0
0

Dobrý den, dnes jsem si všimla u mé balloon molly, že má vypouklé/nateklé oko. Přikládám fotky, ale myslím že druhé oko je v normálním stavu. Druhá molly to nemá, ani ostatní rybky. Včera jsem to ještě neměla, takže se to muselo stát v několika hodinách dnes. Myslíte, že to může mít jen podrážděné například že se o něco škrábla? Nebo na to může i zemřít a je to vážnější? Děkuji za odpověď, Denisse.

Obrázek
  • Denisse položil(a) dotaz před 1 rokem
  • poslední úprava 1 rokem
0
0

Dobrý den.

Ani podrážděné , ani se “ neškrábla“ . Několikrát jsem to tu popisoval .Jsou v podstatě 2 možnosti / o více nevím / .
Začnu tou MÉNĚ pravděpodobnou , vyskytující se velmi vzácně u ryb chov. v izolovaných akváriích a krmených většinou horkem vyrobenou potravou , příp. hluboce zmrazenou – lyofilizovanou.
Ale u ryb krmených z přírodních zdrojů může dojít k napadení dvojrodými motolicemi , jejich vývoj jde přez dva mezihostitele – a u ryb dochází k přerodu jednoho stadia do druhého = z cerkárie na metacerkárii = a to právě v oblasti OKA. To nejprve “ naběhne “ , může vyhřeznout , viset na očním nervu …….. , nic moc podívaná a TRVALÁ SLEPOTA.

Pokud z Vašich fotek můžu usuzovat , první možnost nehrozí.

Druhá : těžko se to popisuje a většinou to mívá více souběžných příčin . Zkusím uvést příklad : člověku se sníží imunita , tělo je oslabené , náchylné na bakter. a vir. onemocnění , DOPROVÁZENÉ HOREČKOU .
Ryby samozř. horečku nemívají , ALE MOHOU VZNIKNOUT tzv. *** NITROLEBEČNÍ TLAKY *** – a většinou je to doprovázeno vypoulením oka či očí.

TAKTO bych to odhadl ve VAŠEM případě. ČÍM ALE !!! tlak vznikl , neumím říci.
Mohou to mít na svědomí delší dobu NEVHODNÉ HODNOTY VODY / pH , NO2 , NO3 / , může se podepsat zima v akva , trvale nevhodné krmení …….. atd……..

Máte li možnost , dejte rybu do karanténky , do čisté a teplé / molly klidně 34°C / , vodu PŘISOLTE , přidejte Acriflavin / o něco více než je v návodu / , HODNĚ VZDUCHUJTE , nádržku trošku přistiňte a rybu pohyby nestresujte = JSOU LEKAVÉ . Houštinka UMĚLÝCH !!! kytek jí vytvoří klidovou zónu .
Máte li možnost antibiotika = 250mg / 50 l karanten. vody. Nechat cca 10 dní – a MOHLO ! by to zmizet.

********** ČASTĚJI SI PROMĚŘUJTE HODNOTY VODY V AKVA ******* , častěji měňte VĚTŠÍ objem vody a DOBŘE ODKALUJTE !!!

Molly jsou TEPLOMILNÉ / cca 26 °C / , snáší přisolení a krmte převážně “ ZELENÝMI KRMIVY “ .
……../ …….z našich např. SPIRLINA CHLORELLA FLAKES , FLORA , SPIRULINA TABLETS , SPIL. WAFERS ……… =
PROHLÉDNĚTE SI *PRODUKTY* / .

Vaše rybka je pěkně stavěná a PĚKNĚ VYBARVENÁ. Zkuste se jí pověnovat – získáte i zkušenost pro příště – i když Vám to nepřeji.

S pozdravem

Slávek Filip

Zobrazení 1 výsledku
Vaše odpověď

Please first to submit.

Na Vaše dotazy odpovídá…

Ing. Bohuslav Filip

Ing. Bohuslav Filip

náš specialista na akvaristiku

tel.: 737 522 306
email: bohuslav.filip@gmail.com
skype: bohuslav.filip