bakterka-rozpad ploutví

0
0

Dobrý den.Obracím se na vás s asi poměrně běžným dotazem ale nepovedlo se mi najít přesný popis léčby pomocí atb.Ač ryby chovám už roky tak jsem bohužel naprosto podcenil občasný rozpad ploutví u elek kterými se zabývám.Problém se mi vyskytl jen u jednoho druhu hypancistrus v nádrži kde jsem zřejmě během léta podcenil naprostou čistotu, ostatní druhy jsou v pořádku.Z počátku jsem při problému použil výluh z mandlovníku a uvéčko což pomáhalo,bohužel v tuto chvíli je jedna skupina ryb už ve velmi špatném stavu,několik ryb již uhynulo s propadlým břichem a výrazným rozpadem hlavně ocasní a hřbetní ploutve.Vyzkoušel jsem už flagelol na bičíkovce,batkopur,nádrže naprosto čisté s uvéčkem ale bohužel už se mi rozpad projevil u další skupiny.Chtěl jsem požádat o kontrétní atb a jeho dávkování,nemám s těmito léčivy zkušenosti,tak nějak polopaticky.Vodu mám měkkou cca 150 mikro a ph kolem 6,5-7,nádrže mám druhové bez dna skupinky 10-20 ryb na 150-200 litrů.je také možné že jsem si bakterku donesl s výluhy z dubu a šištic…Děkuji moc vaši radu

  • Filip položil(a) dotaz před 11 měsíci
  • poslední úprava 11 měsíci
0
0

Dobrý den.

Příteli akvaristo , chov a hlavně odchov “ elek “ vyžaduje docela zkušeného a šikovného chlapa. Nevěřím Vám , že jste na těchto stránkách nedokázal najít “ 1000X “ opakovaně popisované léčby antibiotiky. Myslím , že jste na nich vůbec nehledal , jinak si to nedokážu vysvětlit ……… , ale to není podstatné …….

K Vašemu problému :

Nenechte se mýlit . “ Propadení “ ryb dna NEMUSÍ !!! být zapříčiněno POUZE BIČÍKOVCI ! Mnoho chovů je napadeno hlísticemi / viz. nematoda / a zde chemoterapeutika nepomohou . Přiznávám , že s Flagelolem zkušenosti nemám , bičíkovce jsem vždy velmi úspěšně hubil polským Entizolem / chemoterap. polské Polfarmy – prim. urč. pro hum. účely – vaginální bičíkovci , ale mohl by Vám jej předepsat lékař třeba na paradentózu …… /
Nematoda vyžadují léčiva skupin ANTIHELMINTIK ……. , což Entizol / a Flagelol nevím a nechce se mi jej obsahově studovat – s tím si poraďte sám / a k Bactopuru se raději nebudu vyjadřovat vůbec.
Proti bakteriím jsou nutná ATB / na viry neúčinkují / , není to zcela jednoduché / viz. např. net = bakt. gram negativní , grampozitivní , jejich mikroskopické barevné rozlišení grammovou metodou / , při jejich nedostat. apl. vznikají rezistence ……atd…atd…… = viz. mnokrát propírané téma na těchto stránkách – a hledejte i v ARCHÍVU.

Popis a práci s ANTIHELMINTIKY / Praziquantel , Niclosamid , 5% Flubenol od dánské Jansen , nevhodnost pro akvaristiku psích a kočičích směsných léčiv Drontal a Droncid / ryby v nich “ netráví “ Pyrantel a Fenbendazol , což jsou látky proti / současně / tasemnicím a dobře snášeného PRAZIQUANTELU je v nich o CELÝ ŘÁD méně / , navíc antihelmintika jsou ve vodě téměř nerozpustná ……… / a ve Vašem případě bych je zapracoval do hovězího srdíčka se salátem , mangoldem , kopřivami , ochuceno např. enzymatickými játry = rybářské x kapří nástrahy…….
, podání musí být ORÁLNÍ , ve vodě nic nerozpouštět !!! U ryb sloupce to řešíme nacucnutím živých patentek Praziquantelem === NIC JINÉHO Vám TO NECACUCNE / a hned zdechne – dafnie , koretry , nítě , cyklopy …… = vše NEVHODNÉ ! Pouze živé patentky A NAVÍC !!!!!!! – jen čerstvě nalovené , ČESKÉ !!!! , nikoli ty nasolené ukrajinské “ POLOMRTVOLY “ .

********** A PRO ANCISTRY A ZVL. PRO “ L “ ka jsou živé patentky nebezpečné , ryby mají dlouhé střevo a zásadité trávení a může dojít k poranění jejich břišní dutiny , vy to pak vnímáte jako černé skvrny v břiše , ryba se začne propadat v břišní partii , “ nahrbí se “ , imunita se zbortí , začnou bakteriální problémy nejen vnitřní , ale i venkovní………. a může nastat to , CO PRÁVĚ POPISUJETE.

Vaše ryby sice nevidím , ale kdybych si měl tipnout , pomýšlel bych na to , že Vámi popisovaná / se snahou jí léčit / bakterka byla ****** AŽ DRUHOTNÁ ***** a její uchycení bylo umožněno vnitřně zoufalým stavem Vašich ryb onoho určitého druhu . / ……… u ostatních druhů či mutací to vůbec nastat nemuselo ! = záleží na imunit syst. a celkové kondici toho kterého druhu či mutace …../

KAŽDOPÁDNĚ – pokud se Vám podaří ten VNITŘNÍ !!!! problém ****** POJMENOVAT ***** a odstranit , prohnal bych celý chov / skupinu / ATB 15 denní = dlouhodobá – léčbou / viz. úkony 1. , 3. , 6. , 9. , 12. den , výměny vod , léčeb. teplota , zvýš. O2 , ………atd…atd…….

A JSME OPĚT U TOHO , CO JSTE SI V MINULÝCH DOTAZECH NEDOHLEDAL ……. pročtěte to , není to složité , jen to dolečte !!!! , to je u ATB podmínka .

Pokud něco nejas. , nabízím telef. kont. = KRATŠÍ , konkret. . 737522306 – kdykoli.

S pozdravem a přáním úspěchu

Slávek Filip.

Zobrazení 1 výsledku
Vaše odpověď
Post as a guest by filling out the fields below or if you already have an account.
Jméno*
E-mail*
Web
Ověření
Potvrzuji, že nejsem robot a četl jsem Zásady ochrany osobních údajů
Top