0
0

Moc Vám děkuji za Vše myšlenky a rady pane Filipe. Je moc fajn, že se lze obrátit na odborníka který má tolik zkušeností, jelikož v mém okolí těžko hledati..

Ráda bych se zeptala ještě na pár dotazů ohledně Vašich odpovědí…

Psal jste, že parazit umírá při 34 stupních, zajímalo by mě, jak dlouho nechat teplotu pusobit aby bylo úplně po něm?

Pak ohledně Oidimolu od Dajany, že bych tu dávku opatrně přidávala, tak jak dlouho to zase nechat působit? Stačí 24 hodin nebo déle? A za jak dlouho aplikaci znovu opakovat?

A ohledně těch antibiotik, pokud bych sehnala, tak zase prosím jaké dávkování a jak dlouho nechat v akvariu působit? A střídat to nějak s tím Oidimolem?

Ještě jednou moc moc děkuji!!!
A omlouvám se za tolik dotazů… Jitka

  • Jitka položil(a) dotaz před 1 rokem
  • poslední úprava 1 rokem
0
0

Dobrý den.

Děkuji za lichotku ……. , i když odborník ?? , spíš za 40 let intenzívní komerč. akv. – snad praktik . A jsem si vědom, že moje mnohé metody a postupy byly …… , řekněme na hraně , sem tam i za ní…….. Ale k Vám :

1/ ……………. Rozhodně se neomlouvejte , firma mně platí za to , abych vám byl k dispozici a pokud budu umět , abych poradil nebo sdělil alespoň názor.

2/ ……………. Léčebná teplota : podívejte – jako v mnoha jiných BIO otázkách nelze jednozn. odpovědět.
Ovliv. faktory např. : chem. složení Vaší vody / v měkých a kyselých působí chemie agresivněji / , obs. dusíkatých látek = proto mezi opak. se dávkami VÝMĚNY až 2/3 vody – dle situace , aby nová plná dávka přišla do čisté !!! vody a léčené rybky zatěžoval POUZE ! léčebný přípravek, nikoli jejich okolí.
– pH
– momentální stav léčených ryb !!!!!! / ty “ 5 minut před smrtí “ jen dorazíte , proto léčit IHNED !!! při PRVNÍCH příznacích. / ……… a samozřejmě pokud možno v “ karantence “ . Různé druhy ve společenských akva mají
RŮZNOU !!! CITLIVOST na jednotlivé chemikálie / jen pro názornost : ryby dna – těžké kovy , malachitka , formol = tzn. např. FMC , xify – např. sůl , krevetky háklivé snad “ na vše “ ……… atd…..
– obsah ORGANICKÉ HMOTY v nádrži – váže přidávané
– ODOLNOST parazita , příp. rezistence na látky , se kterými se v minulosti setkal a nebyl jimi dokonale vyhuben.
– obsah kyslíku
– asi by se toho našlo více …… , ale pro ilustr. by snad stačilo ………..
OSOBNĚ JSEM POSTUPOVAL takto : Oodinium – měď , velmi rychle ryby čisté. Krupice – 15ti denní léčba / dlouhodobá / = 1. ,3. , 6. , 9., a 12. den NOVÁ **** PLNÁ **** DÁVKA = PO !!! PŘEDCHOZÍ VÝMĚNĚ 1/2 AŽ 2/3 VODY za čistou , stejně teplou / mám na mysli např. léčbu FMC nebo např. antibiotiky.
Kromě Oodinka jsem tzv. KRÁTKODOBÉ / razantní / koupele NEPOUŽÍVAL.

ALE ! musím předeslat , že jsem neměl ROSTLINY !!!! / při dlouhodobé léčbě vysokou teplotou nebo např. vlivem Acriflavinu mohou utrpět .
Ve Vašem případě = s měďnatým přípravkem = bych počkal do úplného odpadnutí Oodinka / pokud to je !!! / + 1 den navíc. POTOM VÝMĚNA cca 1/2 vody.
Pokud jste přidala ATB / kvůli bakter. rozpadu ploutví / === potom těch 15 dní – viz. léčby ATB v mnoha !!!!! minulých odpov. – zde , v Poradně.

*********** 34°C neznamená ani 32 , ani 36 *********** / čím teplejší , tím menší kyslíková vaznost vody / .

– ATB : většinou jsem používal léčiva penicilínového typu , amoxycílinové řady , např. Ospamox , Duomox , Amoclen , hodně Amoxyklav – s draselnou solí kyseliny klavulanové = elim. bakt.enzymat. působení.
Jinak tetracyklíny a také jsem měl úspěchy s Nitrofurantoinem / něco mezi ATB a chemoterap . / .
S trichlorfonáty Vás nebudu seznamovat , český Soldep zakázán , “ Jugo a Švýcar. “ těžko dostupné a navíc
MNOHO % / 100% a 80% / = léčby “ na hraně břitvy “ , nicm. 100 % účinnost , ale velmi špatná snášenlivost mnoha druhy / .

ATB -možno ! i s Oodimolem , doporuč. 250 mg nebo m.j. / 1 tabletu či tobolku , ALE POZOR ! mnoho tobolek má RŮZNÉ mg = tzn. ZJISTIT A ***** PŘEPOČÍTAT ****** / TAK , ABY JSTE DÁVKOVALA cca 250 mg ATB na 50 litrů vody. …….. / ……..nechat působit 3 dny , 1.výměna vody , nová PLNÁ dávka , nechat další 3 dny , výměna vody atd……atd….. . 12.den poslední PLNÁ dávka …….. a už bez výměny vody nechat doběhnout a měnit až při běžné údržbě .

Tak , ještě jednou – NEMÁTE VŮBEC ZAČ !!!

S pěkným pozdravem

Slávek Filip

Zobrazení 1 výsledku
Vaše odpověď

Please first to submit.

Na Vaše dotazy odpovídá…

Ing. Bohuslav Filip

Ing. Bohuslav Filip

náš specialista na akvaristiku

tel.: 737 522 306
email: bohuslav.filip@gmail.com
skype: bohuslav.filip