Akva bez rostlin

0
0

Zdravím, dostala jsem akva s bettou. Zajiíždím druhé a v tom prvním je ryba bohužel zatím bez živých rostin, jen s umělými. Včera jsem si všimla, že je povrch skla jakoby kalný a dnes ráno jsou na kamenech hnědé fleky. Hledala jsem a mohhly by to být řasy, ale v akva bez rostlin? Mám akvárko vyčistit komplet i s novou vodou, nebo jen odkalit a očistit kameny a sklo. Díky

  • Martina položil(a) dotaz před 7 měsíci
  • poslední úprava 7 měsíci
0
0

Dobrý den.

Ano , mohly by se řasy vyskytnout . Vzpomeňte si např. na mělké potůčky , dlouhotrvající kaluže ….. , kde také nerostou vyšší kytky a řasám se v nich daří. V potůčcích se Vám po kamenech kloužou nohy . Tyto organické “ slizy “ se Vám vyskytnou i v akvárku. Zvl. pokud řasám nekonkurují vyšší rostliny , nepřistiňují je a neberou jim potravu.
Oba Vaše navrhované úkony jsou možné , záleží na Vás , kolik tomu budete chtít věnovat. Ale tím situaci trvale nezlepšíte. Živé kytky nemají jen funkci řekněme klidovou , estetickou , ale především ! se podílejí na křehké biologické rovnováze / biorytmu / , což je to nejcennější , co v nádržích míváme . Pokud míváme !
Vy nemáte.
Pročtěte si spoustu minulých odpovědí na téma betty , napsal jsem vám toho hodně , většinou se sice opakuji ……. , ale jak vidět , stejně se mnoho lidí nepoučí , nebo se k tomu nedostanou včas , nebo vůbec ,
literaturu čte bohužel velmi málo kdo …… atd..atd… Škoda . Pak se učíte na vlastních chybách a pozdě zjišťujete , co zvíře vyžadovalo , jaké jsou jeho “ domovské “ podmínky , které mu splněny nebyly.
Znovu upozorním alespoň na 2 z nich : teplo !!! a teplé vlhko i nad hladinou a rozmanité krmení.
Pokud “ nedosáhnete “ na ŽIVÉ , alespoň prokrmovat LYOFILIZOVANÝM / viz. Produkty – Moskyt , Tubifex , Krill , Brine shrimp … / .

Můžete mít to druhé akva malé , to není rozhodující , ale zvažte třeba úměrně velký kořínek a na něm navázané kytky / než se přichytí kořínky ke dřevu / – např. Anubias barteri barteri , barteri nana , nebo třeba Microsorium pteropus……. Při větší očistě vyjmete pařízek i s kytkama , přikryjete to igelitem – a dno je Vaše. Odkalíte , dolejete a kořínek s kytkama vrátíte. Účelné , estetické. Na přední sklo si pořiďte magnetickou stěrku. Chcete li být důkladná , naučte se měřit pH a dusíkaté sloučeniny akvavody . Vyhnete se mnoha problémům.
Krása bett , jejich majestátnost si to minimum péče rozhodně zaslouží.

Pěkné / byť maličké / akvárko , krásnou a zdravou rybu !

Slávek.

Zobrazení 1 výsledku
Vaše odpověď
Post as a guest by filling out the fields below or if you already have an account.
Jméno*
E-mail*
Web
Ověření
Potvrzuji, že nejsem robot a četl jsem Zásady ochrany osobních údajů
Top