0
0

Dobrý den, potřebovala bych vědět pohlaví mých dvou živorodek ostrotlamých (black molly, silver molly). Mám je v akváriu společně se dvěmi skaláry a sumečkem. V případě, že by se začaly pářit, tak vím, že by narozené živorodky skaláry sežraly. Proto bych potřebovala vědět, jestli je nemám raději oddělit do jiného akvária, aby to všichni přežili. Ps černá je už dospělá, flekatá ještě malá. Děkuji za odpověď

Obrázek
  • Denisse položil(a) dotaz před 1 rokem
  • poslední úprava 1 rokem
0
0

Dobrý den.

Bezva , že jste poslala fotku. Je to velmi jednoduché , je jen škoda , že jste pro začátek chovu nepoužila literaturu , kde je vše krásně a srozumitelně popsáno , vč. jejich požadavků na krmení , teplotu , hodnoty vody ……. atd.

Tedy : černá rybka je sameček a je to opravdový FEŠÁK. Flekatá je samička. Rovněž pěkně rostlá . Obě rybky ve velmi pěkném stavu.
Jsou foceny z úhlu , ale domnívám se , že se jedná o šlechtitelskou varietu zv. BALON MOLLY , lišící se oproti původní black molly poněkud “ sraženým “ tělíčkem a vyklenutým bříškem i hřbítkem. Obě jsou fakt povedené.

U živorodek poznáte pohlaví VELMI SNADNO a to podle řitní ploutvičky . U samičky plošná , nedeformovaná , u samečka je stočena do takové “ ruličky “ , opatřené na konci “ háčky “ , kterými se při oplodnění samičky přichytává u její močopohlavní papily. Nazývá se GONOPODIUM. Je manévrovatelné do všech stran.
Procházejí jím spermie , které si samičky živorodek dokáží “ zálohovat “ na několik vrhů / např. pro dobu nepřítomnosti či vyhubení samců …….. / .
Při jejich CÍLENÉM chovu je to malý problém , protože samička , pokud se dostane do obláčku spermií jiného samce než si přejeme , může být již takto “ předoplodněna “ ve velmi ranném věku.
Ale naštěstí čerstvé spermie mají před těmi “ zálohovanými “ přednost.

Čas vrhu je dobrým pozorovatelem poznat podle silně zaplň. bříška samice a těsně před porodem se z močopohlavní papilky vysune taková “ minirourečka “ kterou plůdky opouštějí tělo matky ve formě okamžitě se
rozvíjejících kuliček do konečné podoby starších rybek a okamžitě se uhánějí schovat do rostlin a jiných úkrytů.
Pro většinu ostatních ryb – ALE I VLASTNÍHO DRUHU = VČ. SAMOTNÉ MATKY !!!!! – vítaná změna stravy !

Takže rodit ZVLÁŠŤ – viz. porodničky živorodých ryb a ****** HLAVNĚ ****** ! : odlovovat samici do porodničky **** CO MOŽNÁ NA POSLEDNÍ CHVÍLI **** !!!!!! , nestresovat ji dlouhými dny čekání !
Jsou “ stresovité “ , ničí je to a ZKRACUJE ŽIVOT.
Do porodničky přidat trs jemnolistých rostlin a IHNED po posledním mláděti ji vrátit do společ. nádrže.

Všimněte si tvaru a postavení její tlamky ! / “ oškrabovač “ řas , rostlino-živočiš. slizů …….. / To ! By Vám mělo napovědět o skladbě jejího krmení – na ROZDÍL od Vašich skalár . ………… Vše zelené ! – a teplo .

Ve Vašem složení páru se můžete dočkat VELMI ATRAKTIVNÍCH mláďat !

Nezničte si je nevědomostí – LITERATURA !

S pozdravem

Slávek Filip

Zobrazení 1 výsledku
Vaše odpověď

Please first to submit.

Na Vaše dotazy odpovídá…

Ing. Bohuslav Filip

Ing. Bohuslav Filip

náš specialista na akvaristiku

tel.: 737 522 306
email: bohuslav.filip@gmail.com
skype: bohuslav.filip