0
0

Dobrý den,
Jak mohu nechat vytrit neonku, můžu použít i porodničku?

  • Monika položil(a) dotaz před 1 rokem
  • poslední úprava 12 měsíců
0
0

Dobrý den.

Moničko , nijak.

Neonky patří do skupiny tzv. PROBLEMATICKÝCH ryb , k jejich PÁROVÉMU !!!! nebo skupinovému tření je abs. nutná !!!!!!!!! VELMI MĚKKÁ a velmi málo VODIVÁ VODA – charakteristická pro jejich domovinu.
Pofesionál. akvaristé a pokročilí pro ně míchají tzv. *** VÝVOJOVÉ VODY *** , třou je v malých “ elementkách “
po párech nad ROŠTY !!! , skupinově např. v řídčích záclonách či síťovinách ve větších , mělkých rozplavkách = ALE již v PŘEDEM PŘIPRAVENÝCH vývojových vodách , roztírají se výhradně MLADÉ = SOTVA ZAPLNĚNÉ !!!!! samičky a je vhodné použít samce o jednu generaci starší. Staré samice bývají “ zatvrdlé “ , samci je narážením do jejich bříšek mohou poškodit , i zabít. U nevytřené dotlučené starší samičky dochází často k zánětům a úhynu.
I pokud se náhodou rozetřou = v jejich snůškách je většina bílých , neoplozených , přezrálých jiker a těch pár dobrých brzy zaplísní.

N A V Í C : PO OPAKOVANÉM “ ROZTÍRACÍM “ nasazení PÁRŮ se vytřídí plodné a třoucí se samičky a dobře plodní samci ……… a tak si vytřídíte chovné , osvědčené jedince , které *** PODLE VAŠÍ TEPLOTY a chemismu vody , ve které mimo elelmentky !!!!!! žijí a krmí se *** musíte točit ve výtěrech NEPŘETRŽITĚ !!! cca po 6 ti dnech = dle teploty !!! **** Pokud jsou drženy MIMO ELEMENTKY !!! ve vodě cca 20 – 22°C – možno nasazovat do vytíraček i po 8 dnech. Paracheirodon innesi třít DO !!! 25 °C / NEONKA OBECNÁ / , Cheirodon axelrodi
/ neonka ČERVENÁ – plodnější , ale na vývojovou vodu NÁROČNĚJŠÍ !!! / třít ve vývoj. vodách TEPLEJŠÍCH .

…………………… // ….. až se rozplavanému plůdku začnou “ BARVIT PRDELKY “ – nutno VELMI OPATRNĚ
******* “ PŘITVRZOVAT “ ******* slité vývojové vody z elementek ……. a velmi zvolna jej převádět na Vaši běžně užívanou vodu , ve které žijí MIMO vody výtěrové.
Pokud jej chovatelé vystaví tvrdé vodě PŘEDČASNĚ A NARÁZ = nevyrovná se plůdek se změnou OSMOTICKÉHO TLAKU a uhyne.

Moni , myslím , že jsem Vás totálně odradil , není to žádná ostuda , tření jihoamerických characid má svá celkem tvrdá specifika . chce to trošku vlítnout do chemie vody , vědět co je demineralizace , vodivost – a v čem se vyjadřuje a jak se měří , co je to alkalita , alkalinita , co je pH a jak ovlivňuje vývoj, jeho rozhraní pro život jednotlivých druhů ryb ……… atd…atd……
Víte , oni se v tom neorientují ani mnozí tzv. profesionálové …….. většinou to látají metodou “ POKUS / OMYL “
ale je spousta “ náhodářů “ , kteří bydlí v oblastech s VELMI MĚKKÝMI VODAMI , které jim tečou z kohoutků ,
ti to bez jakýchkoli znalostí mydlí ve statisících …….. a jak je u čechů dobrým zvykem , navzájem se podlézají s výkupními cenami až to všechno zk……… , a ostatní , kterým teče středně třvrdá až tvrdá voda se ve srovnání s nimi neúměrně nadřou. Anebo změní sortiment.

Posledních pár vět je spíše věnováno stejným bláznům . ke kterým jsem patřil i já – kteří chtějí prorazit hlavou zeď. Ono nakonec jde VŠE , otázkou zůstává za jakou cenu , úsilí a čas. Potom se to ale nepřepočítává na peníze , jde o EGO a PRESTIŽ.
Je ale pravda , že nabídka těchto výtěrově náročných ryb mnohdy VELMI PODPOŘÍ současnou nabídku ryb ostatních , ryb “ hormonálních “ , hůře prodejných a dokážete přeskočit nabídky jiných chovatelů …………. ,
ALE TO SE TÝKÁ PŘEDEVŠÍM KOMERČNÍCH CHOVATELŮ , VELKOCHOVATELŮ…… a jak jsem napsal – bláznů a fandů jako já ,……….. kterým rostou šupiny…….

Pozdrav Monči !!!

Pozdrav vám všem příležitostným čtenářům těchto stránek, kteří se toužíte vydat stejnou , trnitou ale KRÁSNOU cestou komerčního chovatele.

******* POZDRAV VŠEM ČTENÁŘŮM , ZÁKAZNÍKŮM a KAMARÁDŮM , PĚKNÉ VÁNOCE a PF 2023 ******
======================================================================================

za DAJANU

Slávek Filip

Zobrazení 1 výsledku
Vaše odpověď

Please first to submit.

Na Vaše dotazy odpovídá…

Ing. Bohuslav Filip

Ing. Bohuslav Filip

náš specialista na akvaristiku

tel.: 737 522 306
email: bohuslav.filip@gmail.com
skype: bohuslav.filip