINDAL jsem držel léta , úspěšně – na mixovaných ovesných vločkách . / molitánky teňoučké , 10 na sobě , pod sklem , pravidelně otáčel , přikrmil , na sklíčku zkrmil a čistým zase přetočené zakryl. V nádobkách s víčkem = od nanukových dortů , nahoře dírky.

************** I VITAMÍNY DOKÁŽETE UBLÍŽIT !!!!! ***************

VŠE !!! superjemňoučké , co budete chtít PROPLÁCHNOUT ======= používejte uhelonové , sítotiskové hodně HUSTĚ TKANÉ tkaniny v sítkách . TAK HUSTÉ , až budete zespodu MUSET přejíždět prsty , ABY Z NICH ODTEKLA VODA. / MONOFIL JE NEDOSTATEČNÝ = lze použít jako **** PŘEDPOSLEDNÍ **** sítko = A PŘEZ NĚJ CEDIT ! nejjemnější potravu .

HÁĎÁTKO VINNÉ jsem nikdy nepoužil = neposloužím.

HYALELLA AZTECA je pro mně novinkou , nic o ní nevím , násady prodávají za STOKORUNY / magoři / .

JEN NÁZOR : Pokud budu mít k dispozici KVALITNÍ ARTEMII = **** Z DROBNÉHO NIC VÍC NEPOTŘEBUJI ***** .
================================================================================

tuto jsem si podle potřeby ODRŮSTAL , krmil jsem ji Spirulinou , smíchanou s trošičkou Pangaminu / pivovar. kvasnice např. pro rekonvalescenty …… / a trošičkou hemoglobinu / červené krevní destičky / = ALE NEVÍM JESTLI NUTNÉ = jistě nahraditelné.

Stejně jsem krmil MOINU = ale JEN ! v nádržích s “ rybama dna “ / sturisomy , farlowelly , loriny , ancistři / , se šnekama / ampulárky , marisa rot. …….atd… = prostě tam , kde se nežralo ZE SLOUPCE.

jak MOINA , tak ARTEMIE ******** JDE ÚSPĚŠNĚ / ale pracně / PRODUKOVAT NA KŠEFT / výnosný / .
==================================================================================

O ostatních praktikách NEVÍM.

LÍBÍ SE MI NEJEN Váš PŘÍSTUP , PŘEJI HODNĚ ÚSPĚCHŮ S “ FAJNOVÝMI “ DRUHY …… a aby Vaše
NADSTANDARTNÍ SNAHA BYLA ÚSPĚCHY OCENĚNA.

NENÍ VÁS MNOHO – proto , jako uznání přijměte tento PONĚKUD DELŠÍ pokus o odpověď a pár příkladů
z mé praxe.

Hodně štěstí , PF 2018 a POZDRAV.

Slávek Filip.

Zobrazení 2 výsledků
Vaše odpověď
Post as a guest by filling out the fields below or if you already have an account.
Jméno*
E-mail*
Web
Ověření
Potvrzuji, že nejsem robot a četl jsem Zásady ochrany osobních údajů
Top