0
0

Dobrý den, pane inženýre,
chtěl bych se zeptat, jaká je dle Vás, případně firmy jako výrobce, doporučená doba spotřeby načatého balení krmiva? Krmiva se samozřejmě snažím spotřebovat v době uvedené na obalu, ale předpokládám, že po otevření postupně dochází k degradaci živin, vitamínů apod. Taky předpokládám, že to může být mírně rozdílné u vloček, u kterých by mě to zajímalo asi nejvíce a napřiklad granulátů. Jinak mimo různorodé mražené a živé krmím v současnosti Dajanou a jsem spokojený – konktrétně jde o INSECT SUPERFOOD Tropical Flakes, Spirulina & Chlorella Flakes, Micro Tropical Pellets a Tablets Bottom.

Děkuji za odpověď a přeji vše dobré.

Filip K.

  • Filip položil(a) dotaz před 1 rokem
  • poslední úprava 1 rokem
0
0

Dobrý den

Podle popisu Vaší praxe nemusíte mít nejmenší obavy. Několik důvodů a malé upozornění / i když předpokládám , že jste si jej vědom / :

…………….. Vyvážíme krmiva do cca 50 zemí světa , tzn. že výroba je intenzívní , neustálý nákup kvalitních surovin , okamžité zpracování a snaha co nejdříve uspokojit poptávku. / …. většinou fakt frmol … / , tzn. suroviny nikde neleží , výroba je okamžitá , prodej rovněž. Na každé etiketě / zezadu / uvádíme povinné nutriční znaky. Ty jsou nám nadřízeným org. průběžně kontrolovány. **** Z každé šarže jsme povinni odkládat vzorek – mám dojem 2 roky ***** . Z jehličkového potisku jde zpětně dohledat zdroj surovin , kdo a kdy pustil do výroby , kdo vyrobil , kdo plnil obaly , kdo etiketoval …… , kdo , kdy a kam prodal.
/ za mé éry u firmy mně několikrát inspektoři nutili na vzorcích vše toto zpětně dohledat a dokladovat /.
Jen tolik k zaručené čerstvosti .
Tzn. , že pokud to někde neleželo u koncového prodejce dlouhou dobu , Vy si nekoupíte množství , které ODPLOMBOVANÉ či zbavené vakua nezkrmujete rok , držíte krmivo v SUCHU a bez sluneč. záření – nemůžete mít problém.
Jistě – na otázku ZA JAK DLOUHO a NAKOLIK by jedn. krmiva mohla zdegradovat ,Vám asi těžko někdo odpoví : záleželo by na nakládání s nimi , na jejich uskladnění do zkrmení …….. a především na jejich možnosti nabírání vzdušné vlhkosti.
I POTOM ! by se musel nechat udělat detailní / drahý / labor. rozbor. / …… doufám , že si to ještě pamatuji – jsme povinni dodržet max. 8% vlhkosti. Jak technologie výroby vloček = horký suš. válec , tak technologie extrudéru toto dokáže hlídat – a jak jsem uvedl , jsme neustále pod “ drobnohledem “ potravinářů ! – i když na “ okraji jejich spektra “ , ale i vločku , tabletu či granuli MŮŽE OCHUTNAT DÍTĚ či chovatel.

Tedy : radím – expiraci si hlídat už při NÁKUPU , OTEVŘENÉ držet v SUCHU a pokud možno v temnu. / ….za 40 let akv, jsem se nesetkal se zkaženým krmivem . Žluklé bych snad poznal , úbytek vitamínů určitě ne /.
NAKUPOVAT DO ZÁSOBY – většinu normálních lidí ODRADÍ UŽ CENA.

Se všemi Vámi uvedenými krmivy 100 % !! souhlasím , kromě INSECT = nové , to už jsem nezažil , ale nejste jediný , kdo chválí , tak všechny Vámi vypsané druhy byly i mými favority . Krmil jsem VŠÍM , V ČEM BYLA SPIRULINA a CHLORELLA.
PROTO bych i Vám doporučil místo tabl. botom – SPIRULINA / CHLORELLA TABLETS.

……………….. asi bych byl blbej , kdybych jako zaměstnanec Dajany krmil jinými krmivy …….. , absol. žádné nebudu hanět. Je velká konkurence a žádný výrobce nevyrukuje se “ šrotem “ .
Musel jsem je / s mnoha přáteli – velkoproducenty / dlouhodobě testovat a 1000x jsme doplňovali a vylepšovali receptury , zapracovávali nové kvalitní suroviny ……….. a tak dospěla firma až k Vašemu oblíbenému INSECTu …………. a opravdu , už od začátku se to mnohokrát vyplatilo = a to i při vyšší výrobní ceně. MAJITELŮM TO NEVADILO , hlavně být na špici s KVALITOU a bohatostí složek. / ……. vzpomínám , jak jsme říkali : “ tak takhle nežerou ani lidi….. / .
“ Dělal “ jsem ryby hlavně na vývoz . Ve výkupnách / pražský ZVERIMEX a slovenský CHOVPRODUKT / se nás scházely 100ky velkochovatelů = šly různé kecy a pomluvy – asi jako ve všech organizacích a činnosech ………. , takže když jsem se doslechl
rádoby pomluvu mé osoby : “ Filip , hajzl , je drahej …….. , ale ryby má nádherný ….. / = NEMOHL MI VÝKUPCE VYSEKNOUT VĚTŠÍ POCHVALU . = A I NA TOMTO TVRZENÍ MĚLA *** BEZPOCHYBY *** !!! VELKOU ZÁSLUHU
KRMIVA DAJANY .

……………. a úplně na závěr té trošky nostalgie jeden poslední pravdivý příklad : jako cca 13 letý jsem začal PRODÁVAT do Zverimexů BLACK MOLLY / lyra á 6,- Kčs , obyčejná 5,- Kčs / . Pouze Molly , NIC JINÉHO. / 8000,- / měs. pro mladého kluka byla bomba = víc než vydělali oba rodiče ……… a tak běžel čas, prošlo mi rukama přez 250 druhů vč, hormonálek …….. ALE NAKONEC – asi z nostalgie , úcty a lásky k nim jsem si PONECHAL ZASE POUZE MOLLY.
To už jsem končil , 3/4 rybárny už jsem měl prázdnou …….. = už jsem VŠE ŠIDIL , KRMIL *** POUZE SUŠENÝM ***
/ konkretně !!!! SPIRULINA / CHLORELLA FLAKES / – P O U Z E !!!

************ A I TAK JSEM SKLÍZEL CCA 80 KS MLÁĎAT Z 1 VRHU. **********
===============================================================

…………. a KAŽDÝ ! , i ten nejzarytější odpůrce a kritik Dajany – pokud za něco stojí – musí smeknout .

Za celých 30 let u Dajany jsem se setkal jen s VELMI MÁLO případy kritiky , NATOŽ OPRÁVNĚNÉ …….. , byla to fakt radost
pro ně dělat ……… , jsem 4 roky ve šťastném důchodu = nemusím nikomu “ čůrat do botiček “ a dělat se hezkým ……… , ale jak jsem napsal – FAKT RADOST.

Velmi dobrá krmiva – ostatně ŠPATNÁ BY VÁM NÁROČNÝ „AKVASVĚT “ NIKDY NEODPUSTIL …. a 50 zemí snad mluví
za MNOHÉ …..

S pěkným pozdravem

Slávek Filip

Zobrazení 1 výsledku
Vaše odpověď

Please first to submit.

Na Vaše dotazy odpovídá…

Ing. Bohuslav Filip

Ing. Bohuslav Filip

náš specialista na akvaristiku

tel.: 737 522 306
email: bohuslav.filip@gmail.com
skype: bohuslav.filip